Prawniczka z wielkim sercem i ogromną empatią. Polka XXI wieku

0
Sylwia Zarzycka

Rozmowa z Sylwią Zarzycką, radcą prawnym zarządzającą kancelarią SZW Legal, fundatorką i prezes Fundacji Między Niebem a Ziemią.

Od wielu lat poświęca pani swój czas wspieraniu nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodzin. Zostało to docenione już wielokrotnie, a ostatnio została pani uhonorowana prestiżowym wyróżnieniem ? Polka XXI wieku. Co dla pani znaczy to wyróżnienie?

Ta nagroda jest dla mnie niezwykłym docenieniem pracy na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodzin, którą wykonuję od ponad 11 lat. Jest też ogromnym wyróżnieniem, ponieważ docenione zostały naprawdę niezwykłe kobiety. Jestem dumna, że mogłam być w tak prestiżowym gronie.

W szczególności docenione zostało pani zaangażowanie we wspieranie kobiet ? matek niesamodzielnych dzieci, aktywizację życiową i zawodową oraz pomoc psychologiczną. Jak się to wszystko zaczęło? Pani kariera prawnicza rozwijała się przecież w szybkim tempie, jako wspólnik dynamicznie rozwijającej się kancelarii prawnej, obsługiwała pani klientów biznesowych i prowadziła liczne spory sądowe. Aż pewnego dnia? No właśnie, co się wydarzyło?

W 2010 roku poznałam kobietę, która wychowywała samotnie nieuleczalnie chorą dziewczynkę cierpiącą na porażenie mózgowe. Nie mówiła, nie poruszała się. Historia tych dziewczyn ogromnie mnie poruszyła i postanowiłam im pomóc. Najpierw była to taka spontaniczna pomoc, która później przerodziła się w bardziej profesjonalną ? postanowiłam założyć fundację zajmującą się wspieraniem rodzin, w których znajdują się dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Tak powstała Fundacja Między Niebem a Ziemią. Po 11 latach działalności fundacji opiekujemy się kompleksowo kilkudziesięcioma rodzinami na terenie całej Polski. Od wielu lat szczególnie wspieram również matki ciężko chorych dzieci, które poświęcają im całe swoje życie. Opiekują się nimi 24 godziny na dobę. W pomaganie od samego początku angażuję środowisko prawnicze i biznesowe, organizując co roku różne akcje charytatywne, w których biorą udział nasi darczyńcy.

Kapituła konkursu dostrzegła i doceniła także pani pomoc prawną pro bono. Proszę opowiedzieć o działaniach w tym zakresie pani i fundacji?

Z racji tego, że jestem na co dzień radcą prawnym i prowadzę kancelarię, nasi prawnicy wspierają prawnie również nasze fundacyjne rodziny. Jest pomoc w przeróżnym zakresie ? począwszy od spraw rodzinnych, a skończywszy na doradztwie prawnym w różnego rodzaju codziennych sprawach.

Niedawno na rynku ukazała się wyjątkowa książka ?Między Niebem a Ziemią. Książka pełna cudów? o niezwykłych losach fundacji i jej podopiecznych. Skąd pomysł na jej napisanie? Jaki cel pani przyświecał?

W 2021 roku nasza fundacja obchodziła 10 lat istnienia. Zawsze marzyłam, aby na 10-lecie zorganizować duży ogólnopolski bal charytatywny, w którym wezmą udział nasi darczyńcy z całej Polski. Niestety pandemia COVID-19 pokrzyżowała te plany. W 2021 roku był lockdown i o organizacji dużych uroczystości można było zapomnieć. Zaczęłam się zastanawiać, co mogłabym zrobić z okazji 10-lecia przy tak ograniczonych możliwościach, jakie spowodowała epidemia. Mogłam jedynie coś napisać i wydać. Napisałam więc ?Między Niebem a Ziemią. Książkę pełna cudów?, która jest wspomnieniem ostatnich dziesięciu lat fundacji, piękną opowieścią o tym, co w ciągu ostatniej dekady się wydarzyło. Jest to również książka o pomaganiu. O tym, dlaczego warto to robić i co daje nam pomaganie. W książce znajduje się również wiele wspomnień osób, którym pomagamy i które pomagają naszej fundacji.

Książka wzrusza i daje nadzieję. Dodaje wiary w sytuacjach, gdy nie wiemy, skąd czerpać siłę do walki z chorobą. Zysk ze sprzedaży książki postanowiła pani przeznaczyć na wsparcie podopiecznych fundacji. Kto powinien po nią sięgnąć?

To jest książka dla każdego. Myślę, że każda osoba znajdzie w niej coś dla siebie. Od moich czytelników wiem, że książka jest ?wyciskaczem łez? i choć zawiera wiele trudnych historii, jest ? zdaniem czytelników ? bardzo inspirująca.

Dzięki pani działaniom wiele osób ze świata biznesowego i prawniczego od lat wspiera fundację, przez co niesie pomoc potrzebującym. Jak udaje się pani zaangażować te osoby?

Od lat staram się angażować naszych darczyńców w różne akcje charytatywne, podczas których mogą poznać działalność naszej fundacji. Ponadto raz na rok organizuję w czterech miastach w Polsce wieczory charytatywne, na które zapraszam naszych darczyńców. To jest zawsze bardzo wzruszający czas. Wieczory prowadzą znane osoby, a podczas nich licytujemy przeróżne rzeczy, które ofiarowują nam ludzie z różnych branż. Jest również zawsze piękny występ oraz pokaz filmu o naszych podopiecznych.

Jako radca prawny zarządzający firmą prawniczą SZW Legal Sylwia Zarzycka i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych obsługuje pani spółki i doradza kompleksowo w biznesie. W czym się pani specjalizuje?

Od lat pracuję w biznesie. Na co dzień zajmuję się obsługą spółek. Jest to kompleksowe wsparcie prawne. Tworzę dokumenty korporacyjne, doradzam zarządom, radom nadzorczym, walnym zgromadzeniom czy zgromadzeniom wspólników. Analizuję i tworzę umowy związane z działalnością gospodarczą. Kodeks spółek handlowych to zdecydowanie jest moja dziedzina prawa.

Jak udaje się pani łączyć wymagającą i odpowiedzialną pracę radcy prawnego z działalnością charytatywną? Czy obie te sfery to pani pasje?

Przez ostatnich 11 lat udało mi się ułożyć pracę w fundacji i pracę zawodową w taki sposób, żebym mogła obie działalności ze sobą skutecznie łączyć. Obie je bardzo lubię i nie chciałabym zrezygnować z żadnej z nich. Uważam, że jeśli się czegoś bardzo chce, to wszystko można pogodzić. To zawsze jest kwestia dobrej organizacji i logistyki, a także stworzenia dobrego zespołu osób, z którymi się współpracuje. Praca w fundacji daje mi zupełnie inną satysfakcję niż praca zawodowa. Fundacja daje mi poczucie sensu, że to, co robię, jest ważne dla tak wielu ludzi, że ratuje im życie, pomaga wychodzić z depresji, pozwala nieuleczalnie chorym dzieciom godnie żyć. Praca w kancelarii daje mi przede wszystkim bezpieczeństwo finansowe, a także możliwość ciągłego rozwoju w zawodzie prawnika.

Co chciałaby pani powiedzieć młodym prawnikom rozpoczynającym karierę?

Myślę, że w naszym zawodzie najważniejsza jest jakość świadczonych usług prawnych. Jeśli jest wysoka jakość, to klienci to docenią i nadejdzie sukces zawodowy, a co za tym idzie także finansowy. Zawsze tego uczę moich prawników. Niekiedy obserwuję, że młodzi ludzie są niecierpliwi. Bardzo chcieliby zarabiać duże pieniądze i to jest ich głównym celem, nawet jak jeszcze nie mają doświadczenia i niewiele potrafią. Zawsze powtarzam, że celem powinna być wysoka jakość usług, chęć rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji. Taka moim zdaniem powinna być kolejność. Nie należy iść na skróty.

Sylwia Zarzycka 

Radca prawny z OIRP we Wrocławiu, zarządzająca kancelarią SZW Legal Sylwia Zarzycka i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Od 2011 r. założycielka i prezes Fundacji Między Niebem a Ziemią, która pomaga nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom na terenie całej Polski. Razem z Fundacją organizuje unikatowe akcje charytatywne, w które angażuje środowisko biznesowe i prawnicze. Autorka książek: ?Męski świat?, ?Znajdź sens?, ?Kobiety między Niebem a Ziemią?, ?Między Niebem a Ziemią. Książka pełna cudów?. Wielokrotnie nagradzana za działalność pro bono. Otrzymała nagrody przyznane m.in. przez:

  • Krajową Izbę? Radców Prawnych: Kryształowe Serce Radcy Prawnego, Radca Prawny 2014 r.,
  • ?Dziennik Gazetę Prawną?: Złoty Paragraf dla Najlepszego Radcy Prawnego w Polsce,
  • ?Forbes?: Profesjonalista Forbesa,
  • ?Rzeczpospolita? i Fundację Uniwersyteckich Porad Prawnych: Prawnik Pro Bono 2015,
  • Magazyn ?Manager?: Manager Awards 2017,
  • ?Wprost? ? Orły Wprost 2017 ? ambasador regionu dolnośląskiego,
  • Magazyn ?Businesswoman & Life? ? Lider kompleksowej pomocy prawnej,
  • Magazyn ?Why Story Polska? ? Kobieta Charyzmatyczna,
  • Fundację Projekt.pl ? Polka XXI wieku.