Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy

0

Przed Państwem kolejny numer naszego dwumiesięcznika. Na początek mamy dobrą wiadomość: niewątpliwym sukcesem Krajowej Rady Radców Prawnych oraz Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP było usunięcie z nowelizacji k.p.c. przepisu art. 130(2a) wprowadzającego tzw. karną opłatę za niewłaściwe opłacenie środka odwoławczego przez stronę reprezentowaną przez profesjonalnego pełnomocnika. Sejm tę zmianę zaakceptował, a prezydent 24 lipca ustawę podpisał. W ?Radcy? wskazujemy dla ułatwienia, które przepisy znowelizowanego kodeksu najszybciej wchodzą w życie.

Ale w kwestii projektowanych ustaw to nie koniec walki samorządu o korzystne dla nas przepisy. Przed nami jeszcze batalia o uregulowanie działalności kancelarii odszkodowawczych i wprowadzenie zakazu agresywnych reklam ich usług. Niekorzystne dla nas stanowisko rządu w sprawie projektowanej ustawy powinno zmobilizować cały samorząd do wywierania presji na polityków. Nie składajmy broni! Wspólny głos jest naszą siłą, o czym przekonaliśmy się także podczas II Kongresu Prawników Polskich, który odbył się w Poznaniu. Dyskutowano na nim o aktualnych problemach dotyczących polskiego wymiaru sprawiedliwości, prawie obywateli do sądów i przeciwdziałaniu mowie nienawiści.

W tym wydaniu ?Radcy? znajdziecie Państwo także dużo interesujących rozmów. Z mec. Magdaleną Witkowską, przewodniczącą Komisji Praw Człowieka KRRP, z prof. Moniką Gładoch, radcą prawnym, laureatką ?Złotego Paragrafu? dla Najlepszego Radcy Prawnego 2018 r., z mec. Kariną Furgą-Dąbrowską, partnerem i Europe Chief Mindfulness Officer w kancelarii Dentons.

?Radca? odkrywa także drugą twarz Anny. To, że mec. Anna Sobczak z Krakowa jest znanym radcą prawnym, wiedzieliśmy od dawna. Ale to, że jest poetką, już teraz ? po lekturze ?Radcy? ? też będzie powszechną wiedzą.

To już połowa wakacji ? tak oczekiwanego odpoczynku od codziennych trosk. Choć i wyjazdy mogą przysporzyć bólu głowy. Co zrobić w przypadku, gdy upragniony urlop zmienia się w koszmar, a standard wykupionej wycieczki daleki jest od prezentowanej w biurze podróży oferty? Piszemy o tym w ?Radcy?. Ale lipiec i sierpień to nie tylko wyjazdy urlopowe, to właśnie te miesiące, kiedy strony lub świadkowie zamieszkali poza granicami kraju mogą pojawić się w sądzie i złożyć zeznania. Czy równoważną alternatywą może być dowód z ich zeznań złożonych w polskim urzędzie konsularnym? Kiedy warto sięgnąć po takie rozwiązanie? O tym pisze specjalnie dla ?Radcy? wicekonsul ds. prawnych w Konsulacie Generalnym RP w Belfaście.

Miłej lektury!