Dawne siedziby Krajowej Izby Radców Prawnych

0
Fot. Archiwum KIRP

1. ul. Bracka 20a, Warszawa

Pierwsza lokalizacja siedziby samorządu radców prawnych. Krajowa Rada Radców Prawnych znalazła schronienie w pomieszczeniach zajmowanych przez Zrzeszenie Prawników Polskich (a także NRA i redakcję ?Prawa i Życia?) w pałacu Brzozowskich herbu Belina wybudowanym w 1882 r. w podwórzu starszej o 40 lat kamienicy frontowej Jaroszyńskiego (ul. Bracka 20). Neobarokowy pałac, wzorowany na pałacykach paryskich z XVIII w., spalony w czasie drugiej wojny światowej i odbudowany w zmienionym kształcie, dziś wymaga remontu.

2. ul. Czerniakowska 159 (os. Szwoleżerów), Warszawa

Blok wchodzi w skład tzw. osiedla Szwoleżerów zaprojektowanego przez wybitną architekt Halinę Skibniewską. Skibniewska zadbała o urozmaiconą formę zewnętrzną budynków w duchu modernistycznym, stosunkowo niewielkie ich gabaryty, a przede wszystkim pieczołowicie zaplanowała otoczenie, począwszy od zieleńców i małej architektury, a skończywszy na umieszczonych między blokami artefaktach.

3. ul. Krucza 38/42, Warszawa

W połowie 1989 r., po rozwiązaniu umowy najmu na lokal przy Czerniakowskiej, Krajowa Rada Radców Prawnych przeniosła się do otrzymanego z puli Urzędu Rady Ministrów lokalu w budynku będącym w zarządzie ministra przemysłu. Kompleks budynków przy ul. Kruczej, rozciągający się od ul. Pięknej aż do Żurawiej i od ul. Marszałkowskiej do pl. Trzech Krzyży stanowił część wzniesionej w latach 50. w stylu socrealistycznym tzw. dzielnicy ministerstw.

4. ul. Czerniakowska 89/93 (WZM), Warszawa

Jesienią 1991 r. ?krajówka? wraca na Czerniaków. O tej siedzibie Krajowej Rady Radców Prawnych trudno powiedzieć, żeby była prestiżowa. W drugiej połowie lat 90. Rada ulokowała się w pomieszczeniach wynajmowanych na terenie utworzonych w latach 50. Warszawskich Zakładów Mechanicznych ?PZL-WZM? (?Wuzetem)?.

5. al. Wyzwolenia 3/5, Warszawa

Kolejną siedzibę Krajowa Rada Radców Prawnych znalazła w bardziej reprezentacyjnym miejscu, w bezpośredniej bliskości Traktu Królewskiego, przy al. Wyzwolenia. Ta część Śródmieścia Południowego wchodzi w skład kameralnego tzw. osiedla Latawiec, wzniesionego w latach 1953?1955 na gruzach przedwojennej zabudowy.

6. Al. Ujazdowskie 18, Warszawa

Nowy adres Krajowej Rady Radców Prawnych to lokalizacja niezwykle prestiżowa. Kamienica przy Al. Ujazdowskich 18 (przed wojną nr 30) została zbudowana w 1895 r. według projektu Stefana Szyllera, w stylu eklektycznym. W czasie wojny spalona, została odbudowana w sposób uproszczony. Cechą charakterystyczną kamienicy są cztery figury atlantów podtrzymujących balkony drugiego piętra.

7. Al. Ujazdowskie 41, Warszawa

Kolejna siedziba Krajowej Rady Radców Prawnych mieściła się w tzw. kamienicy Ignacego Bernsteina. Kamienica przy skrzyżowaniu z ul. Wilczą została wybudowana w latach 1875?1876 według projektu Michała Dobromysława. Cechą charakterystyczną budynku są portyk z czterema kolumnami wspierający balkon na pierwszym piętrze, a nad nim cztery figury kobiet podpierające dwa balkony na drugim piętrze. W 2004 r. budynek został odrestaurowany z przeznaczeniem na funkcje biurowe. W połowie grudnia 2019 r. KRRP wróciła w Al. Ujazdowskie 18, czekając na adaptację nowo zakupionej siedziby przy ul. Powązkowskiej 15 i przeprowadzkę do pierwszego własnego lokalu. Ze względu na panującą pandemię, która znacznie wydłużyła remont, nastąpiło to dopiero w grudniu 2021 r.