Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy

0
Jowita Pilarska-Korczak (Fot. Edyta Rakowska)

Jesień tego roku to wybory władz w okręgowych izbach radców prawnych i ? zapewne ? Krajowy Zjazd Radców Prawnych, który wybierze tego spośród nas, który przez najbliższe cztery lata kierować będzie tą największą samorządową organizacją prawniczą w Polsce. Już wybranym kolegom z okręgowych izb serdecznie gratulujemy!

Tematem numeru jest ustawa o zamówieniach publicznych, która ? po najdłuższym w ostatnich czasach, bo trwającym ponad 400 dni, vacatio legis ? zacznie obowiązywać 1 stycznia przyszłego roku. To bardzo ważne regulacje dla wielu naszych koleżanek i kolegów. Czy to udany twór legislacyjny? Zdania są podzielone, ale nie jest chyba najgorzej.

W tym numerze ?Radcy? piszemy też o prostej spółce akcyjnej, czyli swoistym konglomeracie cech spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej poddanym uelastycznieniu, która wejdzie do obiegu prawnego 1 marca przyszłego roku. Trzymamy więc rękę na prawnym pulsie!

Nasz dwumiesięcznik przygląda się także kwestiom skarbowym: w sytuacji gdy wypłata zasądzonego przez sąd zadośćuczynienia wraz z odsetkami wpłynęła na konto radcy prawnego, nie jest on zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-11 oraz przesłania jej urzędowi skarbowemu.

Piszemy także ? nie żeby komuś musiało się to przydać, ale jednak ? o unieważnieniu małżeństw kościelnych, które mogą dotyczyć nie tylko celebrytów i polityków, lecz także nas wszystkich równych wobec wieczności.

Sporo w tym numerze ?Radcy? rozmawiamy. Na początek z Joanną Wisłą-Płonką, przewodniczącą Komisji Zagranicznej KRRP. Okazuje się, że wymuszone pandemią zdalne porozumiewanie się dobrze wpłynęło na temperaturę i liczbę spotkań w międzynarodowym prawniczym gronie. A radców prawnych w kierownictwie zacnych organizacji prawniczych Europy i nie tylko przybywa.

Porozmawialiśmy też z Marią Młotkowską, dyrektorem Biura Prawnego Urzędu m.st. Warszawy, o tym, że z urzędnikami można będzie? mediować, co jest trudne do uwierzenia, ale z faktami nie dyskutujemy.

Spotkaliśmy się także z Adamem Bodnarem, kończącym kadencję Rzecznikiem Praw Obywatelskich, który mówił o podziałach, jakich codziennie doświadczamy. I pytał, czy wykonaliśmy wystarczającą pracę, szukając przestrzeni, która nas łączy.

Na koniec zawędrowaliśmy do Opola, gdzie w tegorocznym festiwalu piosenki w koncercie Debiuty wystąpiła nasza koleżanka, radczyni prawna, kompozytorka i piosenkarka Angelika Wdowczyk ? czyli Lika. Posłuchajcie jej piosenki ?Błysk?; to może być przebój.

Graliśmy też w tenisa na mistrzostwach radców prawnych i jeszcze raz się przekonaliśmy, że Mazury to rzeczywiście cud natury.

Uff? Sporo się działo. Miłej lektury!

Jowita Pilarska-Korczak

redaktor naczelna