Nowy projekt poznańskiej izby obejmuje szkolenia i warsztaty z takich obszarów jak wiedza multidyscyplinarna, umiejętności miękkie, wizerunek radcy prawnego oraz LegalTech.
8 kwietnia w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu odbyło się inauguracyjne szkolenie online w ramach Akademii Nowoczesnego Radcy Prawnego ? ?Zadowolony klient kancelarii?. Webinar poprowadził prof. Ryszard Sowiński ? ceniony specjalista w zakresie marketingu usług prawniczych, a także umiejętności miękkich dla prawników.
W szkoleniu uczestniczyło 248 radców prawnych i aplikantów radcowskich. Dowiedzieliśmy się na nim, jak ważne jest przekraczanie oczekiwań klienta i dlaczego nie można ?przeprawniczać?. Istotne jest również badanie satysfakcji klienta poprzez zebranie od niego informacji zwrotnej. Wystarczy np. zadzwonić po zakończonym projekcie i po prostu zapytać, jak się mu z nami współpracowało. Koncepcja good enough (?wystarczająco dobrze?) to kolejna cenna wskazówka przy świadczeniu pomocy prawnej. Zwłaszcza dla tych z nas, którzy są perfekcjonistami i którym szlifowanie kolejnej wersji umowy dla klienta zajmuje bardzo dużo czasu.
Pod koniec zajęć odbył się konkurs podsumowujący zdobytą wiedzę. Został on przeprowadzony z wykorzystaniem nowoczesnej platformy Kahoot! Najlepsi otrzymali w nagrodę możliwość bezpłatnych konsultacji z prowadzącym.
Osobiście byłem zafascynowany interakcją uczestników szkolenia, którzy w ramach czatu chętnie odpowiadali na pytania profesora, dzielili się między sobą doświadczeniami i wiedzą (np. w zakresie testów osobowości), a także wskazywali na codzienne problemy w swojej praktyce. Sesja pytań i odpowiedzi przedłużyła się niemal o godzinę i nadal mieliśmy 120 uczestników na pokładzie. To pokazuje, jak potrzebne są takie wydarzenia skrojone pod potrzeby radców prawnych.
Opisane przedsięwzięcie było pierwszym w ramach Akademii Nowoczesnego Radcy Prawnego. To projekt Komisji ds. Innowacji przy OIRP w Poznaniu, który ma odpowiadać na dzisiejsze wyzwania stojące przed radcami prawnymi.
Z badań wynika, że klienci oczekują od nas umiejętności biznesowych, uwzględniania konsekwencji pozaprawnych podejmowanych działań (np. finansowych, rachunkowych czy wizerunkowych), dobrej komunikacji i umiejętności wykorzystywania mediów społecznościowych oraz nowoczesnych technologii .
Dlatego też akademia oparta jest na czterech filarach:
? wiedzy multidyscyplinarnej,
? umiejętnościach miękkich,
? wizerunku radcy prawnego,
? LegalTech ? nowoczesnych technologiach.
W ramach każdego z nich będziemy organizować szkolenia, warsztaty lub debaty. Za nami już zajęcia z ?Cyberbezpieczeństwa dla radców prawnych? i ?Budowania marki radcy prawnego w mediach społecznościowych?. Wkrótce szkolenie dotyczące interpretacji sprawozdania finansowego. Również dla nas informacja zwrotna jest istotna, dlatego w ramach każdego szkolenia przeprowadzamy wśród uczestników ankietę ewaluacyjną. Cały czas zbieramy sugestie od radców prawnych i aplikantów radcowskich.
LegalTech to magiczne słowa i wielka idea, ale akademia ma być projektem praktycznym i stanowić swoistą ?pracę organiczną?. Dlatego w ramach tego filaru zaczynamy od zaprezentowania różnych rozwiązań informatycznych dostępnych na polskim rynku (np. w zakresie szyfrowania plików lub zautomatyzowanego śledzenia zmian legislacyjnych). Pierwsze półrocze 2021 r. zakończymy szkoleniami odczarowującymi aplikacje MS Word i MS Excel. W koncepcji LegalTech chodzi przecież także o lepsze i pełniejsze wykorzystywanie narzędzi, które już znamy i stosujemy od lat.
Komisja ds. Innowacji jest jedyną nową komisją powołaną w ramach OIRP w Poznaniu na kadencję 2020?2024. Skupia 10 zaangażowanych osób, które wierzą, że można połączyć tradycję z nowoczesnością. Z uwagi na pandemię do tej pory wszystkie nasze posiedzenia odbywały się online.
Świat naszych klientów idzie do przodu, a my jako radcowie prawni i aplikanci radcowscy powinniśmy dyskutować
o nowych rozwiązaniach i dostosowywać się do zmieniającej się rzeczywistości. Okres pandemii pokazał to w całej rozciągłości. W ramach akademii planujemy już wydarzenia na II półrocze 2021 r., więc ? mówiąc językiem nowych mediów ? stay tuned.
Kontakt: komisja.innowacji@poznan.oirp.pl.
Więcej o akademii: www.poznan.oirp.pl/radca-prawny/o-akademii.
r. pr. Krzysztof Owsianny
przewodniczący Komisji ds. Innowacji OIRP w Poznaniu