OKRUCHY SERCA

0

Rozmowa z Antoniną Schneider, aplikantką III roku z OIRP w Poznaniu, laureatką konkursu ?Kryształowe Serce Radcy Prawnego? w głosowaniu internetowym.

Antonina Schneider
Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest aplikantką III roku aplikacji radcowskiej prowadzonej w OIRP w Poznaniu. Pracuje w Kancelarii RPMS Staniszewski & Wspólnicy Sp.k.

Przeczytałem, że w akcjach charytatywnych brała pani udział już 10 lat temu. Jak to możliwe?

Rzeczywiście nie miałam jeszcze wtedy 18 lat, na których ukończenie czekałam z utęsknieniem, bo nie wszędzie moja chęć pomocy innym była traktowana poważnie. Właśnie ze względu na wiek. I kiedy już wreszcie mogłam, zaczęłam działać w Fundacji ?Dobrze, że jesteś?, która opiekuje się pacjentami przebywającymi na szpitalnych oddziałach hematologicznych i onkologicznych. Potem była pierwsza Szlachetna Paczka i tak się zaczęło.

Głosowali na panią internauci. Rozumiem, że w swoich działaniach wykorzystuje pani media społecznościowe?

Oczywiście, przede wszystkim. Przecież nie byłabym w stanie sama kontaktować się z dziesiątkami, a nawet setkami osób i firm, które chcą pomagać. Bo wiele osób nosi w sercu taką potrzebę. Więcej niż nam się wydaje. A ja im to ułatwiam, zbieram w ramach akcji w jakąś całość, która pozwala na bardzo konkretną pomoc. Pięć osób wpłacających po 20 zł powoduje, że już jest do dyspozycji 100 zł.
A to zaczynają być konkretne pieniądze. Dlatego ta nagroda internautów jest dla mnie szczególnie ważna. Bo właśnie w internecie działam.

Była Szlachetna Paczka, ale nie tylko?

Nauczyłam się sama docierać do ludzi, którzy pomocy potrzebują. Poprzez ośrodki pomocy społecznej, inne organizacje, znajomych. W ten sposób np. dotarłam do pani Eli, starszej osoby cierpiącej na schizofrenię. Bieda tam aż piszczała, nie było pieniędzy, był grzyb na ścianach i odpadający sufit. Udało się zapewnić pani Eli bony na żywność, węgiel na opał. Zorganizowałam też np. akcję zbierania skarpetek dla dzieci w obozie dla uchodźców w Grecji. Ale to święta Bożego Narodzenia są okresem, w którym działam zawsze. Wszyscy o tym w rodzinie wiedzą i mówią: ?Tosia idzie, trzymaj portfel!?.

Gdzieś pani powiedziała, że wszystko da się zrobić?

Bo to prawda. Wszystko da się wydreptać, wydzwonić. Potrzeba pralki dla rodziny ? pralka będzie. Lodówki ? proszę bardzo. Ile ja pralek w życiu kupiłam! I lodówek. A węgiel? Kiedyś już sobie chciałam odpuścić, bo mam dwójkę dzieci, pracę zawodową i starszych rodziców? ?Nie mam siły? ? pomyślałam. Aż zaczęły się telefony i e-maile z pytaniami o kolejne działania. To co? Mam nic nie robić? Są ludzie, którzy chcą pomóc i dać te 10 czy 20 zł. Przez te wszystkie lata zebrałam wokół siebie tak wiele osób, na które mogę liczyć, że nie chcę ich zawieść.

Ostatnio była akcja w miejskim ośrodku interwencji kryzysowej?

A zaczęło się od telefonu do Domu Samotnej Matki w Kiekrzu. A tam mówią, że właściwie wszystko mają, a zbierają tylko na remont klatki schodowej. ?No dobrze ? myślę sobie. ? Jak coś zostanie, to się może dołoży, ale trzeba szukać dalej?. I tak trafiłam do tego centrum interwencji kryzysowej. Tam już tak wszyscy chętnie nie dzwonią. Ucieszyli się: były potrzebne pościel i środki higieny. ?A czy macie tam dzieci ? pytam?. ?Mamy?. ?To co by chciały dostać od mikołaja??. Udało się te dziecięce marzenia zrealizować. I usłyszałam: ?My to zawsze dostajemy to, co komu zostało. A pani była pierwsza, która spytała te dzieci o ich marzenia?. Będę te słowa zawsze pamiętać.

W trakcie wręczania nagród jeden z laureatów powiedział, że ten kryształ powinno się rozbić na wiele kawałków i obdarować wszystkich, którzy się w pomoc włączają?

A wie pan, że to kryształowe serce, które otrzymałam, upadło i stłukła się jego podstawka. I takie właśnie niekompletne będzie u mnie stało, przypominając o tych wszystkich, dzięki którym moja pomoc innym jest możliwa.

Rozmawiał Krzysztof Mering


POZOSTALI NOMINOWANI

Kamil Boruta

OIRP w Warszawie

Zaangażowanie w projekty pro publico bono, wolontariat, rozwój organizacji społecznych zajmujących się działalnością pro publico bono, udział w programach o charakterze edukacyjnym, szkoleniowym oraz innych akcjach dobroczynnych oraz w działalności społecznej.

Kamil Boruta jest radcą prawnym oraz finansistą. Rokrocznie otrzymywał stypendium rektora dla najlepszych studentów oraz stypendium Fundacji Koźmińskich za wyniki w nauce oraz aktywną działalność w biznesie, działalność społeczną oraz wolontariat. Otrzymał wyróżnienie w konkursie podatkowym na najlepszą glosę do wyroku NSA, WSA, TK albo TSUE. Uczestnik wyjazdów studyjnych do instytucji unijnych w Brukseli i Luksemburgu, prelegent i organizator konferencji naukowych o prawie unijnym oraz instytucjach UE.

Ewa Bożko-Kozikowska

OIRP w Gdańsku

Projekty popularyzujące edukację prawną, działalność dobroczynna i społeczna na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Ewa Bożko-Kozikowska jest radcą prawnym od 2014 r., zajmuje się szeroko pojętym prawem samorządowym. Udzielała bezpłatnych porad prawnych w Rytlu ? miejscowości w województwie pomorskim, która w 2017 r. została najbardziej dotknięta serią nawałnic.

Kamila Cal-Całko

OIRP we Wrocławiu

Przywracanie godności życia osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym. Aktywność w obszarze społecznym i działań pro publico bono.

Radca prawny Kamila Cal-Całko ma kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe. Ukończyła studia podyplomowe: prawo karne gospodarcze, prawo medyczne oraz zarządzanie w podmiotach ochrony zdrowia. Prawo medyczne to jej wiodąca specjalizacja. Jest partnerką w Kancelarii Prawa Medycznego „Lex-Medyk” i koordynatorem sekcji praktyków prawa medycznego w OIRP we Wrocławiu.

Agnieszka Dudek-Niestrój

OIRP w Katowicach

Praca na rzecz najuboższych, długofalowa współpraca z Caritasem, wsparcie małżeństw, rodzin i samotnych matek, bezpłatne szkolenia poświęcone cyberbullyingowi i przemocy w internecie.

Agnieszka Dudek-Niestrój jest aplikantką radcowską wpisaną na listę aplikantów radcowskich w OIRP w Katowicach, absolwentką prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Na co dzień pracuje w jednej z katowickich kancelarii radcowskich, gdzie wspiera klientów w sporach z bankami.

Zbigniew Dworak

OIRP w Katowicach

Bezpłatne porady prawne z zakresu prawa rodzinnego, opiekuńczego, a także karnego. Pomoc ubogim, rodzinom, bezpłatne szkolenia poświęcone cyberbullyingowi i przemocy w internecie.

Zbigniew Dworak od 2018 r. jest aplikantem radcowskim w OIRP w Katowicach. Od 2019 r. pracuje w kancelarii ADP Popiołek Adwokaci i Radcowie Prawni sp.p., gdzie współprowadzi bieżącą obsługę podmiotów gospodarczych, doradza klientom indywidualnym w zakresie prawa rodzinnego, prawa pracy oraz prawa karnego i karnogospodarczego.

Elżbieta Klepacz

OIRP w Opolu

Bezinteresowna pomoc na rzecz osób fizycznych, organizacji społecznych i instytucji realizujących cele publiczne. Inicjatorka i współzałożycielka Komisji Seniorów przy OIRP w Opolu, zaangażowana w niesienie pomocy seniorom.

Radca prawny Elżbieta Klepacz była inicjatorką i współzałożycielką Komisji Seniorów przy OIRP w Opolu. Aktualnie jest członkiem Komisji Seniorów, a od 2014 r. pełni również funkcję rzecznika Funduszu Seniora.

Paweł Kolak

OIRP we Wrocławiu

Pomoc osobom z ograniczoną sprawnością, ofiarom przemocy w rodzinie, ubogim i potrzebującym. Uczestnictwo w ważnych i społecznie potrzebnych akcjach pro publico bono.

Radca prawny Paweł Kolak od 2014 r. w ramach działalności pro publico bono systematycznie udziela porad prawnych w poradni porad prawnych działającej przy OIRP we Wrocławiu.

Wiesława Kulig-Wyporska

OIRP w Warszawie

Zaangażowanie w edukację prawną młodego pokolenia, krzewienie kultury prawnej poprzez rozmowy, wykłady oraz warsztaty.

Radca prawny Wiesława Kulig-Wyporska od lat aktywnie uczestniczy w akcjach takich jak zajęcia prowadzone w ramach Europejskiego Dnia Prawnika, Dnia Edukacji Prawnej, Tygodnia Konstytucyjnego. W ramach prowadzonej kancelarii udziela porad prawnych pro publico bono osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, zatrudnia pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Piotr Sołowij

OIRP w Krakowie

Działania na rzecz poprawy dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz prawa do informacji publicznej i transparentności życia publicznego. Działalność społeczna i charytatywna.

Piotr Sołowij jest aplikantem radcowskim I roku, ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. We wrześniu 2017 r. odbywał praktyki w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ewa Stompor-Nowicka

OIRP w Łodzi

Bezinteresowna działalność na rzecz dobra publicznego oraz krzewienia i podnoszenia kultury prawnej obywateli, wspieranie istotnych dla praworządności obszarów. Ochrona praw człowieka oraz bezpłatna pomoc prawna potrzebującym.

Ewa Stompor-Nowicka ? radca prawny, od 2000 r. do stycznia 2021 r. wykonywała zawód radcy prawnego w kancelarii prawnej. Od wielu lat angażuje się w bezinteresowną działalność na rzecz dobra publicznego oraz krzewienia i podnoszenia kultury prawnej obywateli, realizując także w ten sposób ideę państwa prawa.

Karolina Węgrzyńska-Górzyńska

OIRP w Gdańsku

Działalność w zakresie poszerzania świadomości prawnej obywateli oraz zaangażowanie w projekty edukacyjne dla seniorów i młodzieży.

Karolina Węgrzyńska-Górzyńska jest radcą prawnym, mediatorem. Od początku swojej przynależności do samorządu radców prawnych angażuje się w działalność pro publico bono. Była wielokrotnie wyróżniana za tę działalność pro publico bono przez Dziekana Rady OIRP w Gdańsku oraz uhonorowana w 2017 r. przez Krajową Radę Radców Prawnych srebrną odznaką ?Zasłużony dla Samorządu Radców Prawnych?.