Networking, czyli jak nawiązywać i podtrzymywać kontakty

0

Każdy z nas doświadczył takiej sytuacji ? potrzebna jest nam pilna koleżeńska konsultacja ?do kogo zadzwonić, napisać? Co jeśli dodatkowo problem dotyczy prawa lub sądu (organów) innego państwa? Jaka jest tam utarta praktyka, jakie jest orzecznictwo? Którzy prawnicy na miejscu specjalizują się w interesującej nas kwestii? Jakie są średnie koszty takiej pomocy? Szukamy kontaktu wśród profesjonalistów, których krąg sami tworzymy podczas rozmów przy okazji konferencji, spotkań integracyjnych, a także aktywności w mediach społecznościowych.

la każdego prawnika ? i tego stawiającego pierwsze kroki w zawodzie, i doświadczonego profesjonalisty obecnego na rynku usług prawnych od dawna, networking jest jedną z najważniejszych umiejętności. To nic innego jak nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów ? zarówno z innymi prawnikami, jak i z obecnymi oraz przyszłymi (czy byłymi) klientami.

Sposobów i miejsc, w których możemy nawiązać nowe kontakty, jest mnóstwo. Wyróżnię dwa podstawowe. Po pierwsze media społecznościowe (choć nie wszyscy z nich korzystamy, a przynajmniej nie z jednakową intensywnością; musimy też pamiętać o ryzykach związanych z tymi mediami). A zatem ? LinkedIn, Facebook czy Twitter są obecnie najlepszymi narzędziami do zarządzania siecią kontaktów, jednak wymagają od nas dużej uwagi i bycia w stanie gotowości niemal 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Większość użytkowników tych mediów korzysta z nich nie na komputerze, lecz na smartfonie, i otrzymuje dziennie dziesiątki wiadomości oraz powiadomień. By przebić się przez ten gąszcz, pamiętajmy o dwóch rzeczach: po pierwsze musimy mieć profesjonalne zdjęcie na profilu, dzięki czemu nie będziemy anonimowi. Po drugie, zapraszając kogoś do kontaktu, przygotujmy spersonalizowane zaproszenie oparte na informacjach dostępnych na profilu danej osoby lub na przykład na wspólnych działaniach z przeszłości (koleżanka z roku na aplikacji lub uczestnik tego samego panelu na seminarium).

Druga możliwość to udział w wydarzeniach organizacji prawniczych ? seminariach, szkoleniach czy konferencjach, których główną wartością dodaną ? poza samą wiedzą ? jest właśnie możliwość spotkania nowych kolegów czy potencjalnych klientów.

Szczególnie wartościowe są wydarzenia skierowane do różnych odbiorców, nie tylko prawników. W zeszłym roku Europejskie Stowarzyszenie Prawników (AEA-EAL) zorganizowało wspólnie z OIRP w Łodzi Forum Biznesu poświęcone sztucznej inteligencji i nowym technologiom, w którym udział wzięli zarówno prawnicy, jak i przedsiębiorcy, twórcy startupów technologicznych oraz specjaliści IT. Była to fantastyczna możliwość dla radców prawnych i adwokatów na poszerzenie swojej sieci kontaktów i zdobycie nowych klientów w jednym z najszybciej rozwijających się obszarów rynku.

Stowarzyszenie AEA-EAL, którego prezydentem jest mec. Maria Ślązak, organizuje również wiele konferencji zagranicznych (w takich miejscach jak Edynburg, Tbilisi, Berno, Kiszyniów, Kazachstan, Lyon). Chętnie przyjeżdżają na nie polscy radcowie prawni ? indywidualnie lub 
w zorganizowanych grupach (np. z danej OIRP), co samo w sobie tworzy sposobność nawiązania kontaktów. Nie trzeba dodawać, że zagraniczna konferencja daje możliwość poznania opinii autorytetów prawniczych z innych państw.

Spotkania takie są jednocześnie doskonałym miejscem do networkingu i swobodnej dyskusji o tym, jakie są problemy w innych jurysdykcjach, jakie rozwiązania tam przyjęto, jak radzą sobie prawnicy w obliczu coraz bardziej wymagającego rynku. Niewątpliwie rozmowom takim sprzyjają wszelkie punkty programu o charakterze integracyjnym. Konsekwencją tego będzie fakt, że nasz późniejszy telefon nie będzie od osoby anonimowej, tylko od koleżanki lub kolegi, którego już znamy bliżej i z którym razem zwiedzaliśmy zabytki miasta lub byliśmy w górach.

Jak najpełniej wykorzystać swoją obecność na takim wydarzeniu? Po pierwsze zawsze warto skorzystać z (często) oferowanej kawy czy herbaty przed rozpoczęciem konferencji. Gdy przyjdziemy z wyprzedzeniem, nie tylko zajmiemy dobre miejsce na sali konferencyjnej, lecz także mamy możliwość nawiązania pierwszych rozmów. Spróbujmy swoich sił w small talku lekkimi swobodnymi pytaniami. W trakcie przerw kawowych czy obiadu wykorzystajmy ten czas do podzielenia się wrażeniami z zakończonego właśnie panelu. Jako prawnicy jesteśmy przyzwyczajeni do przemawiania, ale słuchajmy innych, szukajmy wspólnych zainteresowań, obszarów praktyki czy choćby upodobań kulinarnych (jedną z najbardziej rozdyskutowanych grup byli wegetarianie!). Wymieniajmy wizytówki, ale nie od tego zaczynajmy rozmowę. I wreszcie ? pamiętajmy o kontakcie po konferencji. Dzień, dwa później wyślijmy e-mail czy wiadomość na LinkedIn z podziękowaniem za świetną rozmowę czy spotkanie w trakcie konferencji, a jeżeli wstępnie umawialiśmy się na kontakt w sprawie zawodowej ? podajmy dalsze szczegóły. Dbajmy o te kontakty w dłuższym czasie, nawet jeżeli nie mamy natychmiastowego efektu w naszej działalności. Pamiętajmyo życzeniach świątecznych, podsyłajmy informacje o podobnych wydarzeniach, które nas zainteresowały lub w których będziemy uczestniczyć, czy ? jeżeli mamy taką wiedzę i możliwość ? złóżmy życzenia urodzinowe czy imieninowe.I na koniec najważniejsza kwestia. Bądźmy pomocni dla innych, uśmiechajmy się do siebie. Optymizm i radość są pozytywnie zaraźliwe!