Popularyzujemy wiedzę o prawie i naszym zawodzie w ciekawej formie

0

Rozmowa z Prezesem KRRP Włodzimierzem Chróścikiem.

Wystartował drugi sezon podcastu „Prawie Prawniczo”. Czy to oznacza, że ta produkcja na stałe wpisała się w kalendarz działań KIRP?

Pierwszy sezon podcastu cieszył się dużym powodzeniem. Wedle danych z grudnia 2022 r. odnotowaliśmy ponad 100 tys. wyświetleń w serwisie YouTube i ponad 5 tys. odsłuchań na platformach podcastowych. Obserwujemy, że z czasem te treści stają się coraz popularniejsze i rośnie nam grono stałych słuchaczy. Do mnie osobiście dotarły także pochlebne opinie, zarówno od prawników, jak i nieprawników. Wszystko to każe sądzić, że format podcastu był dobrym wyborem, że mamy na niego ciekawy pomysł i że, co najważniejsze, dla tego typu treści jest w Polsce spora publiczność. A biorąc pod uwagę fakt, że jednym z zadań Krajowej Rady Radców Prawnych jest popularyzacja wiedzy o prawie i naszym zawodzie – decyzja wydaje się oczywista. Zobaczymy, jak zostanie przyjęty drugi sezon i na co pozwolą nam warunki budżetowe, natomiast na dzisiaj jestem optymistą. Warto w tę produkcję inwestować i w tym roku na pewno będziemy to robić.

Podcasty wróciły w odświeżonej formule. Nowa oprawa graficzna, nowe studio i… nowa prowadząca.

Jak każdy debiutant, my także się uczymy: zalet i ograniczeń tego formatu, potrzeb naszych słuchaczy, warunków pracy przed mikrofonem. Z pierwszego, podkreślam – udanego sezonu wyciągnęliśmy pewne wnioski i na ich bazie chcemy tę produkcję dalej rozwijać. Dotyczy to przede wszystkim warunków technicznych nagrań, które znacząco poprawiliśmy, wiedząc już, czego dokładnie oczekujemy. Najważniejsza zmiana dotyczy natomiast osoby prowadzącej audycję. W ubiegłym roku był to mecenas Tomasz Palak, który z dużą lekkością i bezpośredniością prowadził rozmowy z naszymi gośćmi. To właśnie dzięki niemu i naszym gościom udało się stworzyć tak wiele wartościowych treści, dlatego jestem panu mecenasowi wdzięczny, że pomógł nam z sukcesem wystartować. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy red. Annę Krzyżanowską, która ma bogate doświadczenie dziennikarskie, zwłaszcza w tematyce prawnej, i świetnie radzi sobie z „odpytywaniem” prawników na ważne tematy. Jestem przekonany, że będzie dla naszych słuchaczy – z założenia nieprawników – znakomitą przewodniczką w rozmowach w tym sezonie.

Jakie tematy będą poruszane w drugiej serii podcastu?

Rozmaite, ale zawsze z jednym, wspólnym mianownikiem: mają być aktualne i interesujące dla szerokiego grona odbiorców. Część zagadnień mamy zaplanowaną z góry, to tematy uniwersalne, takie jak ogólne informacje o zawodzie radcy prawnego, tematyka najmu, rozwodu czy zakupów w internecie. Obok tego zostawiamy przestrzeń na zagadnienia, które mogą stać się aktualne np. w związku ze zmianą prawa czy jakimś ważnym wydarzeniem społeczno-politycznym. Niezależnie jednak od podejmowanej tematyki przygotowujemy rozmowy tak, by stanowiły ciekawą, lekkostrawną, edukacyjną treść dla każdego, kto chce być świadomym konsumentem i obywatelem.