SZYBKI I ZWINNY JAK NINJA

0
A motorcyclist embracing the style and speed on their powerful bike amidst the urban hustle.

Tom Cruise jako Maverick w „Top Gun” rozpalał wyobraźnię niemal każdego z nas. Po obejrzeniu filmu chcieliśmy latać myśliwcem, a przynajmniej pędzić takim motocyklem…

Kawasaki GPZ 900R Ninja był nie tylko przedmiotem pożądania dla fanów filmu „Top Gun”. Jego dynamiczne linie, potężny silnik i fenomenalne osiągi sprawiły, że był to motocykl, który wzbudzał respekt na drogach i torach wyścigowych. Był symbolem dla tych, którzy pragnęli wolności i przygody. Nazwa „Ninja”, często używana w serii sportowych motocykli Kawasaki, odnosi się do ich dynamicznych właściwości, a motocykle z tej serii są znane ze swojej wydajności, zwinności i wyjątkowego wyglądu, który odzwierciedla charakterystyczne cechy wojownika ninja – zwinność, szybkość i determinację.

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego to czas niecierpliwie oczekiwany przez miłośników jednośladów. Zazwyczaj zbiega się z nadejściem wiosny, gdy temperatura na dworze zaczyna wzrastać, warunki na drogach stają się bardziej sprzyjające do jazdy, a rozkwita w pełni podczas każdego lata. Jednakże wraz z radością płynącą z powrotu na drogi motocykliści powinni również pamiętać o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu przepisów drogowych, aby zapewnić sobie i innym bezpieczną jazdę. Poszanowanie ograniczeń prędkości, używanie odpowiedniego sprzętu ochronnego, sygnalizowanie zamiaru skrętu czy przestrzeganie zasad pierwszeństwa są ważne zarówno dla kierowców samochodów, jak i motocyklistów. Jednakże motocykliści mogą być bardziej narażeni na ryzyko wypadków, co sprawia, że przestrzeganie przepisów drogowych podczas jazdy jest szczególnie istotne. Dzięki odpowiedniej ostrożności i zdrowemu rozsądkowi można maksymalnie zminimalizować ryzyko wypadków oraz cieszyć się przyjemną i bezpieczną jazdą na motocyklu.

W Polsce obowiązuje kilka przepisów zachęcających do jazdy na motocyklu, która od wiosny do jesieni jest dobrą alternatywą dla samochodu. W przypadku motorowerów z silnikami do 50 cm3 wystarczy prawo jazdy kategorii AM, ale dla osób, które przynajmniej od trzech lat mają uprawnienia kategorii B, znajdą się też mocniejsze maszyny z silnikami do 125 cm3. Te ostatnie są zupełnie wystarczające na miejskie, motocyklowe podróżowanie albo wyjazd do pobliskiego miasteczka na kawę.

Bez wątpienia jedną z zalet jazdy jednośladem jest to, że nie stoi się w korkach. Chodzi oczywiście o możliwość jazdy pomiędzy stojącymi lub wolno poruszającymi się samochodami. Taka jazda budzi czasem kontrowersje, ale zgodnie z prawem po jednym pasie ruchu może poruszać się jeden pojazd wielośladowy, ale już dla jednośladów nie ma takiego ograniczenia. Jeśli motocykl lawiruje pomiędzy autami, zmieniając pasy, to każdy taki manewr trzeba zasygnalizować kierunkowskazem, a pasy można zmieniać tylko, gdy oddziela je linia przerywana. Omijając inny pojazd czekający na światłach, również należy pozostać na jednym pasie.

Kolejnym sposobem na szybsze przemieszczanie się motocyklem po mieście jest korzystanie z buspasów. Ale uwaga – zarządca drogi musi oznaczyć taką możliwość, ponieważ jazda po buspasie jest możliwa tylko wtedy, gdy na znaku pionowym bądź poziomym motocykle będą wymienione wśród uprawnionych pojazdów.

Kiedy już dotrzemy na miejsce, to trzeba jeszcze zaparkować. I tutaj motocykle mają co najmniej dwie zalety. Po pierwsze łatwiej znaleźć miejsce na zdecydowanie mniejszy pojazd niż samochód, a po drugie jednoślady w wielu miastach są zwolnione z opłat w strefie płatnego parkowania. Warto sprawdzić lokalne przepisy, aby dowiedzieć się, czy istnieją takie zwolnienia z opłat oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby z nich skorzystać.

Coraz więcej motocyklistów pojawia się na drogach każdego roku. To czas wyzwań zarówno dla samej społeczności motocyklistów, jak i dla innych użytkowników dróg. Nagłe pojawienie się motocyklisty może być niespodzianką dla kierowcy samochodu. Warto jednak pamiętać, że droga należy do wszystkich, a wzajemny szacunek i tolerancja mogą znacząco poprawić bezpieczeństwo i komfort podróży dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. A czego życzyć motocyklistom? Przede wszystkim spokoju i szerokości!