Od Redaktora

0

Drogie koleżanki i koledzy

To pierwszy numer, który zrobiliśmy bez Janki Cymer, naszego najlepszego sekretarza redakcji. Janka odeszła od nas nagle, tuż po świętach Wielkiejnocy. Była ostoją redakcji i prawdziwą instytucją. Wspaniałym, ciepłym człowiekiem. Umiała rozmawiać z każdym i o wszystkim. Znała się na swojej pracy jak nikt inny. Nigdy o nic nie musieliśmy się martwić ? wystarczyło poprosić Jankę ? znajdowały się artykuły, dobre zdjęcia, autorzy? Mówią, że nie ma ludzi niezastąpionych ? ale są tacy, których nie powinno się zastępować? Bardzo nam Jej brakuje. Jej dedykujemy ten numer ?Radcy?.

A w nim zmagamy się z RODO, które już nadciągnęło i dlatego zastanawiamy się, czy umieszczenie dokumentacji związanej z prowadzonymi sprawami w infrastrukturze informatycznej zewnętrznego dostawcy nie doprowadzi do naruszenia tajemnicy zawodowej. Od momentu pojawienia się pierwszej wersji projektu przepisów wprowadzających w życie ustawę o ochronie danych osobowych samorząd radcowski podejmuje starania, aby uzyskać jak najkorzystniejsze dla interesów środowiska radców prawnych zapisy w tym względzie.

Byliśmy też na gorących debatach, które odbyły się w siedzibie KRRP. Pierwsza odnosiła się do pomysłu Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczącego oddzielnego postępowania w sprawach gospodarczych, a druga ? przymusu adwokacko-radcowskiego.

Generalnie, jak zawsze, staraliśmy się być tam, gdzie działo się coś ważnego. Dlatego kibicowaliśmy uczestnikom konkursu Akademia Wiedzy o Prawie i wiemy, że zwyciężyli w nim najlepsi. Zajrzeliśmy także do wiosennej szkoły mediacji, przeanalizowaliśmy egzaminy radcowskie i dziś witamy ponad dwutysięczną rzeszę naszych nowych koleżanek i kolegów.

Nie mogło nas także zabraknąć na kolejnej, już siódmej Ogólnopolskiej Konferencji Sędziów i Rzeczników Dyscyplinarnych, która odbyła się we Wrocławiu. Byliśmy także w Olsztynie na, jak zwykle, barwnym i pełnym emocji, Forum Aplikantów, a także na Konkursie Negocjacyjnym dla aplikantów radcowskich, który ma już swoją renomę i profesjonalny poziom.

Rozmawiamy też z Elwirą Szurmińską-Kamińską, sekretarzem KRRP. Także o tym, by poza służbowymi łączyły nas również kontakty koleżeńskie, żebyśmy się znali, bo to znacznie ułatwia pracę. Samorząd to nasza wspólna sprawa i budowanie tych koleżeńskich relacji na każdym szczeblu jest podstawą jego istnienia.

Ponadto spotkaliśmy się z seniorami i poznaliśmy ich bogate plany na kolejne miesiące. A ponieważ nie samą pracą radca żyje, to graliśmy w halową piłkę nożną w Kielcach, koszykówkę w Rzeszowie i w tenisa w Poznaniu. Wszędzie wygrały dobry humor i sportowe ambicje.

Życzę Państwu miłej i ciekawej lektury.