Warto wychodzić do ludzi

0

Rozmowa z Prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierzem Chróścikiem.

Uczestniczył pan osobiście w spotkaniach z obywatelami podczas Tour de Konstytucja i Pol’and’Rock Festival?

Włodzimierz Chróścik
Prezes KRRP
Fot. Piotr Gilarski

Tak, jeśli tylko pozwalały mi na to inne zobowiązania, dołączałem do koleżanek i kolegów podczas tych terenowych spotkań. Byłem na naszym stoisku na Pol’and’Rock Festival, uczestniczyłem też w kilku spotkaniach Tour de Konstytucja. Bardzo ciekawe i ważne dla mnie doświadczenie, na pewno nie ostatnie tego typu.

I jak wrażenia?

Znakomite. Na co dzień rozmawiamy o prawie ? i z naszymi klientami, i z innymi prawnikami ? w salach rozpraw, kancelariach, gabinetach, a tutaj zupełnie zmieniliśmy kontekst. Ważne dyskusje toczyliśmy w przestrzeni publicznej, w nieco rozluźnionej atmosferze i to było chyba odświeżające dla wszystkich. Prawdę mówiąc, uważam, że każdy profesjonalny pełnomocnik powinien przynajmniej raz wziąć udział w takim projekcie, bo to niezwykle pouczające doświadczenie.  

Czy, pana zdaniem, jako radcowie prawni potrafimy odpowiednio zainteresować ludzi takim wydarzeniem i taką tematyką spotkań?

Wychodzi nam to naprawdę dobrze, czego dowodem jest świetna frekwencja na wielu tych wydarzeniach. Dla przykładu, radcowski namiot na Pol?and?Rock Festival cieszył się bardzo dużą popularnością, chętnych do rozmowy i uzyskania porady było znacznie więcej, niż zakładaliśmy. Oczywiście cały czas uczymy się tego, co najtrudniejsze, czyli prostego, komunikatywnego wyjaśniania zawiłości prawa, ale idzie nam to coraz lepiej. Wszyscy, którzy zaangażowali się w spotkania terenowe, to pasjonaci prawa, więc energii i chęci porozumienia nie brakowało. Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w takim projekcie w sposób zorganizowany, sporo się nauczyliśmy i na pewno to doświadczenie wykorzystamy w kolejnych, podobnych wydarzeniach.

Czy jako samorząd radcowski będziemy uczestniczyć w tych projektach w przyszłym roku?

Jasne, nie mam co do tego wątpliwości. Sami radcowie prawni i aplikanci po tegorocznych doświadczeniach deklarowali chęć działania dalej, obywatele, z którymi rozmawialiśmy, też mówili o zadowoleniu z tych spotkań, więc dalsze zaangażowanie to naturalna kolej rzeczy. Zwłaszcza że przyszłoroczny temat wiodący Tour de Konstytucja, czyli ?Głosuję na Polskę?, jest niezwykle ważny społecznie. Edukacja prawna i obywatelska w kontekście wyborów powinna być jednym z priorytetów dla wszystkich prawników ? w końcu frekwencja wyborcza w naszym kraju ciągle pozostawia wiele do życzenia.

Jak zachęciłby pan radcę prawnego czy aplikanta radcowskiego do włączenia się w przyszłoroczne aktywności tego typu?

Jestem przekonany, że dużej części naszego środowiska w ogóle nie trzeba namawiać do aktywizmu społecznego. Radcowie prawni, zwłaszcza w ostatnim czasie, dali dowód dużego zaangażowania w walkę o prawa obywatelskie i prawa człowieka, w budowanie świadomości prawnej Polaków. Tym, którzy jeszcze się wahają, powiem natomiast, że warto wychodzić do ludzi i włączać się w projekty społeczne z dwóch powodów. Po pierwsze, to jednak nasza powinność, wynikająca z etosu zawodowego i szczególnej roli, jaką odgrywamy w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i dobrego państwa prawa. Po drugie ? to się zwyczajnie opłaca, bo służy naszemu rozwojowi i poszerzeniu naszych perspektyw. Takie spotkania to dobra szkoła rozmowy na fundamentalne dla prawników tematy i szansa na złapanie perspektywy zwykłego człowieka, jego oczekiwań, potrzeb, wątpliwości. To wiedza, którą powinniśmy mieć i dobra szansa, żeby ją zdobyć.

Redakcja