Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

0

Uroczyście świętowaliśmy 6 lipca jubileusz naszego 40-lecia. Podczas rozpoczynającej Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych gali w Teatrze Polskim w Warszawie przeżyliśmy niezapomniane chwile i wysłuchaliśmy wielu gratulacji i życzeń na kolejne lata, zwłaszcza wytrwałości w tych trudnych czasach i utrzymania niezależności samorządu radcowskiego. Oby się spełniły!

Trzydniowy zjazd był okazją nie tylko do świętowania okrągłej rocznicy, ale też do wytężonej pracy nad kluczowymi dla naszego samorządu regulacjami. Po dwóch dniach intensywnych obrad i dyskusji nad poprawkami udało nam się uchwalićoczekiwaną przez radców prawnych zmianę Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie zasad przeprowadzania wyborów do organów samorządu radców prawnych, liczby członków tych organów oraz trybu ich odwoływania, oraz uchwałę w sprawie zasad podejmowania uchwał przez organy samorządu radców prawnych. Jako przewodnicząca Prezydium Zjazdu odbieram to także jako osobisty sukces i dziękuję delegatom za pracowite obrady.

O obchodach naszego jubileuszu i kształcie przyjętych przez NKZRP zmian w przepisach samorządowych przeczytacie Państwo w temacie numeru.

Trwające od lat dyskusje w samorządzie dotyczące współpracy radców prawnych z alternatywnymi dostawcami usług prawniczych, które rozgorzały na nowo po uchwaleniu zmian w KERP, skłoniły nas do rozpoczęcia nowego cyklu w rubryce Kodeks Etyki. W pierwszym odcinku analizujemy kontekst rynkowy zagadnienia ? przyglądamy się podmiotom świadczącym nieregulowaną działalność prawniczą jako konkurencji dla prawniczych zawodów regulowanych. W drugiej części przypomnimy powszechnie obowiązujące przepisy, w oparciu o które działają alternatywni dostawcy usług, natomiast w trzeciej ? przeanalizujemy wewnętrzne przepisy samorządu radców prawnych dotyczące tych zagadnień, w tym przyjęte przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd zmiany w KERP. Polecam cykl Państwa uwadze.

Warto również zapoznać się ze zmianami w kodeksie spółek handlowych, które wejdą w życie w październiku, czy przetestować polecane przez nas strony internetowe usprawniające codzienną pracę radcy.

Zachęcam także do przeczytania naszych rozmów ? z r.pr. Piotrem Chrzczonowiczem, przewodniczącym Komisji Zagranicznej KRRP, m.in. o pomocy radców prawnych udzielanej obywatelom Ukrainy oraz z r.pr. Sylwią Zarzycką, prezesem Fundacji Między Niebem a Ziemią, która za swoją działalność na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci została uhonorowana prestiżowym wyróżnieniem Polka XXI wieku.

A tym z Państwa, którzy nie zaznali jeszcze wakacji i nie mieli okazji odpocząć, polecam artykuł w naszej rubryce Historia.

Ciekawej lektury!

Jowita Pilarska-Korczak

redaktor naczelna