Poradnia prawna, warsztaty tematyczne, konkursy wiedzy o prawie i specjalni goście. Radcowie prawni ruszają na 29. Pol’and’Rock Festival po to, aby kolejny raz pomagać, doradzać i edukować. Bez udziału przedstawicieli niebieskiego samorządu nie może się też odbyć tegoroczna edycja Tour de Konstytucja. Celem tej inicjatywy jest edukacja prawna oraz zaangażowanie w dyskusję o prawie każdego chętnego obywatela.
uż od środy 2 sierpnia, a więc dzień przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu, radcowie prawni z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu razem z przedstawicielami Krajowej Izby Radców Prawnych oraz przy gościnnym udziale radców z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Koszalinie będą czekać na wszystkich chętnych w namiocie radców prawnych na terenie lądowiska Czaplinek-Broczyno.
– Także w tym roku OIRP w Poznaniu organizuje radcowski wyjazd na Pol’and’Rock Festival (dawniej zwany Woodstockiem). Gościnnie działać będą z nami w tym roku wolontariusze z KIRP i OIRP w Koszalinie. W radcowskim namiocie jak zawsze będzie mądrze i wesoło. Zaplanowaliśmy ponad 20 paneli warsztatowych dotyczących zagadnień prawnych. Specjalnymi gośćmi namiotu radców prawnych w tym roku będą: zespół Łydka Grubasa, Marszałek Sejmu r. pr. Józef Zych oraz (co szczególnie ucieszy nastoletnie dzieci) Prawo Marcina. Zapraszamy wszystkich do rodzinnego udziału w wydarzeniu – zachęca r. pr. Michał Pankiewicz z OIRP w Poznaniu, koordynator namiotu radców na Pol’and’Rock Festivalu.
Działania realizowane podczas tegorocznego festiwalu będą się także wpisywać w aktualną kampanię promocji zawodu radcy prawnego.
29. Pol’and’Rock Festival odbędzie się w dniach 3–5 sierpnia na terenie lądowiska Czaplinek-Broczyno w woj. zachodniopomorskim.
Radcowie prawni już drugi rok z rzędu wspierają także inicjatywę obywatelską Tour de Konstytucja. Tegoroczna edycja to 83 przystanki, z których większość ma miejsce w małych i średnich miastach.
Cel Tour de Konstytucja to edukacja prawna oraz zaangażowanie w dyskusję o prawie każdego chętnego obywatela. W każdym mieście – przystanku, w ramach touru odbywa się panel dyskusyjny, na którym zaproszeni goście: naukowcy, autorytety, ludzie kultury rozmawiają o prawie i praworządności. Tour de Konstytucja to także miejsce, w którym każdy chętny może przyjść i zadać pytania na nurtujące go problemy prawne.
– Motywem przewodnim tegorocznego touru są wybory, więc dyskusja odbywa się wokół ich organizacji, przebiegu i prawa wyborczego – tłumaczy r. pr. Magdalena Bartosiewicz, koordynatorka projektu ze strony KIRP. – W panelach dyskusyjnych poruszane są tematy związane z przebiegiem głosowania, udziałem obserwatorów i mężów zaufania w wyborach czy tajemnicą głosowania, ale lista zagadnień jest otwarta i dyskusja często zależy od tego, co najbardziej interesuje widzów.
Na każdym z tegorocznych przystanków jest miejsce dla radców prawnych i aplikantów radcowskich chętnych do rozmowy na tematy związane z prawem i wyborami.
– Ludzie, którzy do nas przychodzą, mają wiele pytań związanych z wyborami, np. o to, jak zostać obserwatorem, albo o naruszenia ciszy wyborczej. Z drugiej strony my, radcowie, mamy okazję spotkać się i porozmawiać z ludźmi, z którymi nie mamy kontaktu na co dzień, zyskać zupełnie inną perspektywę. Dlatego zachęcam wszystkich do zaangażowania się i udziału, bo korzyści są obopólne – mówi r. pr. Magdalena Bartosiewicz.
Udział w Tour de Konstytucja może wziąć każdy chętny radca prawny i aplikant radcowski. Zainteresowani proszeni są o zgłaszanie się do koordynatorów regionalnych w okręgowych izbach radców prawnych. Szczegółowe kalendarium oraz lista przystanków Tour de Konstytucja znajdują się na stronie: www.tour-de-konstytucja.pl.
Red., www.kirp.pl