Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

0
Jowita Pilarska-Korczak (Fot. Edyta Rakowska)

Maj i czerwiec to kolejne miesiące intensywnej pracy samorządowej, ale także widocznej w mediach pierwszej tegorocznej odsłony kampanii promocji zawodu radcy prawnego.

Spoty promocyjne kampanii pod hasłem „Problemy prawne? Nie szukaj ucieczki, szukajradcy.pl” można było w maju oglądać w telewizji i pociągach dalekobieżnych, a ich specjalna wersja emitowana była w stacjach radiowych. Reklamy odsyłające do ogólnopolskiej wyszukiwarki radców prawnych w czerwcu nadal jeszcze widoczne są w Internecie. Kolejna odsłona kampanii rozpocznie się 1 lipca w pociągach, następne zobaczymy na jesieni. Szacuje się, że tegoroczna kampania dotrze do mniej więcej 18 mln Polaków. O szczegółach tej szeroko zakrojonej akcji piszemy w naszych aktualnościach.

Samorząd bardzo mocno stawia więc na promocję zawodu, czego dowodem jest także kolejna seria podcastów „Prawie Prawniczo, czyli radcowie prawni o…” czy zorganizowana na uczelniach w całej Polsce akcja „Tydzień akademicki – zostań radcą prawnym”, o których szerzej można przeczytać w tym numerze. O tych i kolejnych planowanych przedsięwzięciach opowiada na naszych łamach również r. pr. Marta Kruk, przewodnicząca Komisji Promocji Zawodu KRRP. W tym wydaniu z dumą prezentujemy także laureatów jubileuszowej, 15. edycji konkursu „Kryształowe Serce Radcy Prawnego”, którzy 2 czerwca na uroczystej gali odebrali statuetki.

Laureatom oraz nominowanym serdecznie gratuluję wyróżnień. Każda z tych osób fantastycznie promuje w społeczeństwie zawód radcy prawnego! A o tym, jak ważne, także dla właściwego postrzegania zawodu radcy prawnego, są takie cechy jak koleżeńskość, lojalność i wzajemny szacunek, pisze w temacie numeru Jan Łoziński, wieloletni członek Krajowej Rady Radców Prawnych, budujący samorząd od jego początku. Warto zastanowić się nad słowami Autora, w których przypomina, że „w łonie samorządu debaty i spory trwały od jego zarania. Jednakże najbardziej emocjonalne debaty i wystąpienia oraz polemiczne głosy nigdy nie doprowadzały do przerodzenia się w osobiste animozje bądź wykluczenia towarzyskie. Musimy dbać o to, aby obecne nasze debaty i dyskusje były wolne od takiego niepożądanego zachowania”. To niezwykle istotne zwłaszcza w kontekście aktualnej sytuacji w Polsce – identyfikować nas powinny nie spory wewnętrzne, lecz wspólne stanowisko w dyskusji na temat przywrócenia praworządności w Polsce.

Będziemy o tym dyskutować na organizowanym przez samorząd radcowski wspólnie z adwokatami, sędziami SSP „Iustitia” i prokuratorami ze stowarzyszenia „Lex super omnia” Kongresie Prawników Polskich, który 24 czerwca odbędzie się
w Gdańsku. Zapraszam Państwa do uczestnictwa w tym wydarzeniu. A w dalszej części numeru przeczytać można ponadto o ustawie o fundacji rodzinnej, reformie Kodeksu postępowania cywilnego czy planowanych zmianach w ordynacji podatkowej. Doradzamy też, jak stworzyć na LinkedIn wizerunek profesjonalisty i pozyskać klientów, a także przyglądamy się regulacjom prawnym, którym podlega sztuczna inteligencja.

Tym z Państwa, którzy zastanawiają się, kiedy zdjęcie po raz pierwszy zostało wykorzystane w sprawie rozwodowej, polecam artykuł w naszej rubryce Historia.

Przyjemnej lektury!