Strony internetowe usprawniające codzienną pracę radcy prawnego

0
Fot. Pixabay

W tej rubryce magazynu pochylamy się nieraz nad obecnością radcy w social mediach czy ?przyszłościowymi? mechanizmami jak sztuczna inteligencja ? tymczasem wsparcie technologii może być znacznie bardziej dosłowne i dotykające naszej codzienności. Automatyczne tworzenie numeru nowej księgi wieczystej na podstawie starej czy analiza, przy pomocy jakich narzędzi powstała dana strona internetowa, to płaszczyzny całkiem przyziemne i nie mniej pożyteczne. O nich będzie ten artykuł.

Nieraz są to inicjatywy niepowiązane z urzędami, czasem mniej znane możliwości oferowane przez nie ? część z nich może być również wtyczkami do przeglądarek internetowych czy aplikacjami na telefon. Ich forma pod tym względem jest, prawdę mówiąc, wtórna, bo kluczowe pozostają oferowane możliwości.

Zabawa z numerkami

Myślę, że większość radców stanęła przed próbą internetowego przejrzenia treści księgi wieczystej, dysponując jedynie jej starą numeracją ? pozbawioną wskazującego na sąd przedrostka, dodatkowych wydłużających ją znaków i cyfry kontrolnej. W praktyce kończyło się to ?losowaniem? właściwej kombinacji aż do skutku ? zalogowania się na podstronę KW.

To niepotrzebne, ponieważ wyręczy nas w tym niejaki Romek. Na stronie https://romek.info/ut/kw-serial-gen.php (którą warto mieć w zakładkach przeglądarki) nowe numery zostaną nam podane natychmiast, bez ?strzelania?. Co więcej ? może się to zadziać dla całej listy numerów, a nie pojedynczo.

A to nie wszystko ?od Romka?, co może być w naszej pracy przydatne. Potrafi on także podpowiedzieć nam właściwy urząd skarbowy na podstawie podanego mu numeru NIP. Ta możliwość znajduje się na stronie https://romek.info/ut/urzskarb.php.

Podając numer NIP, ciekawe rzeczy można znaleźć również na rządowej stronie dotyczącej pomocy otrzymanej przez beneficjenta (SUDOP), o której wspomniałem już pokrótce w artykule dotyczącym zdobywania informacji przez radcę o klientach czy przeciwnikach. Ten urzędowy portal pokazuje kwoty otrzymanego przez przedsiębiorcę wsparcia z tarcz antykryzysowych czy dotacji urzędu pracy na rozpoczęcie działalności.

Rozbiórka stron internetowych

Inną, coraz częściej potrzebną w naszej pracy, płaszczyzną jest możliwość zapisania na przyszłość ? w tym do celów dowodowych ? określonych rzeczy zawartych ?w internecie?. Może być to kłopotliwe, bo treść stron internetowych się zmienia, a część treści online wręcz z założenia ma być ulotna ? jak przykładowo Insta Stories.

Zacznijmy od tych ostatnich. Przy pomocy strony https://www.storysaver.net/ zapiszemy je na zawsze. Do Instagrama w ogóle przydatne w tym kontekście będzie narzędzie ze strony https://www.instadp.com/.

Aby natomiast dowiedzieć się więcej o stronie internetowej, warto znać możliwości https://builtwith.com/ ? strony informującej nas, z czego składa się strona. Dowiemy się, jakie ma cookies, w jaki sposób nas śledzi i czym ją zbudowano. Jeśli chcemy na swojej wykorzystać taki sam font, to dowiemy się także, gdzie możemy go kupić. Warto korzystać też z bazy https://who.is/, by w miarę możliwości poznać właściciela strony oraz https://archive.org/ ? ta strona pokaże nam wersje innych sprzed lat.

Jaki to urząd?

Trzeba przyznać, że jest już z tym lepiej ? ale nadal jako radcowie sporo czasu zużywamy na ustalanie w konkretnej sytuacji, jaka jest właściwość rzeczowa czy miejscowa danego organu. Poza tym problemy się poszerzają ? przykładowo coraz częściej stajemy przed wyzwaniem sprawdzenia firmy zagranicznej, nawet nie wiedząc, od jakiego lokalnego rejestru powinniśmy to rozpocząć.

Dlatego właśnie warto dać sobie pomóc i podpowiedzieć narzędziom, które mogą zrobić to w sposób zautomatyzowany. To po pierwsze: https://wi.lex.pl/govsearch/ ? znajdziemy dla miejscowości odpowiednie sądy każdej instancji, ale także urzędy czy odpowiednie organy samorządu prawniczego.

Natomiast tutaj: https://e-justice.europa.eu/content_business_registers_in_member_states-106-pl.do ? znajduje się w gruncie rzeczy strona unijna. Nadal jednak chyba niezbyt znana, ponieważ pytania w rodzaju ?Czy w Szwecji jest KRS?? albo ?Czy dostęp do KRS Bułgarii jest płatny?? zdarzają się często ? a ona właśnie na nie odpowiada.

Inne przydatne narzędzia

Na koniec podpowiem jeszcze kilka narzędzi, które nie pasowały do powyższego podziału ? nie umniejsza to jednak ich przydatności. Mogę tu zwłaszcza powiedzieć o pierwszym z nich, które nieraz podczas moich szkoleń dla kolegów po fachu od razu wzbudza sympatię.

O co chodzi? Po prostu o zmienianie formatów plików. Narzędzie zmienia z każdego na każdy ? skończy się ściąganie z Google podejrzanych programów wyskakujących po haśle ?MP4 to AVI converter? czy ?jak zmienić pdf na doc?. Strona robi to i znacznie więcej, zachęcam do sprawdzenia jej możliwości ? https://cloudconvert.com/.

A na koniec coś, co niestety przydawać się nam będzie coraz częściej ? wykrywacz fałszywych profili w internecie. Jest to wtyczka do przeglądarki o nazwie Fake Profile Detector, robiąca tę pracę niejako w tle. Czy tego chcemy, czy nie ? jej używanie dla własnego bezpieczeństwa coraz częściej stanie się koniecznością.

Podsumowanie Ostatnie zdanie zresztą przypisać można nie tylko do samej wtyczki, ale wszystkich wymienionych w tym wpisie narzędzi. Szybkie zapoznanie się z nimi usprawni pracę i pozwoli nam poświęcać czas na działalność merytoryczną ? tę, w której nie da się nas zastąpić. A w sprawach prostych nie traćmy go na zgadywanie właściwej cyfry czy ściąganie programów do konwersji plików na inne formaty.