Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

0
Jowita Pilarska-Korczak (Fot. Edyta Rakowska)

Dobiega końca wyjątkowy dla nas rok. Nie tylko bardzo pracowity, ale przede wszystkim jubileuszowy. Uroczysta gala w Katowicach 28 października zwieńczyła obchody 40-lecia samorządu radców prawnych na szczeblu krajowym. W jakim miejscu jesteśmy po 40 latach od momentu uchwalenia ustawy o radcach prawnych? Mamy szerokie uprawnienia zawodowe i stanowimy najliczniejszy samorząd prawniczy w Polsce. Życzę nam wszystkim, abyśmy mogli świętować kolejne okrągłe jubileusze w bezpiecznym państwie prawa.

A tymczasem nie zwalniamy tempa. Pod koniec listopada przejęliśmy prezydencję w Ogólnopolskim Porozumieniu Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego na poziomie krajowym, organizujemy odbijające się szerokim echem w środowisku konferencje i debaty, zostaliśmy partnerem społecznym projektu stworzenia pierwszego słownika terminów prawniczych w polskim języku migowym, a dzięki pozyskaniu środków z Norwegian Refugee Council Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej może w dalszym ciągu oferować wsparcie dla Ukrainy. Rozwijamy także działalność naukową, reprezentowaną w KRRP przez Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji, reaktywowaliśmy spotkania Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej, która opracowuje projekty ustaw lub nowelizacji w sprawach poruszanych podczas kongresów prawników polskich. W 2023 r. planujemy organizację kolejnego kongresu.

Niezmiennie też oddajemy głos aplikantom radcowskim, którzy podpowiadają nam, jak uefektywnić program aplikacji, a także wspieramy młodych radców prawnych, którzy wchodzą na rynek ? m.in. o tym na naszych łamach opowiada w wywiadzie Bartosz Opaliński, przewodniczący Komisji Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP.

Ponadto kontynuujemy temat współpracy radców prawnych z podmiotami wykonującymi nieregulowaną działalność prawniczą. Tym razem analizujemy przyjęte w lipcu przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd zmiany w KERP, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

A nowy rok przyniesie nam zmiany nie tylko w przepisach samorządowych, lecz także m.in. w prawie pracy i podatkach, które opisujemy w tym numerze.

Zachęcam także do przeczytania innych, ciekawych artykułów o: karach umownych, które wróciły do zamówień publicznych, nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, greenwashingu,czyli naciąganiu klientów na eko.

Podpowiadamy też, czy radcowie prawni prowadzący kancelarię w formie jednoosobowej działalności gospodarczej powinni zmienić formę opodatkowania oraz jak oznaczać reklamę w mediach społecznościowych, aby nie narażać się na kary.

A kiedy już przystroimy choinkę, warto w chwili odpoczynku poczytać o tym, co w XIX wieku kupowano dzieciom na gwiazdkę i jaką energię można czerpać z wędrowania po górach.

Wraz z drobnym upominkiem dołączonym do tego numeru życzę Państwu na nadchodzące święta odpoczynku, dużo zdrowia i energii w nowym roku.

Wesołych Świąt!

Jowita Pilarska-Korczak

redaktor naczelna