Podczas XI kadencji Krajowej Rady Radców Prawnych, mimo trudnych wyzwań zewnętrznych, wśród których jako najważniejsze należy wymienić pandemię COVID-19, wybuch wojny w Ukrainie oraz kryzys praworządności w Polsce, wdrożono wiele nowych rozwiązań i projektów, wspierających członków samorządu w kształceniu zawodowym i wykonywaniu zawodu. W niniejszym podsumowaniu skupiamy się jedynie na najistotniejszych działaniach i wprowadzonych zmianach w dobiegającej końca kadencji.
1. Doskonalenie zawodowe
Wdrożenie nowoczesnej platformy szkoleniowej e-KIRP (www.e-kirp.pl)
W maju 2022r. Krajowa Izba Radców Prawnych udostępniła wszystkim członkom samorządu radcowskiego nową platformę szkoleniową e-KIRP.
Nowa platforma wprowadziła liczne innowacje, które znacząco podnoszą jakość szkoleń.
- Interaktywność: Platforma umożliwia organizowanie szkoleń na żywo, konferencji oraz szkoleń interaktywnych, co sprzyja zaangażowaniu uczestników i lepszemu przyswajaniu materiału.
- Wszechstronność szkoleniowa: Oferuje różnorodne formy edukacji, w tym szkolenia e-learningowe, które można realizować w dowolnym czasie i miejscu. Dzięki temu użytkownicy mają nieograniczony dostęp do najnowszej wiedzy.
- Automatyzacja certyfikatów: Po ukończeniu szkoleń certyfikaty są generowane automatycznie, co znacznie usprawnia proces dokumentacji i podnosi komfort korzystania z platformy.
- Aktualność treści: Zawartość jest regularnie aktualizowana, co gwarantuje dostęp do najnowszych informacji i trendów w dziedzinie prawa.
Z platformy korzystają obecnie ponad 32 tys. użytkowników (stan na koniec września 2024 r.).
Ponad 210 szkoleń dostępnych dla radców prawnych na platformie e-KIRP. Ponad 59 tys. wystawionych certyfikatów. Ponad 230 tys. zdobytych punktów szkoleniowych
(stan na 24 września 2024 r.).
Zmiany w Regulaminie doskonalenia zawodowego radców prawnych
We wrześniu 2023 r. Krajowa Rada Radców Prawnych przyjęła uchwałę nr 150/XI/2023, wprowadzającą zmiany w Regulaminie doskonalenia zawodowego radców prawnych. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2024 r. Najważniejsze z nich to:
- zniesienie 50-proc. ograniczenia w uzyskaniu punktów szkoleniowych za udział w formach doskonalenia zawodowego organizowanych przez podmioty inne niż organy samorządu zawodowego;
- dookreślenie niektórych form doskonalenia zawodowego;
- uwzględnienie w punktowanych formach doskonalenia zawodowego uczestnictwa w szkoleniach i warsztatach poświęconych mediacjom, publikacji komentarzy do aktów prawnych lub ich części, publikacji artykułu naukowego;
- doprecyzowanie treści zaświadczeń wystawianych przez organizatorów form doskonalenia zawodowego innych niż organy samorządu;
- sposób potwierdzania publikacji tekstu analitycznego;
- uzupełnienie dowodów potwierdzających ukończenie studiów doktoranckich lub podyplomowych oraz opublikowanie tekstu analitycznego;
- uwzględnienie opracowujących materiały szkoleniowe (e-learningowe) w kręgu osób, którym przysługuje podwójna liczba punktów szkoleniowych;
- przyznanie punktów szkoleniowych za opublikowanie komentarza do aktu prawnego lub jego części.
2. Etyka i wykonywanie zawodu – KERP
Zmiany w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego oraz Regulaminie wykonywania zawodu
W jubileuszowym dla samorządu radców prawnych 2022 r., w którym obchodzono 40-lecie jego istnienia, Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych przyjął zmiany Kodeksu Etyki Radcy Prawnego. Ich następstwem było uchwalenie przez Krajową Radę Radców Prawnych nowego Regulaminu wykonywania zawodu radcy prawnego. Nowe regulacje weszły w życie 1 stycznia 2023 r.
Zmiany dotyczyły takich obszarów, jak:
- tajemnica zawodowa,
- regulacje dotyczące zajęć niedopuszczalnych i konfliktu interesów, informowanie o wykonywaniu zawodu i pozyskiwanie klientów, „zarażanie konfliktem”, zasady prowadzenia rejestru klientów,
- odpłatne pośrednictwo czy wynagrodzenie i postępowanie z aktywami klienta.
Celem dokonanych zmian było zapewnienie ochrony interesu klienta z uwzględnieniem interesu publicznego. Tylko przestrzeganie zbioru zasad i wartości wynikających z KERP i Regulaminu w codziennej praktyce radcy prawnego daje gwarancję prowadzenia uczciwej, rzetelnej i profesjonalnej działalności zawodowej. Im bardziej dostosowane do panujących warunków zasady – tym poziom świadczenia pomocy prawnej wyższy, pozwalający sprostać oczekiwaniom stawianym przez konkurencyjny i wymagający rynek.
Ważnym celem dokonanych w KERP zmian było także dostosowanie zawartych w nim przepisów do regulacji Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. dyrektywy usługowej. Modyfikacji dokonano także z uwagi na problemy interpretacyjne, jakie pojawiły się w toku jego stosowania – również w działalności sądownictwa dyscyplinarnego. Z KERP zostały także usunięte regulacje porządkowe i techniczne związane z zasadami wykonywania zawodu, a następnie częściowo przeniesione do uchwalonego przez Krajową Radę Radców Prawnych nowego Regulaminu.
3. Legislacja – wzmocnienie roli Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP, współtworzenie dobrego prawa
Prace OBSiL
Współdziałanie w kształtowaniu i stosowaniu prawa to jedno z najistotniejszych zadań samorządu radców prawnych. Na szczeblu krajowym jest realizowane przez Krajową Radę Radców Prawnych (KRRP), do której zakresu działania należy udzielanie opinii o projektach aktów prawnych oraz przedstawianie wniosków dotyczących unormowań prawnych. W mijającej kadencji zadania te realizowane były przy udziale Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP. W kontekście wyzwań społecznych, politycznych i samorządowych, a także w świetle projektów realizowanych przez KRRP XI kadencji rola OBSiL znacznie wzrosła.
Obecnie w OBSiL powołane są następujące zespoły stałe: 1) do spraw ustroju państwa i wymiaru sprawiedliwości, 2) do spraw wykonywania zawodu, 3) do spraw prawa publicznego, 4) do spraw prawa prywatnego; 5) do spraw prawa karnego; 6) do spraw nowych technologii w wymiarze sprawiedliwości, 7) do spraw procesu legislacyjnego.
Ośrodek współpracuje ponadto z ekspertami z różnych dziedzin prawa.
OBSiL niezmiennie zajmuje się przede wszystkim analizą projektów aktów prawnych, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie systemu prawnego, jak również bezpośrednio na profesję radców prawnych. Analizy te mają na celu identyfikację potencjalnych problemów, luk prawnych, nieścisłości czy też sprzeczności z obowiązującym prawem. Na podstawie przeprowadzonych analiz Ośrodek przygotowuje opinie i ekspertyzy, które są następnie kierowane do organów stanowiących prawo. Opinie te mają na celu nie tylko wskazanie problemów, ale również proponowanie konkretnych rozwiązań, co jest szczególnie istotne w kontekście praktycznego stosowania prawa.
W XI kadencji w ramach działalności OBSiL przygotowano przeszło 220 opinii prawnych, blisko 50 stanowisk, ekspertyz i ocen oraz kilkanaście publikacji, w tym poradniki i broszury. Ponadto przeanalizowano kilkaset projektów aktów prawnych, kierowanych do KRRP na podstawie
art. 60 pkt 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych
(stan na 31 sierpnia 2024 r.).
Monitorowano także na bieżąco pracę Sejmu, Senatu oraz Rządowego Centrum Legislacji. Eksperci OBSiL wzięli ponadto kilkadziesiąt razy udział w posiedzeniach komisji sejmowych i senackich.
Działalność wydawnicza i edukacyjna
Jednym z obszarów aktywności OBSiL jest działalność wydawnicza. W mijającej kadencji wydawano na bieżąco „Zbiory przepisów samorządu radców prawnych”, ułatwiających przede wszystkim pracę członkom organów samorządu. Publikowano syntetyczne poradniki i broszury w zakresie zmieniających się regulacji prawnych, mających wpływ na wykonywanie zawodu radcy prawnego, takie jak poradnik dotyczący e-Doręczeń, portalu informacyjnego sądów powszechnych czy wchodzącej w życie w br. ustawy o ochronie sygnalistów.
W ramach działań OBSiL zorganizowano także ogólnopolską konferencję naukową na 60-lecie Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego oraz konferencję jubileuszową „25 lat Konstytucji RP: w trosce o demokratyczne państwo prawa i jego miejsce w Europie”.
Kongres Prawników Polskich
W 2023 r. Krajowa Izba Radców Prawnych, Naczelna Rada Adwokacka, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” i Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex super omnia”zorganizowały III Kongres Prawników Polskich. Odbył się on w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku pod hasłem „Rządy prawa – wszystkich sprawa”. Debatom na temat kondycji wymiaru sprawiedliwości w Polsce i przywrócenia praworządności przysłuchiwali się prawnicy z samorządów i stowarzyszeń organizujących wydarzenie, przedstawiciele zawodów zaufania publicznego, świata nauki oraz organizacji pozarządowych oraz zaproszeni goście, m.in.: prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts, prof. Margaret L. Satterthwaite z New York University School of Law, specjalny sprawozdawca ds. niezależności sędziów i prawników przy Radzie Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, dr hab. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 2015–2021 i obecnie minister sprawiedliwości. Podczas kongresu przedstawiono pakiet projektów ustaw przywracających praworządność.
W kongresie w ECS uczestniczyło blisko 400 przedstawicieli środowisk prawniczych w Polsce, natomiast transmisję online z kongresu śledziło niemal 1 tys. osób.
4. Aplikacja radcowska
Próbny egzamin radcowski
W 2022 r. Krajowa Rada Radców Prawnych zainicjowała pierwszą edycję próbnego egzaminu radcowskiego, który, po otrzymaniu pozytywnych opinii od aplikantów i okręgowych izb, kontynuowano również w 2023 i 2024 r. Głównym celem tego projektu jest umożliwienie aplikantom rzetelnej autoewaluacji ich przygotowań do egzaminu zawodowego, zapoznanie z jego specyficzną formą oraz umożliwienie sprawdzenia się w warunkach symulujących rzeczywisty egzamin. Próbny egzamin przeprowadzany jest poprzez platformę szkoleniową e-KIRP, przeznaczoną członkom samorządu radcowskiego, co zapewnia bezpieczny dostęp do materiałów egzaminacyjnych. Do udziału w projekcie uprawnieni są aplikanci ze wszystkich okręgowych izb radców prawnych, którzy w grudniu poprzedniego roku kalendarzowego kończą aplikację radcowską.
Przez trzy lata projekt ten umożliwił blisko 2,5 tys. aplikantom z całej Polski przetestowanie swoich umiejętności w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistego egzaminu, ucząc ich efektywnego zarządzania czasem oraz radzenia sobie ze stresem.
Zajęcia przedegzaminacyjne (repetytoria)
Zajęcia przedegzaminacyjne, organizowane przez Krajową Radę Radców Prawnych, znane również jako tzw. repetytoria, są jednym z kluczowych elementów wsparcia aplikantów radcowskich przygotowujących się do egzaminu zawodowego organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Od 2021 r. KRRP konsekwentnie organizuje wykłady mające na celu nie tylko powtórzenie i usystematyzowanie dotychczas zdobytej wiedzy, lecz także skupienie uwagi na obszarach, które w przeszłości często pojawiały się podczas egzaminów zawodowych.
Repetytoria adresowane są do aplikantów ze wszystkich okręgowych izb radców prawnych, którzy rok wcześniej ukończyli aplikację radcowską. Program zajęć obejmuje zakres tematyczny zgodny z wymaganiami egzaminu zawodowego.
Od 2021 r. przeprowadzono 200 godzin szkoleniowych zajęć przedegzaminacyjnych, z których skorzystały ponad 3 tys. aplikantów radcowskich, a zarejestrowane materiały z zajęć zostały obejrzane już ponad 30 tys. razy
(stan na 30 września 2024 r.).
Zmiany w Regulaminie odbywania aplikacji
- Uchwała nr 79/XI/2021 KRRP z dnia 25 października 2021 r. (t.j. Uchwała nr 325/XI/2021 Prezydium KRRP z dnia 28 października 2021 r.)
Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2022 r. i miały na celu upraktycznienie szkolenia młodych prawników oraz zwiększenie efektywności instytucji patronatu. Jedną z wprowadzonych nowości była rezygnacja z tradycyjnych wykładów na rzecz konwersatoriów, w ramach których wykorzystywane miały być różne metody służące aktywizacji aplikantów.
- Uchwała nr 117/XI/2022 KRRP z dnia 28 października 2022 r. (t.j. – Uchwała nr 783/XI/2022 Prezydium KRRP z dnia 9 listopada 2022 r.)
Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2023 r. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli uzasadniają to względy organizacyjne, w ciągu czterech tygodni w każdym roku szkoleniowym zajęcia w formie konwersatoriów i ćwiczeń mogły odbywać się więcej niż jeden dzień w tygodniu. Ta zmiana miała na celu elastyczniejsze zarządzanie czasem i harmonogramem zajęć aplikantów, dostosowując je do bieżących potrzeb i możliwości organizacyjnych poszczególnych izb. Uchwała wprowadziła również możliwość prowadzenia zajęć aplikantów oraz zajęć nieobjętych programem aplikacji w postaci zajęć e-learningowych.
- Uchwała nr 149/XI/2022 KRRP z dnia 22 września 2023 r. (t.j. – Uchwała nr 1153/XI/2023 Prezydium KRRP z dnia 10 października 2023 r.)
Zmiany w regulaminie odbywania aplikacji weszły w życie 1 stycznia 2024 r. i objęły program aplikacji, strukturę i formę zajęć oraz przeprowadzanych kolokwiów. Mają one na celu udoskonalenie programu aplikacji w odpowiedzi na wymagania rynkowe, rozwój technologiczny oraz oczekiwania wobec osób mających w przyszłości wykonywać zawód zaufania publicznego.
Zajęcia e-learningowe
W odpowiedzi na zmiany wprowadzone uchwałą Krajowej Rady Radców Prawnych w październiku 2022 r. znaczący postęp został dokonany w zakresie dostępności szkoleń
e-learningowych dla aplikantów radcowskich. Uchwała wprowadziła m.in. możliwość prowadzenia zajęć aplikantów oraz zajęć nieobjętych programem aplikacji w postaci zajęć
e-learningowych. Zajęcia te zostały przygotowane według standardów określonych przez Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych, które obejmowały m.in. takie kwestie, jak wymagania techniczne, merytoryczne oraz metodyczne, zapewniające wysoką jakość kształcenia na odległość. Liczba godzin zajęć e-learningowych objętych planem szkolenia nie mogła natomiast przekroczyć 20% minimalnego wymiaru zajęć określonego w programie aplikacji dla danego roku szkoleniowego. Oznaczało to, że większość zajęć wciąż musiała być prowadzona w formie tradycyjnej, co miało zapewnić bezpośredni kontakt aplikantów z wykładowcami i możliwość uczestnictwa w interaktywnych ćwiczeniach oraz konwersatoriach.
W 2023 r. KRRP opracowała i udostępniła za pośrednictwem platformy szkoleniowej e-KIRP 85 filmów e-learningowych, oferując aplikantom łącznie 170 godzin szkoleniowych.
Materiały zostały podzielone zgodnie z programem szkoleniowym odpowiednio na 52 godziny dla I roku, 60 godzin dla II roku oraz 58 godzin dla III roku szkoleniowego. Oprócz możliwości obejrzenia nagrania każdy aplikant może pobrać prezentację z danego wykładu e-learningowego oraz sylabusy, które w szczegółowy sposób określają konspekt szkolenia. Stworzona baza zajęć e-learningowych stanowi wsparcie dydaktyczne, obejmując nie tylko szkolenia z zakresu tzw. twardych kompetencji, ale także rozwijając umiejętności miękkie, które są kluczowe w praktyce prawniczej, takie jak psychologiczne aspekty pracy, negocjacje, mediacje, marketing usług prawniczych czy zarządzanie kancelarią.
W październiku 2023 r., po kolejnych zmianach Regulaminu odbywania aplikacji, limit godzin możliwych do zrealizowania przez rady OIRP w formie zajęć e-learningowych został zwiększony do 25%. Przełożyło się to w konsekwencji na dodatkowe wzbogacenie puli nagrań na platformie e-KIRP o kolejne 18 filmów – 36 godzin szkoleniowych. I tak dodano kolejne 10 godzin szkoleniowych dla I roku, 14 godzin dla
II roku i 12 godzin dla III roku szkoleniowego.
Dwuletnie prace KIRP w zakresie nagrywania i udostępniania szkoleń przyniosły imponujące rezultaty i w 2024 r. platforma e-KIRP dysponuje bazą 103 filmów szkoleniowych dla aplikantów radcowskich, które poprowadziło dotychczas prawie 65 ekspertów – prawników, sędziów, specjalistów z branży prawniczej, świata biznesu czy psychologii.
103 filmy e-learningowe oferujące 206 godzin szkoleniowych z zakresu tematyki objętej programem aplikacji. | 65 wykładowców – radców prawnych,ekspertów, specjalistów z branży prawniczej, świata biznesu, psychologii. | Ponad 93 tys. odtworzeń materiałów online na platformie e-KIRP od 2023 r., z których skorzystało prawie 5 tys. aplikantów radcowskich. |
Zajęcia specjalizacyjne
W 2022 r. Krajowa Rada Radców Prawnych zainicjowała cykl zajęć specjalizacyjnych dla aplikantów radcowskich, mający na celu nie tylko przekazanie unikalnej wiedzy, lecz także umożliwienie bezpośredniego kontaktu z wybitnymi specjalistami i autorytetami w środowisku prawniczym. Program ten był skonstruowany tak, aby uczestnicy mogli nie tylko rozwijać swoje zainteresowania i predyspozycje, ale również kształtować swoją ścieżkę rozwoju zawodowego. Zajęcia odbywały się online przez sześć miesięcy w stałych grupach, co najmniej raz w miesiącu. W ramach cyklu specjalizacyjnego aplikanci mieli możliwość uczestniczenia w następujących tematach: Prawo nowych technologii – wykładowca r. pr. Agnieszka Wachowska; Prawa człowieka – wykładowca r. pr. Mirosław Wróblewski; Marketing usług prawniczych – wykładowca dr. hab. prof. Ryszard Sowiński.
W 2024 r. Krajowa Rada Radców Prawnych udostępniła cykl zajęć specjalizacyjnych w nowej formule e-learningowej na platformie e-KIRP. Specjalizacje zostały podzielone na sześć bloków tematycznych, które koncentrują się na wybranych obszarach prawnych. Aplikant każdego roku szkoleniowego ma dostęp do dwóch bloków tematycznych, na które łącznie składa się 12 filmów e-learningowych, obejmujących łącznie 24 godziny szkoleniowe. W tematyce zajęć znalazły się popularne ze względu na trendy rynku prawniczego tematy, takie jak ESG, prawo konsumenckie czy prawne aspekty sztucznej inteligencji.
Ogólnopolskie zadania – prace dodatkowe
W 2023 r. Krajowa Izba Radców Prawnych zapoczątkowała projekt ogólnopolskich zadań – prac dodatkowych, udostępnianych aplikantom radcowskim na platformie e-KIRP. Zadania publikowane są w formatach zgodnych z wymogami egzaminu zawodowego, obejmując zakres tematyczny programu dla danego roku aplikacji radcowskiej. W 2023 r. opublikowano 12 prac dodatkowych (po cztery na każdy rok szkoleniowy), w 2024 r. zaś zwiększono pulę zadań do 18 – po sześć kazusów na każdy rok szkoleniowy.
Ogólnopolskie kolokwia
Razem z ogólnopolskimi zadaniami – pracami dodatkowymi Krajowa Izba Radców Prawnych zaproponowała i przeprowadziła w 2023 r. ogólnopolską synchronizację kolokwiów w okręgowych izbach radców prawnych. Wspólne kolokwia zostały przeprowadzone w 11 OIRP: w Białymstoku, Gdańsku, Koszalinie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu. Izby te zdecydowały się wziąć udział w projekcie i zawarły z KIRP porozumienie określające szczegółowe zasady uczestnictwa w kolokwiach. Przeprowadzono wszystkie terminy kolokwiów, z uwzględnieniem terminów dodatkowych oraz poprawkowych, o których mowa w § 32 ust. 4 i § 32a ust. 3 Regulaminu odbywania aplikacji. Na potrzeby zrealizowania tego projektu KIRP opracowała łącznie 20 kazusów i opisów istotnych zagadnień, które zgodnie z założeniami projektu miały układ treści i strukturę formalną zadania egzaminacyjnego opracowywanego na potrzeby egzaminu radcowskiego organizowanego przez Ministra Sprawiedliwości. W 2024 r. kontynuowano to przedsięwzięcie, przy czym zgodnie z decyzją Prezydium KRRP oraz mając na względzie kwestie logistyczno-organizacyjne, projekt zrealizowano z uwzględnieniem wyłącznie pierwszych terminów kolokwiów. Do projektu przystąpiły OIRP w: Białymstoku, Gdańsku, Koszalinie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie, Warszawie i we Wrocławiu. Na potrzeby przeprowadzenia scentralizowanych kolokwiów KIRP opracowała pięć kazusów i opisów istotnych zagadnień w formacie egzaminu zawodowego z zakresu prawa karnego, administracyjnego, cywilnego, gospodarczego oraz etyki zawodowej.
W ramach realizacji ogólnopolskich kolokwiów KIRP przy wykorzystaniu platformy e-KIRP udostępniała zainteresowanym izbom opracowane na poziomie krajowym zadania niezbędne do przeprowadzenia kolokwium z danego przedmiotu.
5. Komunikacja i promocja zawodu
Kampania promocji zawodu radcy prawnego w mediach
„Problemy prawne? Nie szukaj ucieczki, szukajradcy.pl”–pod takim hasłem od 26 czerwca 2022 r. Krajowa Izba Radców Prawnych realizuje szeroko zakrojoną kampanię medialną skierowaną do osób fizycznych oraz przedsiębiorstw, której celem jest nie tylko zwiększenie rozpoznawalności zawodu radcy prawnego, lecz także wzmacnianie jego wizerunku jako eksperta godnego zaufania w różnorodnych dziedzinach prawa. Chcemy, by radca prawny był postrzegany jako solidne wsparcie, którego nie trzeba się bać, który pomoże rozwiać wszelkie prawne wątpliwości i z którego usług warto korzystać cały czas, a nie tylko w sytuacji kryzysowej.
Celem kampanii jest też informowanie, gdzie i jak szukać wykwalifikowanego radcy, który będzie w stanie sprostać oczekiwaniom klienta. Dlatego od pierwszej edycji kampanii spoty reklamowe opierają się na promocji i zachęcaniu do skorzystania z ogólnopolskiej wyszukiwarki szukajradcy.pl, którą Krajowa Izba Radców Prawnych 11 maja 2022 r. udostępniła wszystkim radcom prawnym. Platforma umożliwia każdemu radcy prawnemu, aktywnemu zawodowo i uprawnionemu do wykonywania zawodu, stworzenie własnej wizytówki w portalu oraz określenie swoich obszarów specjalizacji, jak również opcję publikowania własnych materiałów (tekstów lub podcastów) dotyczących tematyki prawnej. Dla obywateli natomiast wyszukiwarka oznacza bardzo konkretną informację i ułatwienie w znalezieniu profesjonalnej pomocy prawnej.
Już pierwsza edycja kampanii przyniosła znaczące efekty. Szacuje się, że w pierwszym roku działań KIRP z przekazem kampanii dotarła za pośrednictwem telewizji do ok. 5,2 mln osób, w Internecie do ok. 4,8 mln osób, w pociągach PKP Intercity do ok. 2,5 mln, a plakaty zobaczyło ok. 7 mln osób. Przyrost liczby użytkowników odwiedzających stronę szukajradcy.pl oraz zainteresowania usługami był zauważalny (w trakcie kampanii vs miesiąc wcześniej). W efekcie działań kampanijnych do końca listopada 2022 r. odnotowano
215,1 tys. wejść na stronę.
Mając na uwadze pozytywne przyjęcie kampanii przez odbiorców w 2022 r., w połowie 2023 r. w ramach drugiej edycji projektu Krajowa Izba Radców Prawnych wznowiła emisję spotów reklamowych w mediach, w tym w Internecie oraz na antenie stacji telewizyjnych (przede wszystkim w kanałach Grupy TVN oraz Grupy Polsat), a także w pociągach dalekobieżnych. Działania promocyjne zostały rozszerzone o nowe kanały dystrybucji, w tym stacje radiowe RMF FM i TOK FM, co stanowiło kluczowy element zintegrowanej strategii marketingowej.
Kampania w 2023 r. odnotowała imponujący zasięg, docierając do ponad 18 mln Polaków, co świadczy o jej skuteczności i szerokim rezonansie społecznym. Co więcej, zaobserwowano wyraźny wzrost liczby odwiedzin na stronie szukajradcy.pl, notując do końca listopada 2023 r. 316,5 tys. wejść, co jest dowodem na rosnące zainteresowanie i zaufanie do platformy jako niezawodnego źródła pomocy prawnej.
W trzeciej odsłonie kampanii KIRP postanowiła wyjść naprzeciw potrzebie budowania świadomości problemów prawnych, z jakimi można skierować się do radcy prawnego. Nowością w 2024 r. była seria spotów promocyjnych typu pre-roll, których celem było wzbogacenie kampanii, wzmocnienie przekazu głównego materiału promocyjnego i umożliwienie precyzyjnego dotarcia do odbiorców z interesującymi ich treściami. Kampania, która objęła 14 spotów w wersji 15-sekundowej oraz kilkusekundowej, została uruchomiona w Internecie 2 kwietnia. Nowe, towarzyszące głównemu spoty zachowały prostotę narracji, lekkie wprowadzenie humoru oraz skupienie na konkretnych problemach prawnych. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in.: kredyt hipoteczny na 40 lat, zawiłości umów, sprawy karne, wezwania do sądu, oszustwa, rozwody, problemy korporacyjne, zwolnienia z pracy, nieudane wakacje, problemy z najmem, kredyt we frankach, wadliwy towar czy kwestie spadkowe.
W działaniach kampanijnych realizowanych w 2024 r. wykorzystano najsilniejsze media w grupie docelowej (30–59 lat), czyli telewizję i Internet. Uzupełnieniem ponownie stała się kampania w radiu, tym razem ze wzmocnieniem porannego dotarcia reklamowego. W maju spot promocyjny był emitowany w stacjach TVN i Grupy Polsat oraz wybranych kanałach tematycznych TVP. Dopełnieniem działań reklamowych w telewizji była emisja spotu na platformach VOD połączonych z pakietami stacji TV, czyli Polsat Go oraz TVN Player.pl. W trakcie trwania kampanii TV wyemitowane zostało blisko 650 tys. kontaktów reklamowych ze spotem wideo (15 s).
Podcast „Prawie prawniczo, czyli radcowie prawni o…”
Tytuł cyklicznej serii podcastów KIRP „Prawie prawniczo, czyli radcowie prawni o…” oddaje charakter audycji. W jej ramach prezentowane są tematyczne rozmowy o różnych gałęziach prawa, omówionych w przystępny, ciekawy sposób – prostym językiem, z nutą humoru i zawsze w praktycznym wymiarze. Od samego początku celem projektu jest popularyzacja wiedzy o prawie i zawodzie radcy prawnego. Do października 2024 r. udało się wyprodukować
34 odcinki w ramach trzech serii projektu. Wszystkie odcinki podcastu „Prawie prawniczo, czyli radcowie prawni o…” są dostępne na kanale YouTube KIRP, a także na popularnych platformach streamingowych, takich jak: Spotify (https://open.spotify.com/episode/5Dw5Z8iqUq9NjOpSAbn1du);
Spreaker (https://www.spreaker.com/show/prawie-prawniczo);
Apple Podcast (https://podcasts.apple.com/us/podcast/prawie-prawniczo/id1595791560?uo=4); Goodpods (https://goodpods.com/podcasts/prawie-prawniczo-247361); YouTube Music (https://music.youtube.com/playlist?list=PLvHHT7TtMGG2e2gWFffRypjKfyWLKyyWz).
Tylko w ciągu ostatniego roku na platformach streamingowych podcast KIRP może poszczycić się liczbą ponad 550 odsłuchań w miesiącu oraz od kilkuset do ponad 1,3 tys. wyświetleń każdego z odcinków videocastu na platformie YouTube.
Współpraca samorządu radcowskiego z influencerami
Każdy rok XI kadencji w samorządzie radców przynosił nowe rozwiązania i narzędzia w zakresie działań komunikacyjnych i promocyjnych. Dlatego na wyróżnienie zasługuje także kolejny nowatorski projekt Krajowej Izby Radców Prawnych promujący wyszukiwarkę szukajradcy.pl oraz zawód radcy prawnego poprzez płatną współpracę z czołowymi polskimi twórcami internetowymi – influencerami, którzy mają istotny wpływ na liczne grupy odbiorców, w tym takie, które dotychczas nie miały wiedzy o zawodzie radcy prawnego. Premiera tej współpracy miała miejsce w Internecie 6 lipca 2023 r. – w Dzień Radcy Prawnego – i z powodzeniem kontynuowana jest do dziś. W 2023 r. Komisja Promocji Zawodu KRRP zaprosiła do współpracy: Beatę Borucką, czyli Mądrą Babcię, która blisko 400 tys. swoich obserwatorów przybliżyła zawód radcy prawnego i edukowała, jak i gdzie znaleźć profesjonalną pomoc prawną; Dawida Tymińskiego, jednego z założycieli Dandycore – popularnego w sieci kanału o modzie męskiej i klasycznej elegancji, który edukował o zawodzie radcy prawnego oraz sądowym dresscodzie; Ewę Grzelakowską-Kostoglu znaną jako Red Lipstick Monster, będącą pierwszą kobietą, która osiągnęła 1 mln subskrypcji na YouTube w Polsce, a której kanały social mediów śledzą ponad 3 mln fanów; Dawida Łasińskiego, znanego jako Pan Belfer – nauczyciela z Internetów, którego, jak sam twierdzi, supermocą jest uczenie trudnych rzeczy w prosty sposób, by wyjaśnił m.in., kim jest radca prawny i kiedy zgłosić się do niego po pomoc; Przemka Staronia, jednego z prekursorów wykorzystywania mediów społecznościowych w polskiej edukacji, który zachęcał do szukania pomocy prawnej na www.szukajradcy.pl; Marka Jankowskiego, autora podcastu i bloga „Mała Wielka Firma”, który właścicielom małych firm pomaga rozwijać biznesy.
W 2024 r. do tego grona dołączyli: Marcin Kruszewski – twórca największego profilu prawniczego w Polsce „Prawo Marcina” i tiktoker roku 2023 wg See Blogers, który wspólnie z radcami prawnymi opowiadał o prawie i przepisach, których warto być świadomym na co dzień; Jakub B. Bączek, trener mentalny gwiazd sportu i biznesu, mówca inspiracyjny, który w rozmowie z radczynią prawną pokazał, jak chronić się przed hejtem.
Kreatywność w podejmowanych działaniach i chęć dotarcia do zróżnicowanych grup odbiorców zaowocowały również kolejnym nowatorskim projektem promocji zawodu, który Krajowa Izba Radców Prawnych rozpoczęła latem 2024 r. Do współpracy w tym celu zaproszono Maćka Mazurka, zwycięzcę kategorii ArtBlogi w konkursie Blog Roku 2012, od 2011 r.
będącego na liście Jasona Hunta „Najbardziej wpływowych blogerów w Polsce”. Maciej w ramach swojego projektu „Zuch rysuje” przygotował na zlecenie KRRP serię kilkunastu humorystycznych rysunków nawiązujących do praktyki radcy prawnego. Celem takiej komunikacji z przymrużeniem oka było, poza budowaniem świadomości zawodu radcy prawnego, zmniejszenie dystansu między radcami a potencjalnymi klientami. Wysoka liczba reakcji i udostępnień postów była potwierdzeniem słuszności obranego kierunku. Podobny cel przyświecał współpracy z artystą i grafikiem Piotrem Jedlińskim, autorem popularnego w Internecie projektu komiksowego „Ptaszek Staszek”, który na zlecenie KRRP przygotował trzy grafiki w zabawny sposób promujące zawód radcy prawnego i wyszukiwarkę szukajradcy.pl. Grafiki wykorzystane będą przy tworzeniu gadżetów promujących izbę i wyszukiwarkę.
Rozwój social mediów, stworzenie profilu na Instagramie
Krajowa Izba Radców Prawnych jest obecna i z powodzeniem prowadzi działania komunikacyjne na Facebooku, LinkedIn, X, YouTube. Nasza społeczność na Facebooku liczy niemal
51 tys. osób i stale się powiększa! W ciągu ostatnich czterech lat zasięg profilu Krajowej Izby Radców Prawnych na Facebooku systematycznie rośnie – w tym czasie materiały KIRP docierały do niemal 1 mln unikalnych użytkowników. Należy zaznaczyć, że wynik ten został osiągnięty głównie przez działania organiczne, przy bardzo niewielkim zaangażowaniu finansowym. Choć sama liczba odsłon jest imponująca, kluczowe jest również, jak te odsłony przekładają się na zaangażowanie społeczności.
Krajowa Izba Radców Prawnych równolegle prowadzi na Facebooku profil szukajradcy.pl, którego głównym celem jest promocja ogólnopolskiej wyszukiwarki szukajradcy.pl. Na profilu regularnie zamieszczane są porady radców prawnych, co dodatkowo wspiera budowanie świadomości prawnej wśród internautów oraz umacnia relacje z szerokim gronem odbiorców.
W połowie maja 2024 r. zadebiutował profil KIRP na Instagramie. Instagram, platforma oparta głównie na treściach wizualnych, pozwala na przedstawienie działalności samorządu z nieco innej perspektywy. Na profilu izbowym radcowie_prawni_ radczynie i radcowie tłumaczą w przystępny sposób zawiłości prawne, czyniąc prawo bardziej zrozumiałym dla szerokiego grona odbiorców. Dodatkowo zdjęcia i krótkie filmy z życia radców prawnych, relacje z wydarzeń oraz grafiki informacyjne tworzą ciekawy, angażujący obraz pracy tej grupy zawodowej. Obecnie na Instagramie mamy już ponad pół tysiąca obserwujących użytkowników!
Nowa strona WWW
W lipcu 2024 r. KIRP zastąpiła funkcjonującą od września 2015 r. dotychczasową stronę WWW nową jej wersją, uwzględniającą nie tylko zmieniające się trendy w tworzeniu stron, ale również wyniki analiz i statystyk odwiedzających oraz zgromadzone uwagi i preferencje jej użytkowników. Strona www.kirp.pl przeszła kompletną metamorfozę. Obecnie ma nie tylko nową strukturę – estetyczną i nowoczesną, lecz także gwarantuje szybsze działanie strony, wspierając sprawną nawigację w obrębie witryny i oferując łatwiejszy dostęp do informacji oraz lepszą funkcjonalność na urządzeniach mobilnych. Strona jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana o interesujące środowisko radcowskie treści (od kilku do kilkunastu artykułów w każdym tygodniu), aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania użytkowników.
6. Edukacja prawna
Scenariusze lekcji o prawie w szkołach i przedszkolach i minitogi dla dzieci
Krajowa Izba Radców Prawnych przygotowała specjalny pakiet ujednoliconych scenariuszy lekcji prawa. Te scenariusze zostały opracowane z myślą o tym, by nie tylko przekazywać wiedzę teoretyczną, ale także ukazywać praktyczne aspekty prawa. Przykładowe lekcje zawierają różnorodne tematy, które pomagają uczniom zrozumieć, jak prawo funkcjonuje w różnych sytuacjach życiowych i jak mogą chronić swoje prawa w praktyce.
Aby urozmaicić i jeszcze bardziej zainteresować dzieci tematyką prawa, zaprojektowano specjalne naklejki zatytułowane „Lekcje prawa z radcą prawnym” oraz „Radca prawny uczy prawa”, kolorowe szablony planów lekcji, a także pieczątki dla dzieci z wizerunkiem misia.
W ramach nowatorskich działań edukacyjnych Okręgowa Izba Radców Prawnych w Zielonej Górze zainicjowała w 2023 r. projekt mający na celu przybliżenie świata prawa najmłodszym w niezwykle kreatywny sposób. Kluczowym elementem tego projektu są zaprojektowane dla dzieci małe togi – miniatury tradycyjnych strojów noszonych przez radców prawnych, sędziów oraz prokuratorów. Te unikalne stroje mają na celu nie tylko urozmaicić proces edukacyjny, ale przede wszystkim umożliwić dzieciom identyfikację z profesjami prawniczymi i sprawić, aby świat prawa stał się dla nich bardziej zrozumiały i przystępny. W odpowiedzi na entuzjastyczne przyjęcie tej inicjatywy Krajowa Izba Radców Prawnych sfinansowała wyprodukowanie 20 zestawów edukacyjnych minitóg. Zestawy te zostały następnie rozdysponowane pomiędzy wszystkie okręgowe izby radców prawnych, aby mogły być wykorzystywane podczas lekcji prawa dla dzieci.
Publikacje edukacyjne o prawie
W 2021 r. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie zainicjowała interesujący projekt edukacyjny dla dzieci, do którego aktywnie włączyła się Krajowa Izba Radców Prawnych. Podstawą tego projektu są dwie wyjątkowe książki dla najmłodszych, mające na celu wprowadzenie ich w świat prawa i obywatelskich obowiązków. Publikacje zatytułowane „Przygody Radka i Darii, dzielnych radców z kancelarii” oraz „Od radców prawnych bajka ciekawa o obowiązkach dziecka i prawach” zostały włączone do ogólnopolskiego programu edukacji prawnej KIRP. W ramach tego programu aż 20 tys. egzemplarzy książeczek trafiło, za pośrednictwem urzędów miast i gmin, do większości przedszkoli na terenie całej Polski.
W październiku 2023 r., tuż przed wyborami parlamentarnymi, Krajowa Izba Radców Prawnych wydała kolejną publikację edukacyjną zatytułowaną „Kto wygra leśne wybory?”. Ta wyjątkowa książeczka, dostępna również w formie audiobooka, przybliża dzieciom koncepcje demokracji i praw wyborczych w sposób atrakcyjny i przystępny. Wydana w nakładzie 1 tys. egzemplarzy książeczka została rozesłana do okręgowych izb radców prawnych oraz była udostępniana podczas różnorodnych działań pro bono organizowanych przez KIRP, takich jak pikniki, festiwale czy spotkania radców prawnych z mieszkańcami w ramach ogólnopolskiej akcji Tour de Konstytucja.
Kolejnym projektem jest wydanie przez KIRP książki „Mediacyjne ABC”. Publikacja została wydana nakładem 2 tys. egzemplarzy w 2024 r. i rozdystrybuowana do wszystkich okręgowych izb radców prawnych w Polsce jako wsparcie i inspiracja w prowadzeniu lekcji o prawie w przedszkolach. „Mediacyjne ABC” to książka, która w przystępny sposób wprowadza dzieci w tematykę mediacji, czyli alternatywnego sposobu rozwiązywania konfliktów. Książka jest skierowana głównie do przedszkolaków.
Filmy edukacyjne
Filmy edukacyjne dla dzieci i młodzieży tworzą unikatową serię Krajowej Izby Radców Prawnych, której celem jest przybliżenie młodym ludziom roli radcy prawnego w systemie prawnym. Seria składa się z 11 filmów, z których każdy porusza inne zagadnienie prawne, takie jak:
- Kim jest radca prawny.
- Prawo rodzinne. Władza rodzicielska. Alimenty.
- Prawa konsumenta w życiu codziennym.
- Prawa i obowiązki rodziców i dziecka.
- Rola radcy prawnego w postępowaniu sądowym.
- Mediacje.
- Testamenty i dziedziczenie testamentowe.
- Prawo pracy.
- Odpowiedzialność dziecka w świetle ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.
- Mowa nienawiści.
- Korzystanie z zasobów Internetu a odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich.
Filmy można znaleźć na kanale KIRP na YouTube.
7. Działalność pro bono, współtworzenie społeczeństwa obywatelskiego
Porady prawne podczas wydarzeń kulturalno-muzycznych
Udział radców prawnych w wydarzeniach kulturalno-muzycznych stanowi wyjątkowy przykład zaangażowania w działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Obecność przedstawicieli KIRP na festiwalach, takich jak Pol’and’Rock Festival (wcześniej Przystanek Woodstock) i CieszFanów Festiwal, stała się już tradycją. Wydarzenia gromadzą tysiące uczestników i stanowią doskonałą okazję do prowadzenia edukacji prawnej oraz udzielania porad prawnych.
Inicjatorem zaangażowania radców prawnych w Pol’and’Rock Festival jest Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu. Od 2022 r. w festiwalu uczestniczą także przedstawiciele KIRP, w tym członkowie Komisji Wspierania Rozwoju Zawodowego i Komisji Promocji Zawodu, a także radcowie prawni koordynujący pomoc prawną dla uchodźców z Ukrainy.
Udział w Tour de Konstytucja
Tour de Konstytucja to wyjątkowe przedsięwzięcie, które wyróżnia się na mapie ogólnopolskich działań edukacyjnych. Jego głównym celem jest zwiększenie świadomości obywateli w zakresie społeczeństwa obywatelskiego oraz fundamentalnych dokumentów, takich jak Konstytucja RP i Karta praw podstawowych Unii Europejskiej. Inicjatywa ta, organizowana przez Fundację Aktywna Demokracja, jest realizowana we współpracy z wieloma organizacjami prawniczymi i obywatelskimi, a także z partnerami z różnych środowisk, w tym Krajową Izbą Radców Prawnych.
W 2022 r. pod hasłem „Z Europą nam po drodze” zorganizowano drugą edycję wydarzenia. Od 4 czerwca do
27 sierpnia organizatorzy odwiedzili 70 miejscowości, prowadząc blisko 90 debat, które zgromadziły około 250 ekspertów. W działaniach aktywnie uczestniczyli radcowie prawni i aplikanci, co przyczyniło się do zwiększenia ich zasięgu i wpływu.
Rok 2023 był szczególnym czasem dla Tour de Konstytucja, ponieważ jego trasa, pod hasłem „Głosuję na Polskę”, liczyła już ponad 80 przystanków w całym kraju. Projekt kontynuował misję edukacyjną, koncentrując się na istocie praworządności i zasad demokracji w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych. Radcowie prawni brali udział w spotkaniach i debatach w 73 miejscowościach, co znacząco przyczyniło się do budowania społeczeństwa obywatelskiego i podnoszenia świadomości prawnej wśród mieszkańców.
W 2024 r. Tour de Konstytucja, pod hasłem „Siła Młodych – Most Pokoleń”, skoncentrowała się na edukacji młodzieży w zakresie społeczeństwa obywatelskiego, Konstytucji RP oraz Karty praw podstawowych Unii Europejskiej. Ta edycja skupiała się na obchodach 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej oraz zbliżających się wówczas wyborach do Parlamentu Europejskiego. Krajowa Izba Radców Prawnych, wraz z okręgowymi izbami, aktywnie wspierała te działania.
Powołanie Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej na granicy polsko-białoruskiej
W listopadzie 2021 r. Krajowa Izba Radców Prawnych podjęła znaczący krok, powołując Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej (CKPP). Celem tej inicjatywy było przede wszystkim niesienie wsparcia prawnego w obliczu narastającego kryzysu uchodźczego na granicy polsko-białoruskiej, który stawiał zarówno uchodźców, jak i lokalne społeczności przed wieloma trudnymi wyzwaniami. CKPP, otwarte w strategicznej lokalizacji w Hajnówce, powstało przy współpracy i wsparciu Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku, co umożliwiło lepszą koordynację i skuteczność działań pomocowych.
Utworzenie Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej na pomoc uchodźcom z Ukrainy
Gdy w nocy z 23 na 24 lutego 2022 r.
wybuchła wojna w Ukrainie, samorząd radców prawnych nie pozostał bierny. Radcowie ze wszystkich okręgowych izb od pierwszych dni wojny licznie zaangażowali się w niesienie bezinteresownej pomocy uchodźcom z Ukrainy. Krajowa Izba Radców Prawnych przekształciła formułę działania Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej, aby w ramach jednego projektu móc nieść pomoc zarówno osobom znajdującym się na granicy polsko-białoruskiej, jak i osobom, które ucierpiały w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę, szukającym schronienia w Polsce.
Już w marcu 2022 r. CKPP przeniosło się do Warszawy, skąd koordynowało współpracę z 19 OIRP na rzecz uchodźców. To strategiczne posunięcie umożliwiło szybsze i bardziej efektywne niesienie pomocy osobom dotkniętym konfliktem. Radcowie prawni poświęcili niezliczone godziny, aby zapewnić wsparcie prawne, często pracując poza standardowymi godzinami pracy. Ich zaangażowanie obejmowało szeroki zakres działań, od bezpośrednich konsultacji prawnych po koordynację z innymi organizacjami humanitarnymi i instytucjami rządowymi.
Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej do dziś udziela informacji prawnych w zakresie m.in. ustalenia statusu prawnego obywateli Ukrainy przybywających na terytorium RP w związku z działaniami wojennymi, legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców, opieki tymczasowej i rodzinnej pieczy zastępczej dla małoletnich obywateli Ukrainy bez opieki przybywających do Polski, prawa pracy oraz umów najmu. Konsultacje prawne udzielane są telefonicznie pod numerem infolinii
+48 800 088 544.
Tylko w 2023 r. udzielono 11 272 konsultacje na infolinii, a stronę CKPP www.legalaidpoland.org odwiedzono 35 714 razy.
Dzień Otwarty Kancelarii Radcowskich
W 2024 r., z okazji Dnia Radcy Prawnego, Krajowa Izba Radców Prawnych po raz pierwszy zorganizowała Dzień Otwarty Kancelarii Radcowskich, który odbył się 6 lipca. To wyjątkowe wydarzenie miało na celu nie tylko edukację prawną społeczeństwa, ale również zwiększenie świadomości i rozpoznawalności zawodu radcy prawnego. W wydarzeniu wzięło udział ponad 160 kancelarii radcowskich, które podczas tego dnia udzielały informacji prawnych, w tym o zawodzie radcy prawnego, oraz odpowiadały na pytania wszystkim zainteresowanym.
8. Nowa siedziba Krajowej Izby Radców Prawnych
Przez blisko 40 lat Krajowa Izba Radców Prawnych niejednokrotnie zmieniała swój adres, za każdym razem wykorzystując jednak wynajmowane powierzchnie biurowe.
Poszukiwania odpowiedniej nieruchomości pod własną siedzibę KIRP rozpoczęto w trakcie X kadencji samorządu. Wybór padł na nieruchomość zajmującą jedną kondygnację w pięciopiętrowym biurowcu przy ul. Powązkowskiej 15 na warszawskim Żoliborzu. Transakcji zakupu dokonano ostatecznie w 2019 r. bez konieczności wspierania się środkami pochodzącymi z kredytu.
Rok 2020 to czas opracowania projektów i dokumentacji technicznej, uzyskania decyzji związanej z pozwoleniem na budowę (wobec rozmiaru remontu i konieczności ingerencji w strukturę budynku i jego instalacje) oraz czas opracowania projektów aranżacji wnętrz. Prace – najpierw wyburzeniowe, później kolejno budowlane i wykończeniowe oraz związane z wyposażeniem lokalu – rozpoczęły się w maju 2021 r. Cały skomplikowany proces inwestycyjny, obejmujący również uzyskanie odpowiednich pozwoleń, skończył się w listopadzie 2021 r. W połowie grudnia 2021 r. Krajowa Izba Radców Prawnych przeniosła się do w pełni funkcjonalnego, nowoczesnego, a przede wszystkim – pierwszy raz w historii – własnego biura.
9. Obchody jubileuszu 40-lecia samorządu radców prawnych
Spotkanie Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych i Dziekanów Rad Okręgowych Izb Radców Prawnych
XI kadencji z byłymi Prezesami KRRP (Kraków, 1 kwietnia 2022 r. )
Krakowska uroczystość rozpoczęła obchody jubileuszu 40-lecia samorządu radców prawnych.
W spotkaniu uczestniczyli trzej byli Prezesi KRRP: Jacek Żuławski – Prezes KRRP III kadencji (1991–1995), Andrzej Kalwas – Prezes KRRP IV kadencji (1995–1999), V kadencji (1999–2003) i pierwszej połowy VI kadencji (2003–do września 2004), Zenon Klatka – Prezes drugiej połowy V kadencji (od października 2004–2007). Podczas przemówień wspominali swoją pracę na rzecz samorządu oraz największe problemy i wyzwania, z jakimi musieli sobie poradzić w okresie ich prezesury. Odczytano listy nieobecnych na uroczystości: Józefa Zycha – Prezesa KRRP I i II kadencji (1983–1991), oraz Macieja Bobrowicza – Prezesa KRRP VII kadencji (2007–2010), VIII kadencji (2010–2013) i X kadencji (2016–2020).
Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono także pamięć zmarłego w marcu 2022 r. Dariusza Sałajewskiego, Prezesa IX kadencji (2013–2016).
Gala jubileuszowa 40-lecia samorządu radców prawnych (Warszawa, 6 lipca 2022 r.)
Uroczysta gala w Teatrze Polskim w Warszawie rozpoczęła
6 lipca, w Dzień Radcy Prawnego, Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych – najważniejsze wydarzenie obchodów jubileuszu 40-lecia samorządu radców prawnych. Trzydniowy zjazd był okazją do świętowania okrągłej rocznicy, ale też do pracy nad kluczowymi dla samorządu radcowskiego zagadnieniami – zasadami etyki zawodowej oraz przepisami regulującymi przeprowadzanie wyborów do organów samorządu.
Z okazji 40-lecia samorządu zawodowego radców prawnych Krajowa Rada Radców Prawnych ustanowiła medal pamiątkowy w celu uhonorowania radców prawnych zaangażowanych w działalność izb okręgowych lub zasłużonych dla rozwoju samorządu radcowskiego i wzmocnienia jego pozycji w odbiorze społecznym, a także innych osób związanych z działalnością samorządu radcowskiego i zasłużonych dla jego rozwoju. W roku jubileuszowym uhonorowanych medalem we wszystkich 19 okręgowych izbach radców prawnych zostało łącznie ponad 1,7 tys. osób.
Na gali w Teatrze Polskim w Warszawie medalem pamiątkowym wyróżniono szczególnie zasłużone osoby – byłych Prezesów KRRP oraz Dziekanów Rad XI kadencji wszystkich 19 okręgowych izb radców prawnych.
Gala finałowa jubileuszu 40-lecia samorządu radców prawnych (Katowice, 28 października 2022 r.)
Uroczystą galą w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, zorganizowaną przez Krajową Radę Radców Prawnych, zakończyły się obchody 40-lecia samorządu radcowskiego na szczeblu krajowym. Podczas gali wręczono Dziekanom Rad wszystkich okręgowych izb radców prawnych od początku istnienia samorządu okolicznościowe grawerowane dyplomy.
Redakcja
Nowoczesne rozwiązania informatyczne wprowadzone w XI kadencji
Platforma e-KIRP.pl – najważniejsze usługi dla radców prawnych w jednym miejscu
System informatyczny dedykowany członkom samorządu radcowskiego, zawierający moduły takie jak: „Twoja wizytówka”, „Szkolenia”, „Ważne informacje”, „Zarządzanie zgodami”, a także „Ubezpieczenia”, „Współpraca z Ośrodkiem Badań, Studiów i Legislacji KRRP” oraz „Warto”. Zakładka „Szkolenia” prowadzi użytkowników do platformy szkoleniowej e-KIRP, gdzie dostępna jest bogata oferta przygotowana przez Krajową Izbę Radców Prawnych – zarówno w formie e-learningu, jak i szkoleń online. Moduł „Ubezpieczenia” prezentuje pełną ofertę ubezpieczeniową dla radców prawnych. W zakładce „Współpraca z OBSiL KRRP” radcowie prawni mogą zadeklarować chęć współpracy oraz określić jej obszar i zakres. Natomiast moduł „Warto” oferuje specjalne oferty promocyjne radcom prawnym i aplikantom.
Ogólnopolska wyszukiwarka radców prawnych szukajradcy.pl
Narzędzie pozwalające klientom znaleźć radcę prawnego – zawodowego pełnomocnika, który pomoże rozwiązać ich problem prawny. Za pomocą wyszukiwarki potencjalni klienci znajdują wizytówki radców prawnych, wpisując w odpowiednie okno słowa kluczowe, takie jak np. miejscowość czy specjalizacja prawna i doświadczenie.
Biblioteka Samorządu Radców Prawnych (BSRP)
Biblioteka Samorządu Radców Prawnych https://bsrp.kirp.pl/ to oprogramowanie służące do uporządkowanego gromadzenia i archiwizacji wszystkich aktów prawnych i dokumentów Krajowej Rady Radców Prawnych. Biblioteka stanowi istotną bazę dokumentów dla radców prawnych, aplikantów radcowskich, okręgowych izb radców prawnych oraz wszystkich osób zainteresowanych wyszukaniem regulacji samorządu radców prawnych z zakresu: uchwał KRRP i Prezydium KRRP, orzecznictwa dyscyplinarnego, opinii i stanowisk OBSiL, stanowisk Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu oraz wydawnictw KIRP.
EWNAR
EWNAR to elektroniczny system rejestracji kandydatów, umożliwiający łatwe i efektywne składanie wniosków o przystąpienie do egzaminu wstępnego na aplikację radcowską. System EWNAR ułatwia zarządzanie danymi kandydatów oraz przebiegiem egzaminu, co znacząco usprawnia prace administracyjne osób koordynujących kwestie organizacyjne po stronie OIRP. Kandydaci mogą wypełniać formularze online, przesyłać wymagane dokumenty oraz śledzić status swojego zgłoszenia.
mObywatel
Od marca 2024 r. mLegitymacja dla radców prawnych i aplikantów radcowskich jest dostępna w usłudze mObywatel. Dzięki usłudze osoby wpisane na listy okręgowych izb radców prawnych będą mogły potwierdzać swoje uprawnienia zawodowe za pomocą smartfona z aplikacją mObywatel 2.0. Dokumenty w mObywatelu 2.0 są elektronicznymi wersjami tradycyjnych, co oznacza, że warunkiem korzystania z dokumentu w aplikacji jest posiadanie ważnej legitymacji tradycyjnej. Legitymacja elektroniczna jest dostępna na systemach iOS i Android.