X Jubileuszowy Rajd Rowerowy Radców Prawnych Praga?Drezno 2018

0

X jubileuszowy rajd rzeszowskich radców prawnych już za nami. Ta cykliczna impreza odbyła się w tym roku na terenie Czech i Niemiec od 23 do 27 maja. Tym razem trasa rowerowa prowadziła wzdłuż Wełtawy i Łaby.
Dojazd busem z Przemyśla i Rzeszowa na miejsce startu do Pragi zajął nam cały dzień. Pragę zwiedziliśmy na rowerach w ekspresowym tempie. Droga rowerowa prowadziła wzdłuż Wełtawy, a od miejscowości Melnik, gdzie Wełtawa wpada do Łaby, do końca wzdłuż Łaby. Po krótkim postoju w Melniku ruszyliśmy do Roudnic nad Labem, do Terezina, a następnie do Litomierzyc, gdzie w tym dniu finiszowaliśmy.
Duże wrażenie zrobiła na rajdowiczach twierdza Terezin, która powstała na rozkaz znanego z licznych re-form władcy Józefa II w 1784 r. Budowla nazwana na cześć matki cesarza Marii Teresy miała służyć celom obronnym, paradoksalnie jednak wryła się w pamięć ludzi najpierw jako więzienie, a później, w okresie II woj-ny światowej, jako getto żydowskie i przejściowy obóz koncentracyjny. Z kolei miasto królewskie Litomierzy-ce (Litoměřice) położone u zbiegu Łaby i Ohrzy należy do najpiękniejszych w Republice Czeskiej. Słynne wino z pobliskiej miejscowości o nazwie Velké Žernoseky dodatkowo uprzyjemniło wieczorny spacer po mieście, pomimo wielkiego zmęczenia uczestników.
Poranek w Litomierzycach przywitał nas piękną pogodą, a trasa tego dnia była lżejsza i krótsza od po-przedniej. Większość szlaku biegła ścieżką rowerową, często grzbietem lub tuż obok wału łabskiego. Tego wieczoru na kolację smakowaliśmy typowe czeskie potrawy, m.in. dwa rodzaje knedlików z gulaszem oraz lokalne piwa.
Okolice Decina to Czeska Szwajcaria znajdująca się na Wyżynie Dieczyńskiej. Park narodowy utworzony tu został w roku 2000 ze względu na charakterystyczne ukształtowanie terenu. Następny dzień to już pożegna-nie z Czechami i przejazd do Szwajcarii Saksońskiej. Wszyscy uczestnicy rajdu założyli specjalnie na tę okazję wykonane koszulki rajdowe w barwach Saksonii (żółto-zielono-czarne) z okolicznościowym napisem i logo naszego samorządu. Przejazd w jednakowych koszulkach cieszył się uznaniem mieszkańców tej pięknej krainy. Za niemiecko-czeską granicą przywitały nas słynne widoki na Bastei, formacje skalne, stanowiące jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii w Górach Połabskich. Najstarszą i najbardziej wyjątkową budowlą Saksońskiej Szwajcarii jest pobliska twierdza Königstein, która chroni okolicę od ponad 750 lat i rozpościera się na potężnym płaskowyżu. Na godzinny postój zatrzymaliśmy się w malowniczej Pirnie, 775-letnim miasteczku z oryginalnie zachowanym centrum miasta z ratuszem bogatym w gotyckie portale. Drezno przywitało nas słońcem, mnogością zabytków, barw i turystów. Na rowerach zwiedziliśmy zabytkowe centrum i po krótkim postoju kontynuowaliśmy jazdę do miejscowości Radebeul, gdzie znajdowała się meta naszego rajdu. Ten dzień przysporzył nam najwięcej wrażeń i pozostawił niedosyt, ale każdy z nas postanowił do Saksonii wrócić jeszcze raz po to, aby spokojnie eksplorować tę piękną krainę. Rajd rowerowy uświadomił nam, jak wiele do zobaczenia oferuje ta okolica. Męczący, ale satysfakcjonujący dzień pełen wrażeń zakończyliśmy uroczystą kolacją, w trakcie której wspominaliśmy dotychczasowe rajdy i planowaliśmy kolejny.