Drogie Koleżanki i Koledzy,

0

Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer ?Radcy Prawnego?. Zawarliśmy w nim relację z bezprecedensowego Kongresu Prawników Polskich ? naszym zdaniem najważniejszego wydarzenia ostatnich dni, pokazującego, jak ważna jest niezależność i niezawisłość.

Nihil novi sine communi consensu

? jak można by powiedzieć, jednak nikt z nas nie ma wątpliwości, że zmiany w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości są potrzebne i nie mogą być powstrzymywane ? ale istotna jest droga dojścia do nich i sposób ich wprowadzania.

Trójkolorowy kongres ? to dialog w interesie publicznym. Powołanie w jego trakcie Społecznej Komisji Legislacyjnej jest pokazaniem gotowości do wzięcia udziału właśnie w procesie zmian i wskazania ? z punktu widzenia pełnomocnika i sądu ? obszarów, w których zmiany te są najpotrzebniejsze. Kongres był też podwaliną do nawiązania dialogu nie tylko wśród samych środowisk prawniczych, ale także z władzą ustawodawczą, co ? mamy nadzieję ? przyniesie oczekiwany rezultat. W celu uzyskania Państwa zdania na temat zmian w postępowaniu cywilnym, dzięki którym usprawnione zostałoby postępowanie sądów, zwracamy się do Państwa z konkretnymi pytaniami ? i mamy nadzieję otrzymać na nie odpowiedzi. Ważne, abyśmy jako środowisko włączyli się do kształtowania prawa przyjaznego uczestnikom procesu sądowego.

W numerze wywiad z prezesem Maciejem Bobrowiczem, w którym porusza on najistotniejsze kwestie omawiane na Kongresie Prawników Polskich, a przede wszystkim cele, dla których został on zorganizowany.

Zamieszczamy również relacje z konferencji (w które kwiecień i maj wyjątkowo obfitowały), a także z gali ?Kryształowego serca radcy prawnego?. Cieszymy się, że wciąż w naszym środowisku są osoby, których działalność pro bono ma wymiar szczególny, a ich działania i troska o osoby najbardziej potrzebujące przynosi pomoc tym, którym jest najbardziej potrzebna.

W numerze zawarliśmy relację z kolejnej edycji Akademii ? Konkursu Wiedzy o Prawie. Przedstawiając przebieg i zainteresowanie tym konkursem uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, cieszymy się, że tak wielu młodych ludzi z pasją potrafi mówić o sprawach, które niektórym wydają się trudne. Informujemy o wydarzeniach w okręgowych izbach radców prawnych ? zarówno tych, które są związane z obchodami XXXV-lecia samorządu radcowskiego ? jak otwarcie wystawy we Wrocławiu, jak i o imprezach sportowych. Kontynuujemy cykl opisujący najciekawsze orzeczenia wyższego sądu dyscyplinarnego.

Od następnego numeru rozpoczniemy przedstawienie działań Komisji Zagranicznej przy KRRP ? chcemy przybliżyć pracę tej komisji, a przede wszystkim cele, dla których jesteśmy aktywni w organizacjach zrzeszających prawników europejskich.

Nadal jesteśmy otwarci na propozycje tematów, które uważają Państwo za warte opisania na naszych łamach, czekamy też na nowych autorów, którzy chcieliby z nami współpracować i w sposób nieszablonowy, ciekawy przedstawiać otaczającą nas rzeczywistość prawną i nie tylko.