Niezależnie od ostatecznego terminu wejścia w życie rozwiązań z zakresu e-Doręczeń dla pełnomocników obowiązek posiadania skrzynki do e-Doręczeń nas nie ominie. Lepiej założyć ją wcześniej, niż robić to w pośpiechu. W tym artykule po prostu opowiem, „gdzie poklikać”, żeby spełnić swój potencjalny obowiązek jako radca prawny.
Od czego zatem zacząć? Od odwiedzenia strony, która pozwala założyć skrzynkę do e-Doręczeń. Jest ona oczywiście umieszczona w domenie „krajowej”, a dokładniej pod adresem https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-adres-do-e-doreczen-u-publicznego-dostawcy-uslugi-e-doreczen. Zakładanie skrzynki sprowadza się do odpowiedzi na umieszczone tam pytania, a do rozpoczęcia trzeba oczywiście nacisnąć „START”.
Składanie wniosku
W pierwszej kolejności należy oczywiście wybrać, w jakiej roli się występuje. Naturalnie dla radcy prawnego prawidłową opcją będzie „druga od dołu”.
Poprzez kliknięcie w kolejny niebieski guzik rozpoczynamy wnioskowanie, czyli „złóż wniosek”.
Teraz należy się zalogować. Ja wybrałem chyba najpopularniejszą drogę, czyli profil zaufany – jego też nieraz używamy do logowania do Portalu Sądowego czy systemu Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Takie logowanie będę także stosować w dalszych skrinach.
Można zatem wybrać profil, choć – jak widać ‒ w grę wchodzi również między innymi mObywatel.
Dalej uzupełniamy właściwe dane. Nie jest wykluczone również przepisywanie kodów z SMS-a itp., ale zakładam, że z tym można poradzić sobie bez mojej pomocy i tego artykułu.
Od tego momentu strona zaczyna prowadzić nas przez wypełnianie wniosku. O ile nie tworzymy profilu, wyręczając kogoś innego czy na przykład w imieniu urzędu – wybieramy opcję „dla siebie”.
Ponownie – w sumie w pewnym sensie już tego dokonaliśmy – potwierdzamy opcję zawód zaufania.
Oczywiście zamazałem na skrinie własny PESEL, choć pewnie dałoby się go znaleźć w KRS. Kluczowe na tym skrinie jest jednak co innego – to właśnie jest moment, w którym wybieramy „radca prawny”. I podajemy e-mail – sugeruję podać taki, którego faktycznie używamy. W przeciwnym wypadku jest ryzyko, że jakaś komunikacja nas jednak ominie.
Podobną radę mam, gdy podajemy zamiast e-maila adres fizyczny. Nie pozwólmy, by coś nas ominęło – najlepiej podać po prostu „kancelaryjny”.
Osobiście nie skorzystałem z tej możliwości, ale w tym kroku jest ewentualnie czas na dodanie do skrzynki kogoś innego. Zapewne jest to opcja przydatna w większych organizacjach.
W tym momencie pojawia się przed nami klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych. Nie zawiera raczej niczego, czego jako radcowie byśmy się nie spodziewali.
Po zaakceptowaniu RODO powinien pojawić się przed nami wypełniony wniosek. Warto jeszcze raz na niego spojrzeć dla pewności, choć naturalnie jesteśmy już bliżej końca procedury.
Po analizie możemy już nacisnąć „podpisz i wyślij”.
I ponownie, wybrałem najpopularniejszą możliwość, czyli podpisanie przez profil zaufany.
Wobec tego w oknie wyboru wybrałem właśnie tę opcję.Wiązało się to oczywiście z przepisaniem kodu z SMS-a.
Możemy w tym momencie przekonać się, że wniosek już przeszedł. Warto więc sprawdzić wiadomość w podanej chwilę wcześniej skrzynce mailowej.
Zgodnie z nią system potwierdza złożenie wniosku – teraz oczekujemy na potwierdzenie utworzenia adresu do e-Doręczeń.
A zatem od tej chwili sprawa przestaje być zależna od nas – czekamy na akceptacjęwniosku. Trudno ocenić, ile czasu to potrwa, zwłaszcza w przeddzień terminu wejścia w życie nowych przepisów… Zachęcam zatem, by tematu nie odkładać na ostatnią chwilę.
Aktywowanie skrzynki
Gdy skrzynka zostanie nam założona – należy ją aktywować. To powinno pójść sprawniej, z pewnością ma mieć mniej kroków. Oto one.
Lista naszych skrzynek jest dostępna pod adresem https://edroeczenia.gov.pl/. Co więcej, zapewne otrzymując e-mail o aktywowaniu konta, dostaniemy w nim również link do dalszych kroków. Po uruchomieniu strony pojawi się lista posiadanych skrzynek – proszę nie koncentrować się na ewentualnie posiadanych innych w rodzaju ePUAP, interesuje nas powstanie nowej.
Zresztą, jak widać, to są skrzynki „osobiste” – dla nas w tej chwili jako profesjonalnych pełnomocników kluczowa jest skrzynka „służbowa”, gdzie po prostu należy uruchomić jej aktywację guzikiem.
Należy dwukrotnie wpisać adres e-mail i zapoznać się z regulaminem. A następnie zaznaczyć uprzedzający nas o „konsekwencjach” posiadania skrzynki komunikat.
Potwierdzając logowanie, należy naturalnie przepisać kod SMS otrzymany na podany numer.
To powinien być ostatni krok. Przed nami pojawi się nowo aktywowana skrzynka. Zapewne z początku będzie pusta, ale to może się z czasem zmieniać.
Cały proces – choć może wydawać się przez swą długość skomplikowany – w rzeczywistości jest dość prosty i intuicyjny. Mam nadzieję, że instrukcja zawarta w tym artykule uczyniła go tym prostszym. Zapraszam do zakładania swoich skrzynek!