Matka wielu redakcji

0
Fot.: Pexels z Pixabay

Krystyna Chrupkowa (1942?2022)

Radcowie prawni znali ją nie tylko jako twórczynię niezapomnianych żółtych stron dziennika ?Rzeczpospolita?. To ona bowiem 38 lat temu utworzyła pierwsze pismo samorządu radcowskiego. Krystyna Chrupkowa zmarła 13 kwietnia w wieku 80 lat. Spoczęła na cmentarzu Bródnowskim.

Późniejsza laureatka rozlicznych branżowych nagród i wyróżnień zaczynała w prasie kobiecej. W 1958 r. związała się z redakcją ?Kobiety i Życia?, gdzie jako 16-latka została gońcem. Pracowała, by wesprzeć rodzinny budżet. Potem awansowała pod okiem wybitnych twórczyń tego opiniotwórczego i poczytnego wtedy pisma. Zawsze ciekawa świata, skrupulatna, sprawiedliwa i wrażliwa na ludzką krzywdę.

W 1982 r. przeniosła się z ?Kobiety i Życia? do odnowionej ?Rzeczpospolitej?. Współtworzyła tę gazetę i zaangażowała się w tworzenie działu prawa. Wymyślone przez nią żółte strony rozkwitły po 1989 r., gdy zmieniał się ustrój naszego państwa. Zawsze pewne i sprawdzone informacje z ?Rzepy? dla prawników były źródłem równie wiarygodnym jak Dziennik Ustaw. A czasem nawet bardziej, gdy na łamach gazety wytykano legislatorom mniejsze i większe potknięcia. Publikacja na łamach ?Rz? ujednoliconych tekstów ustaw oraz poradników to także był jej pomysł.

Miała niepowtarzalny styl pracy, co pamięta każdy jej kolega i podwładny. Gdy redagowała tekst dziennikarza, stawiała go za sobą, by patrzył jej na ręce i widział, co nadaje się do skrótu, a co do zmiany. To była nauka na żywo. Gdy miała pretensje lub był powód do awantury ? nigdy nie robiła jej publicznie, tylko w gabinecie, za zamkniętymi drzwiami. A publicznie zawsze swoich ludzi broniła.

Wokół redakcji zgromadziła znakomitych prawników, którzy publikowali na jej łamach. ? Ona jedna potrafiła tak ściąć połowę oferowanego tekstu, iż nie tylko obiektywnie nic nie tracił on na zawartości merytorycznej, ale ? o co o wiele trudniej ? także i jego autor był co do tego przekonany ? wspominał na Facebooku sędzia SN w stanie spoczynku Stanisław Zabłocki, b. prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego, który regularnie publikował w ?Rz? w latach 90.

Radcowie prawni mają szczególny powód do pamięci o red. Chrupkowej. Oprócz tego, co czytali na łamach ?Rzeczpospolitej?, niemal od początku istnienia swego samorządu otrzymywali bowiem redagowany pod jej kierunkiem ?Biuletyn Informacyjny? ? pierwsze pismo Krajowej Rady Radców Prawnych, utworzone 1 maja 1984 r. Pierwotnie był to bezpłatny dwumiesięcznik. Z ramienia radcowskiego samorządu przewodniczącym kolegium redakcyjnego był radca prawny Adam Dobrowolski. W 1986 r. przeprowadzono pierwszą ankietę wśród czytelników dotyczącą zadowolenia z pisma i okazało się, że prawie 90% z nich oceniło je pozytywnie.

Od 1 stycznia 1987 r. po raz kolejny zmieniono nazwę periodyku KRRP tym razem na ?Obsługa Prawna?. Redaktorem naczelnym ponownie została Krystyna Chrupkowa. 

Nagród i wyróżnień w całej karierze otrzymała mnóstwo. Zasługiwała na jeszcze więcej.

Redakcja ?Radcy Prawnego? składa Rodzinie red. Krystyny Chrupkowej szczere kondolencje.