Od Redaktora

0
Jowita Pilarska-Korczak (Fot. Edyta Rakowska)

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy

Czy ktoś mógł jeszcze niedawno przypuszczać, że ten numer ?Radcy? dotrze do Was w czasach, których nie chcieliśmy dożyć? Dziś możemy tylko powiedzieć, że nasza wspólnota przez te doświadczenia stanie się jeszcze silniejsza ? głęboko w to wierzę. Jak i w to, że już wkrótce ?Radca? przyniesie lepsze wiadomości. Trzymajmy się, pomagajmy, bądźmy razem. Wygramy.

I choć najważniejsze jest dzisiaj zdrowie nasze i naszych najbliższych, istnieje konieczność zachowania ciągłości funkcjonowania samorządu radców prawnych i ? co jeszcze ważniejsze ? polskiego wymiaru sprawiedliwości w czasie pandemii. W tym numerze piszemy o rozwiązaniach, które proponuje nasz samorząd, a które pomogą nam przejść przez ten trudny czas.

Miesiąc temu rozstrzygnięta została kolejna edycja konkursu Kryształowe Serce Radcy Prawnego.  Piętnastu radców otrzymało honorowe statuetki, a my wszyscy dużą porcję ? tak potrzebnego dziś ? optymizmu i wiary, że można i trzeba pomagać.

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że zarówno wybrany przez kolegium redakcyjne jeszcze przed epidemią temat tego numeru ? upadłość konsumencka po nowemu i prawo restrukturyzacyjne, jak i rozmowa z Ryszardem Wilmanowiczem, przewodniczącym Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu Krajowej Rady Radców Prawnych, o wartości stabilnego Kodeksu Etyki nabierają dziś dodatkowego znaczenia.

W tym numerze ?Radcy? dużo rozmawiamy: z Piotrem Zimmermanem o upadłości (tej konsumenckiej rzecz jasna), Marcinem Asłanowiczem o walorach arbitrażu i z Martą Kaczmarczyk nie tylko o modzie.

Piszemy też o wyższości aplikacji radcowskiej (no dobrze, nie wyższości, lecz popularności), o sukcesach naszych koleżanek i kolegów, o zbiórce dla chorej małej Mii (koniecznie) i o wielu zwyczajnych rzeczach, które teraz wydają się tak dalekie.

W ostatnim czasie dotarły do nas smutne informacje. Pożegnaliśmy Andrzeja Hanusza, bez którego nie byłoby naszego samorządu, i Andrzeja Kalińskiego, który przecież miał jeszcze tyle czasu i rzeczy do zrobienia. Żal.

Dlatego dziś szczególnie życzę Państwu, w imieniu całej redakcji, zdrowych i dobrych świąt, mądrych rozmów (zapewne telefonicznych) i wiary w piękne jutro.

Bo my wierzymy.

Jowita Pilarska-Korczak

redaktor naczelna