Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

0
Jowita Pilarska-Korczak (Fot. Edyta Rakowska)

Kończy się kolejny pracowity dla naszego samorządu rok. Kolejny, który upłynął pod znakiem pandemii, obostrzeń i szczytów zakażeń koronawirusem. Mimo tych utrudnień Prezydium KRRP i cała Krajowa Rada starają się szukać szans i możliwości w covidowych ograniczeniach. Rozpoczęliśmy reformę całego pionu dyscyplinarnego, o czym na naszych łamach opowiada w wywiadzie Wiceprezes KRRP Ryszard Ostrowski; zmieniamy aplikację radcowską, aby zajęcia jeszcze lepiej przygotowywały do wykonywania zawodu; a rok zamkniemy przeprowadzką do pierwszej własnej siedziby naszego samorządu. Ten historyczny, rozpoczęty w 1995 r., projekt pod nazwą ?zakup siedziby KIRP?, zahamowany ostatnio przez pandemię, wreszcie dobiega końca. Jeszcze w grudniu, w przeddzień obchodów jubileuszu 40-lecia istnienia samorządu radców prawnych, Krajowa Izba Radców Prawnych przeniesie się do w pełni funkcjonalnego, odpowiadającego dzisiejszym potrzebom własnego biura przy ul. Powązkowskiej 15 na warszawskim Żoliborzu. Część wnętrz pierwszej siedziby samorządu z dumą prezentujemy Państwu w naszym temacie numeru. Oby jak najlepiej służyła nam wszystkim.

Ponadto w tym numerze ?Radcy? kontynuujemy temat zmian podatkowych nazwanych Polskim Ładem, wprowadzonych ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Nasz gość numeru, dr hab. Aleksander Werner, profesor SGH, podpowiada korzystne formy opodatkowania ? warto skorzystać z jego porad.

A nowy rok przyniesie nam nie tylko zmiany podatkowe, lecz także znowelizowane, restrykcyjne przepisy m.in. Kodeksu cywilnego, Kodeksu drogowego i Kodeksu wykroczeń, których celem ma być ?wsparcie osób najbliższych ofiar przestępstw wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach, w szczególności przez walkę z przestępstwami drogowymi?. Dla kierowców oznacza to m.in. zaostrzone kary za naruszenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Chciałabym wierzyć, że nikogo z nas te zmiany nie dotkną.

Zachęcam także do przeczytania innych, ciekawych artykułów: o projekcie nowelizacji k.p.c., w którym znajdziemy m.in. nowe przepisy dyscyplinujące profesjonalnych pełnomocników; o tym, czy jesteśmy gotowi na sygnalistów;o wprowadzeniu oczekiwanej przez nas nowej zakładki do doręczeń na Portalu Informacyjnym Sądów Powszechnych, a także o możliwych rozwiązaniach dla frankowiczów. Podpowiadamy też, jak? szpiegować w necie naszych kontrahentów czy przeciwników sądowych, by dowiedzieć się o nich więcej.

A kiedy już zaczniemy szykować się do wigilijnych spotkań, warto poczytać o osobliwych gustach świątecznych naszych przodków.

Na te nadchodzące święta życzę Państwu spokoju, odpoczynku, dużo zdrowia i powrotu do normalności w nowym roku, abyśmy wszyscy wspólnie mogli hucznie świętować nasze 40-lecie.

W tym numerze mamy dla Państwa od całej redakcji ?Radcy Prawnego? drobny upominek wraz z najlepszymi życzeniami. Wesołych Świąt!

Jowita Pilarska-Korczak

redaktor naczelna