Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

0
Jowita Pilarska-Korczak (Fot. Edyta Rakowska)

Wakacje nie dają nam w pełni odpocząć od zawodowej codzienności. Nie tylko jesteśmy zmuszeni dostosować nasze urlopowe plany do nadal trudnej sytuacji związanej z pandemią (piszemy o tym szerzej w tym numerze), lecz także musimy liczyć się z chaosem wywołanym nowelizacją ustawy ? Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich sąd będzie dokonywał doręczeń profesjonalnym pełnomocnikom poprzez zamieszczanie pism sądowych w Portalu Informacyjnym Sądów Powszechnych. Przepisy nakładające na sądy ten obowiązek weszły w życie 3 lipca. Już od chwili rozpoczęcia prac legislacyjnych nad projektem przedstawiciele KRRP zabiegali o zmianę wielu proponowanych przez ustawodawcę, lecz nieakceptowalnych przez profesjonalnych pełnomocników rozwiązań, o czym przypominamy na naszych łamach. Teraz my wszyscy możemy przesyłać do Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP na adres portal@kirp.pl pytania i wątpliwości związane z funkcjonowaniem portalu, a te na bieżąco przedstawiane są Ministerstwu Sprawiedliwości oraz administratorowi portalu. KRRP zabiega, aby jak najszybciej poprawiono funkcjonalność portalu, co zagwarantuje pewność doręczeń.

Wprowadzenie niekorzystnych zmian niemal zbiegło się z obchodami naszego największego święta ? Dnia Radcy Prawnego. W tym numerze szeroko otwieramy nasze łamy dla laureatów 13. edycji konkursu ?Kryształowe Serce Radcy Prawnego?, którzy 6 lipca na uroczystej gali odebrali statuetki. Nominowanych za działalność w roku 2020 było 21 radców prawnych i aplikantów radcowskich. Każda z tych osób wyróżnia się piękną i pożyteczną pracą pro publico bono, każda jest wizytówką naszego zawodu. Serdecznie gratuluję laureatom i nominowanym. Głęboko wierzę też, że radców gotowych nieść bezinteresowną pomoc jest dużo więcej, czego dowodem mogą być organizowane w izbach wszelkie akcje charytatywne, które w naszym środowisku zawsze odbijają się szerokim echem. Oby tak pozostało!

W tym numerze ?Radcy? przypominamy ponadto o obowiązku posiadania przez radców prawnych kasy rejestrującej, anonsujemy projekt ustawy powołującej fundację rodzinną oraz projekt ustawy o przewadze kontraktowej.

Pomni ostatnich wydarzeń związanych z atakiem hakerskim na ważne skrzynki pocztowe radzimy, jak tworzyć dobre hasła i zabezpieczać sprzęt przed wyciekiem danych. A Koleżankom i Kolegom wybierającym się jeszcze na urlop podpowiadamy narzędzia automatyzujące pracę, które pozwolą w pełni cieszyć się wypoczynkiem.

A jak wypoczywano w XIX w.? Tego dowiecie się Państwo z naszej rubryki historycznej.

Miłej lektury!

Jowita Pilarska-Korczak

redaktor naczelna