ELITA WŚRÓD KOTÓW – WSZYSTKIE RASY, JEDNO PANOWANIE

0

Od zarania dziejów koty zachwycały swoją elegancją, wdziękiem i tajemniczością. Były i nadal są symbolem niezależności i wyrafinowania. W przeciwieństwie do niektórych zwierząt stadnych koty są bardziej skłonne do życia w pojedynkę. Jednakże, w niektórych okolicznościach, zwłaszcza jeśli dostępne są odpowiednie zasoby, koty mogą tworzyć grupy zwane kocimi koloniami.

Kocia kolonia to grupa kotów, która żyje w tej samej okolicy i często dzieli zasoby, takie jak miejsca do żerowania czy schronienie. Koty w takich koloniach mogą wypracować hierarchię społeczną, współpracować albo walczyć, a czasami po prostu wzajemnie się tolerować. W kocich koloniach można zaobserwować pewne wzorce zachowań, które wpływają na organizację całej społeczności kolonialnej. Czy są niezależne, czy mogą współpracować ze sobą? Niektóre koty są bardziej dominujące lub towarzyskie, podczas gdy inne chciałyby być niezależne. Koty dominujące mogą mieć większy wpływ na decyzje w zakresie poszukiwania pożywienia, wyboru schronienia lub rozwiązywania konfliktów w obrębie kolonii. Załóżmy, że takich kocich kolonii jest kilkanaście na pewnym, określonym terytorium. Dla ogółu kociego społeczeństwa istotne jest wspieranie kocich kolonii w sposób zrównoważony, uwzględniający zarówno dobrostan poszczególnych kotów, jak i potrzeby kociej społeczności.

W kręgach kociej społeczności istnieje grupa, której status przewyższa inne. Myślę tutaj o „elicie wśród kotów” – wyjątkowych, wybranych przedstawicielach, którzy posiadają nie tylko specyficzne zdolności, urodę, ale i prestiż. Elita kotów to nic innego jak zbiór ras, które zdobyły wyjątkową pozycję w społeczności kociego świata. Od dumnych i majestatycznych kotów rasy Maine Coon przez wyrafinowane persy, ekskluzywne koty bengalskie czy sfinksy – koty bez futra, ale towarzyskie, sprytne i bardzo inteligentne. Wszystkie rasowe koty mają w sobie coś wyjątkowego, co przyciąga uwagę, budzi zachwyt, lecz także i zazdrość. Ale czy to znaczy, że są one lepsze od innych kotów? Czy ich status elitarny powinien dawać im wyjątkowe przywileje? Oczywiście każdy kot jest niezwykły na swój sposób i zasługuje na szacunek. Wydawałoby się, że w świecie kotów nie ma miejsca na hierarchię czy podziały, a wszystkie koty są równe. Ale czy tak jest w rzeczywistości?

Elita kotów, podobnie jak w przypadku ludzi, często ma dostęp do lepszych warunków bytowych, najwyższej jakości jedzenia, ekskluzywnych zabawek i opieki weterynaryjnej. Nie można zapominać o wystawach, na których te koty prezentują swoje piękno i zdolności, zdobywając tytuły i renomę. To wszystko sprawia, że stają się one obiektem zainteresowania i podziwu. Czy nie powinniśmy jednak przyjrzeć się bliżej temu, że taka nierówność w traktowaniu kotów nie jest sprawiedliwa? Czy kot rasy mieszanej nie ma prawa do godnego traktowania i szansy na szczęśliwe życie? Nie ulega wątpliwości, że koty elitarnego pochodzenia są wspaniałe i mają wiele do zaoferowania. Ale pełno jest kotów, które nie mają takiego szczęścia. Może warto zatem zwrócić uwagę na potrzeby tych mniej znanych, mniej ekskluzywnych kotów, które również pragną uwagi i dobrostanu.

W idealnej społeczności kotów istnieje równość i sprawiedliwość. Niezależnie od rasy czy pochodzenia każdy kot zasługuje na szacunek, opiekę i miłość. Tak wyobrażam sobie personifikację kota (i mam tu na myśli uosobienie – figurę retoryczną i środek stylistyczny, polegający na metaforycznym przedstawianiu np. zwierząt jako ludzi), który stoi przed hipermarketem z transparentem „Zaopiekuj się kotem ze schroniska, pomóż kotu bezdomnemu”. Bo dzielne serce kryje się w tych „mniej elitarnych” kotach. A także instynkt i wpisana w geny wola walki. Elita wśród kotów jest niewątpliwie wspaniała. Może i z racji tej wspaniałości winna przewodzić innym kotom. Ale prawdziwym jej powołaniem powinno być dbanie o to, jak traktuje wszystkie koty. To właśnie w równości, szacunku i trosce o wszystkie koty, niezależnie od ich pochodzenia, znajduje się prawdziwa wielkość. Zadbajcie więc o wszystkie koty. Pamiętajcie, że prawdziwa elita to ta, która ma wielkie serce i potrafi dawać miłość bezwarunkowo.