Jakie są najnowsze trendy w technologiach stosowanych przez prawników? Czy do relacji radca prawny?klient wkracza także sztuczna inteligencja? Jaki będzie prawnik przyszłości? I czy będzie, czy zastąpią go maszyny?
Rozmawiano o tym na konferencji ?LegalTech w praktyce radcy prawnego?, którą zorganizowała 26 listopada Komisja Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP.
Gościem konferencji był Markus Hartung, określany w Niemczech mianem wizjonera rozwiązań LegalTech w pracy prawników. Ocenił, iż innowacja jest możliwa także w tradycyjnym świecie prawa, co wynika ? przede wszystkim ? z jego złożoności i ilości. ? A klienci oczekują prostych rozwiązań, wręcz pakietów, które ?będą dobre na wszystko?. Nie da się tego zrobić bez zastosowania nowych technologii ? powiedział.
? Korzystamy z wielu nowych rozwiązań. Tym bardziej że mam przyjemność pracować w firmie technologicznej, dla której innowacyjność to codzienność ? powiedziała Gracjana Jakubowska-Szarek, radca prawny, kierownik ? koordynator Commercial Finance, Siemens Finance Sp. z o.o.
A jednak dostępne programy są nadal ? zdaniem Gracjany Jakubowskiej-Szarek ? dość ułomne. Oczekiwałaby na stworzenie programu, który w sposób kompleksowy pomagałby w zarządzaniu transakcjami i związaną z tym procesem dokumentacją.
Dla Tobiasza Adama Kowalczyka, radcy prawnego, Head of Legal & Public Policy Volkswagen Poznań, nowe technologie mają coraz większe znaczenie w pracy działu prawnego. Pokolenie menedżerów, które powoli obejmuje stery w wielu firmach, traktuje nowe technologie jako coś oczywistego.
? I z tego samego powodu muszą one trafić do działów prawnych ? uważa Tobiasz Adam Kowalczyk.
Niespełnionym ? jak na razie ? marzeniem Artura Chrzanowskiego, radcy prawnego, dyrektora Działu Prawnego Eiffage Polska Serwis Sp. z o.o., jest posiadanie programu, który pozwoliłby na zebranie i analizę spraw prowadzonych przez kancelarie, z którymi współpracuje.
W dyskusji wszyscy jej uczestnicy byli zgodni co do tego, iż rola prawników w firmie powoli ewoluuje i stają się oni w coraz większym stopniu doradcami biznesowymi. I dlatego muszą znać kontekst decyzji biznesowych. A jeśli tak, to muszą się swobodnie poruszać w świecie nowych technologii. Młodzi radcowie ? choć takiej wiedzy nie wynoszą ze studiów ? uczą się nowych rozwiązań technologicznych w sposób naturalny.
Jednak wszyscy są na to skazani. ? Widzę trzy grupy prawników, którzy będą funkcjonować w przyszłości ? powiedział Tobiasz Adam Kowalczyk. ? Pierwsza to prawnicy o wysokich zdolnościach interpersonalnych, którzy będą potrafili zarządzać projektami i budować relacje. Druga grupa to specjaliści od nowych technologii, piszący programy komputerowe i z nich korzystający. A trzecia to? prawnicy bezrobotni.
Tomasz Zalewski z Bird & Bird i Fundacji LegalTech Polska uważa, iż nastała moda na sztuczną inteligencję. Ale praktyka mówi, iż najważniejsza jest funkcjonalność.
? Najpierw trzeba opisać działania składające się na dane zadanie. I potem znaleźć odpowiednią technologię. Przecież nie musi to być od razu ? i przeważnie nie jest ? sztuczna inteligencja ? mówi Tomasz Zalewski. I dodaje: ? Prawo zawsze będzie dotyczyło relacji, umiejętności słuchania, komunikacji i empatii. Ludzie wciąż potrzebują prawników.
Dla Łukasza Połomskiego, radcy prawnego i twórcy portalu www.sprawnyprawnik.pl, LegalTech to także stosowanie najprostszych narzędzi, choćby takich jak Word czy Excel, w sposób przemyślany i uporządkowany. ? Tylko od nas zależy, ile nam się uda ?wycisnąć? z programów, które mamy ? mówi Łukasz Połomski.?