Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy

0
Jowita Pilarska-Korczak (Fot. Edyta Rakowska)

Grudzień to zawsze czas niezwykły, zwłaszcza w miarę zbliżania się świąt. W tym roku ta prawda jest szczególnie widoczna, bo nic nie jest takie, jak było. Także kolejny zjazd radców prawnych, który wypadł ? zgodnie z kalendarzem wyborczym ? w listopadzie, w okresie kolejnego, zmasowanego ataku pandemii.

A jednak udało się spotkać online i z ograniczonym do minimum porządkiem przeprowadzić to najważniejsze samorządowe wydarzenie. Zjazd wybrał nowego Prezesa ? został nim Włodzimierz Chróścik, przez dwie ostatnie kadencje Dziekan Rady OIRP w Warszawie. Gratulujemy! Podobnie jak wybranym w trakcie zjazdu członkom KRRP, Głównemu Rzecznikowi Dyscyplinarnemu i przewodniczącym Wyższego Sądu Dyscyplinarnego oraz Wyższej Komisji Rewizyjnej. 

W tym numerze ?Radcy? zajmujemy się też tematem, który ? pośrednio, a może nawet więcej niż pośrednio ? wynika z ograniczonych możliwości spotkań. Mając wdrożony protokół elektroniczny we wszystkich sądach powszechnych w Polsce, możliwe jest zapewnienie udziału w rozprawie nie tylko poprzez połączenie z innym sądem, lecz także za pomocą komputera osobistego przez uczestnika.Zastanawiamy się także na naszych łamach, czy zdalna rozprawa odmiejscowiona, pozwalająca na udział w niej przy użyciu urządzenia prywatnego z domu lub z kancelarii, na stałe pozostanie w polskim porządku prawnym. To byłaby istna rewolucja ? także w skali europejskiej.

Dziś liczymy uważnie każdą złotówkę i dlatego tak ważne są wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego i interpretacje izb skarbowych, o których piszemy. A mówią one, że wydatki na aplikację radcowską jeszcze przed rozpoczęciem działalności, opłacenie aplikacji praktykantom, część kosztów związanych z utrzymaniem lokalu, w którym prowadzona jest działalność prawnicza, czy wydatki na garderobę prawnika można rozpatrywać w kategorii kosztów podatkowych kancelarii.

Rozmawiamy też o tym, czy pandemia może wpłynąć na liczbę i ?jakość? rozwodów, i rozważamy, czy mediacja pomaga w rozstaniu lub? w podjęciu decyzji o pozostaniu w związku.

Zastanawiamy się także, jaki program komputerowy wybrać dla naszej kancelarii, czytamy książkę ?Do końca świata?, którą napisał nasz kolega Tomek Maruszewski, oglądamy damską wersję togi i oceniamy, czy dziś nadal skuteczny jest sposób na Alcybiadesa.

I gdy już wszystko napiszemy ? także o wigilijnym szale zakupów w XIX w., 
to widzimy już zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Życzenia są oczywiste: doczekajmy w zdrowiu lepszych czasów. Nośmy maseczkę ? w tym roku dołączamy ją do numeru jako specjalny prezent, zachowujmy dystans społeczny, ale i nadzieję na normalność. Kochajmy i bądźmy kochani. 

Wszystkiego, co najlepsze, życzy cały zespół ?Radcy Prawnego?.

Jowita Pilarska-Korczakredaktor naczelna