Innovative Lawyers? Conference, czyli chcemy wiedzieć więcej

0

Rozmowa z Lidią Blaszką, radcą prawnym, uczestniczką Innovative Lawyers? Conference

15 czerwca br. w warszawskim hotelu InterContinental odbyła się pierwsza edycja Innovative Lawyers? Conference. Patronat nad konferencją objęły okręgowe izby radców prawnych z Poznania, Wrocławia, Zielonej Góry, Bydgoszczy, Białegostoku i Lublina.

Skąd pomysł konferencji i pani uczestnictwo w niej?

Jest to dla mnie naturalna kontynuacja projektu iRadcowie, który od 2015 r. jest prowadzony w OIRP Poznań. Dotyczy umiejętności z zakresu kompetencji miękkich i biznesowych. Zostałam więc zaproszona przez organizatorów do współpracy przy organizacji konferencji, której tematyka nawiązuje do szkoleń prowadzonych w naszej izbie.

Czego konkretnie konferencja dotyczyła? Co miała przekazać?

Konferencję podzieliliśmy na cztery bloki dotyczące: pozyskiwania klientów, nowych technologii, zatrudniania prawników oraz przyszłości zawodów prawniczych. Kompetencje miękkie i wiedza biznesowa stają się kluczem nie tylko do osiągnięcia sukcesu w branży, ale także do zwyczajnego utrzymania się na rynku.

Co z nowymi technologiami? Są naszym przyjacielem czy wrogiem?

Nowe technologie to przyjaciel. Wrogiem możemy uczynić je sami. Maciej Sobianek z Microsoft Cloud Platform ?odczarował? dla nas Windowsa. Artur Sikora pokazał nam, jak przydatnym ? a dla mnie właściwie niezbędnym ? narzędziem może być dobra aplikacja, która wspomaga pracę kancelarii. Dzisiaj klienci mają wiele usług na ?klik?, dlatego też my, prawnicy, powinniśmy zaoferować im także szybki i łatwy dostęp do nas i do naszych usług.

Gościem konferencji był bardzo znany, ale także kontrowersyjny Rahim Blak?

Tak. Rahim to człowiek Facebooka i bardzo ekstrawertyczna osobowość. Zatrudnia on bowiem ponad 100 osób i prowadzi największą w Polsce agencję reklamową, działającą w mediach społecznościowych. Opowiedział, jakimi kryteriami kierował się, wybierając prawników do współpracy, pokazując nam to z perspektywy klienta. Ważne było też podkreślenie, że w mediach społecznościowych umiejętne dzielenie się wiedzą nie musi być reklamą, która jest tak newralgiczna w naszym środowisku, lecz stanowi element budowania marki prawnika, co dzisiaj w świecie internetu ma bardzo istotne znaczenie.

Czego konkretnie dotyczył blok związany z zatrudnianiem?

Wprawdzie prawników na rynku jest niemało, ale znalezienie odpowiedniego pracownika do kancelarii jest trudne. Dzięki prelekcji Moniki Pacochy z HRK dowiedzieliśmy się, że już na etapie samej rekrutacji są popełniane błędy i w konsekwencji zatrudniamy niewłaściwe osoby. A podstawowe pytanie, o którym często zapominamy, brzmi: czy nasze oczekiwania są proporcjonalne do tego, co sami pracownikowi oferujemy.

W trakcie debat, które stanowiły innowacyjną formułę konferencji, w dyskusji z zaproszonymi autorytetami z różnych dziedzin prawa i biznesu omawiana była kwestia obaw o przyszłość naszego zawodu, w kontekście wchodzenia na rynek usług prawnych sztucznej inteligencji.

Tak. Mecenas Dariusz Oleszczuk postawił tezę, że bardzo wiele elementów naszej pracy będzie zastąpionych w przyszłości przez roboty, zatem powinniśmy przygotować się do współpracy z nimi. Zresztą kwestia przyszłości naszego zawodu wywołała najwięcej pytań i dyskusji. Wszyscy zgodziliśmy się co do tego, że należy działać dziś i teraz tak, aby kreować rzeczywistość, a nie podawać się czasowi i rutynie.