Od Redakcji

0

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy

No to mamy niespodziankę! Tak nam chodziło po głowie, że szata graficzna ?Radcy Prawnego? musi pożeglować w kierunku nowoczesności, w której grafika i światło współgrają ze sobą, tworząc dodatkową jakość. Ma być czytelniej i bliżej Was, Czytelników! Udało się nam?

Ten numer jest nowy nie tylko szatą, lecz ? jak zawsze ? treścią. Tą poważną, czyli tzw. ustawą kagańcową, wobec której Prezydium KRRP nie ma żadnych wątpliwości: ?Niezależność sądów i niezawisłość sędziów zapisana jest w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i stanowi istotę demokratycznego państwa prawnego. Każdy z nas, radców prawnych, powinien stanąć w obronie tych zasad ? bez względu na wyznawany światopogląd, system wartości i przekonania, zgodnie ze swoim sumieniem i zasadami etyki radcowskiej?. Wielu z nas spotkało się na Marszu Tysiąca Tóg.

Byliśmy też na uroczystym rozpoczęciu pierwszego roku aplikacji. Z radością również odnotowujemy, iż radcowie prawni mają nową umowę ubezpieczeniową, która niech się nigdy nie przyda, jednak strzeżonego? Zwłaszcza w tych czasach.

Tematem głównym tego numeru są kredyty frankowe i polisolokaty. W przypadku tych pierwszych, zwłaszcza od momentu wyroku w sprawie państwa Dziubak, którym ekscytowała się cała Polska, rzecz jest nieco bardziej jednoznaczna, z naciskiem na słowo ?nieco?. Zastanawiamy się też, czy kredyty frankowe to żyła złota dla radców prawnych. A polisolokaty? Toksyczne i niebezpieczne?

Piszemy również o statusie prawnym zastępcy generalnego radcy prawnego, szansach na uniknięcie zatorów płatniczych (któż ich nie zna), wypatrujemy, co widać w chmurze, i ćwiczymy umiejętność networkingu, bez której moglibyśmy się poczuć samotni.

Porozmawialiśmy na łamach czasopisma o integracji, która jest solą samorządu, a także o tym, co można zobaczyć przez obiektyw aparatu fotograficznego. Powiedzieliśmy o nowych uprawnieniach dla radców prawnych, potrzebie posiadania szefa (bez komentarza!), a także drodze do żabki, na której mieli być widziani nasi koledzy.

Poznaliśmy prawników jutra i terminy spotkań integracyjno-wczasowych naszych seniorów. 

Zapraszam do lektury.

Jowita Pilarska-Korczak

redaktor naczelna