Spotykamy się po raz pierwszy w nowym roku. Przed nami z pewnością czas pełen interesujących wydarzeń i ważnych decyzji. Także tych, które dotyczyć będą wykonywanego przez nas zawodu i nas osobiście. ?Radca Prawny? jak zwykle będzie je relacjonował. W tym numerze przypominamy, iż od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy, które dały fiskusowi kolejny oręż do walki z optymalizacją podatkową. Prezydium KRRP oceniło je negatywnie już na etapie prac nad projektem. Podkreślano, że wbrew uzasadnieniu projektu proponowane regulacje nie zapewniają szerokiej ochrony tajemnicy zawodowej radców prawnych. Na łamach przedstawiamy działania, które zostały podjęte przez Prezydium KRRP oraz OBSiL, by zmienić ten stan rzeczy.
U schyłku ubiegłego roku ?Radca? był również na Kongresie Praw Obywatelskich. Tematem jednej z najważniejszych sesji była aktualna kondycja wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Zbigniew Tur, Wiceprezes KRRP, powiedział w trakcie obrad, że od 2016 r. samorząd radcowski wydał wiele uchwał, które określają, że jednoznacznie opowiadamy się za trójpodziałem władzy, za tym by sędziowie byli niezależni i suwerenni w wydawanych wyrokach. Sąd ma rozstrzygać problemy obywateli i ma służyć tym obywatelom. Nie może być zabawką czy igraszką w rękach polityków.
W bieżącym numerze naszego dwumiesięcznika rozmawiamy z prof. Rafałem Stankiewiczem o działaniach i planach na przyszłość Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP, a także radcą prawnym Krzysztofem Brysiewiczem o specyfice pracy przy prawnej obsłudze projektów unijnych.
Tematem numeru jest jednak elektronizacja zamówień publicznych. Pisze o tym dr Włodzimierz Dzierżanowski. Sięgamy także do źródeł i rozmawiamy na temat nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych z Hubertem Nowakiem, prezesem Urzędu Zamówień Publicznych, radcą prawnym.
W tym wydaniu ?Radcy? wracamy do problemów związanych z RODO, obalając wiele mitów na temat tych regulacji, zastanawiamy się również nad zagrożeniami, jakie niosą ze sobą portale społecznościowe. Kiedy kilkanaście miesięcy temu ujawniono, że algorytmowi Facebooka wystarczy 10 lajków, by określić profil psychologiczny użytkownika dający więcej informacji niż te, którymi dysponują koledzy z pracy, a 70 lajków, by wiedzieć więcej o nim niż znajomi? wzbudziło to zrozumiały szok.
Nie zabrakło na naszych łamach relacji z charytatywnych akcji świątecznych okręgowych izb radców prawnych, zapowiedzi kolejnej edycji konkursu ?Kryształowe Serce?, wieści z zagranicy, ciekawego wyroku Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, a także informacji o planach ? jakże bogatych ? naszych radcowskich seniorów. Zapraszam do lektury.