Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

0
Jowita Pilarska-Korczak (Fot. Edyta Rakowska)

Dobiega końca kolejny, bardzo pracowity i intensywny rok dla naszego samorządu. Liczba realizowanych projektów w ramach działalności samorządu radców prawnych nigdy wcześniej nie była tak duża, co przekonało nas, aby podsumowanie aktywności w ciągu ostatnich 12 miesięcy uczynić głównym tematem tego numeru. Jest się bowiem czym pochwalić!

A chodzi zarówno o projekty wspierające radców prawnych w wykonywaniu zawodu, jak i wydarzenia służące wszystkim obywatelom. Zachęcam do przeczytania i oceny skali tegorocznych działań.

Przyszły rok, o czym już wiemy m.in. po grudniowym posiedzeniu Krajowej Rady Radców Prawnych, zapowiada się nie mniej aktywnie. Realizacja kolejnych projektów wymaga nakładów, ale o finanse samorządu możemy być spokojni. Jak zapewnia na naszych łamach Maciej Bedyński, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej, finanse KRRP na koniec 2023 r. są stabilne, pod kontrolą i nie jesteśmy zagrożeni niewypłacalnością.

W kolejnych miesiącach czekają nas także wyzwania wynikające ze zmiany przepisów i wprowadzenia nowych obowiązków dla radców prawnych. Choć termin wejścia w życie doręczeń elektronicznych został przesunięty, prędzej czy później będziemy musieli dostosować się do nowych przepisów. Dlatego w tym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze analizę ustawy o doręczeniach elektronicznych, dokonaną przez sędziego Grzegorza Karasia, a także poradnik KRRP o e-Doręczeniach, który można przeczytać po zeskanowaniu QR kodu. Warto zapoznać się także z omówieniem nowelizacji Kodeksu karnego, która zaostrzyła odpowiedzialność karną za najpoważniejsze przestępstwa.

Zachęcam do przeczytania pozostałych, ciekawych artykułów, m.in. o konieczności wprowadzenia do Kodeksu Etyki Radcy Prawnego zapisu o obowiązku skrupulatnego rozliczania się radcy ze środków klienta; o tym, jak w gorączce przedświątecznych zakupów nie dać się zwieść cudownym obniżkom cen; czy o tym, jak technologia może nas odciążyć na święta.

Rok kończymy także smutną wiadomością. W listopadzie odszedł Prezes KRRP III kadencji Jacek Żuławski, nestor naszego samorządu, który nie tylko tworzył go od podstaw, lecz także przez lata wzmacniał jego pozycję w odbiorze społecznym. Zasługi Pana Prezesa na zawsze pozostaną zapisane na kartach historii samorządu radcowskiego. Cześć Jego pamięci.

W tym zabieganym przedświątecznym okresie warto się zatrzymać i wspomnieć wszystkich tych, z którymi już nie będzie nam dane przełamać się opłatkiem.

Życzę Państwu na nadchodzące święta odpoczynku, dużo zdrowia i ciepła wraz z drobnym upominkiem dołączonym do numeru.

Wesołych Świąt i wszystkiego najlepszego w nowym roku!

Jowita Pilarska-Korczak

redaktor naczelna