W dniach 14?16 września br. już po raz czwarty odbyły się w Lublinie Ogólnopolskie Warsztaty Rzeczników Prasowych izb okręgowych. Po raz kolejny przygotowane przez lubelską izbę, przy udziale Krajowej Rady Radców Prawnych oraz Centrum Prasowego KRRP okazały się bardzo udanym wydarzeniem, a w warsztatach udział wzięło 15 przedstawicieli izb.
Na wzór rozwiązań przyjętych w Krajowej Radzie Radców Prawnych, w izbach okręgowych powstają centra prasowe, gdzie pracują dziś nie tylko osoby odpowiedzialne ze relacje z mediami, ale również działające jako eksperci w danych dziedzinach prawa. W ramach warsztatów wysłuchaliśmy dwóch prezentacji ? uczestników z Gdańska i z Katowic, którzy podzielili się z nami swoimi doświadczeniami w pełnieniu funkcji rzecznika prasowego czy organizacji centrum prasowego przy gdańskiej izbie.
Dziś już nie trzeba nikogo przekonywać, jak istotna dla samorządu radców prawnych jest funkcja rzecznika prasowego, jako osoby organizującej kontakty z mediami, dbającej o wizerunek samorządu oraz jego członków. To dbanie o wizerunek środowiska radców prawnych stało się ostatnio naszym kluczowym zadaniem. Szkolenia rzeczników służą zdobywaniu niezbędnej wiedzy i praktyki również w promowaniu zawodu radcy prawnego jako zawodu zaufania publicznego. Patrząc przez pryzmat obecnej sytuacji w kraju, musimy nauczyć się, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych i jak zachowywać się przed kamerą czy mikrofonem, gdy media podają informacje stawiające w niekorzystnym świetle samorząd, czy poszczególnych radców prawnych. Rzecznik prasowy powinien wiedzieć jakich informacji w danej sytuacji należy udzielić, jakie informacje interesują dziennikarzy i jak wówczas działają media. Tegoroczne warsztaty były znakomitą okazją do zdobycia doświadczeń w tym zakresie.
W ramach szkolenia medialnego uczestnicy warsztatów odwiedzili Polskie Radio Lublin oraz Radio Freee Lublin, gdzie praktyczne i teoretyczne szkolenie przeprowadziła Ewa Mateuszuk, prawnik z wykształcenia, producent reklam w radiu oraz trener i wykładowca w zakresie szeroko pojętego PR, emisji głosu i dziennikarstwa. Jak wygląda studio radiowe, na czym polega praca dziennikarza radiowego ? o tym przekonaliśmy się goszcząc w siedzibie dwóch rozgłośni radiowych w Lublinie. Mieliśmy okazję zapoznać się ze specyfiką pracy dziennikarzy radiowych, na żywo obserwować realizację serwisu informacyjnego. Odwiedziliśmy studio nagrań i pomieszczenia gdzie montuje się ścieżki dźwiękowe audycji radiowych, ale chyba największą atrakcją okazała się możliwość nagrania własnego głosu i sprawdzenia się w roli radiowego lektora. Pani redaktor zabrała nas do studia, gdzie posadziwszy przed mikrofonem dała do przeczytania wybrane fragmenty tekstów. Każdy z uczestników został nagrany, a następnie odsłuchaliśmy nagrań wspólnie. Redaktor Ewa Mateuszuk jako profesjonalista komentowała każde nasze nagranie. Sami również słyszeliśmy kto się denerwuje, kto mówi spokojnie i wyraźnie, a kto ma głos lektora. Po tych zajęciach praktycznych przeszliśmy do dawnego studia telewizyjnego gdzie wysłuchaliśmy prezentacji o tym, jak funkcjonują media, w szczególności radio, jak współpracować z dziennikarzami oraz jakie cechy powinna mieć dobra wypowiedź. Istotnym zagadnieniem jak zawsze była kwestia zainteresowania dziennikarza promowaniem zawodu radcy prawnego, wydarzeniami z życia samorządu radcowskiego czy organizowanymi akcjami. Komentowaliśmy wiele wypowiedzi red. Mateuszuk, zadawaliśmy szereg pytań i na wszystkie otrzymywaliśmy odpowiedzi.
Po południu uczestników warsztatów odwiedził prezes KRRP Maciej Bobrowicz, z którym mogliśmy porozmawiać o aktualnej sytuacji w kraju, roli rzecznika prasowego izby, współdziałaniu rzeczników i reagowaniu na zmiany w samorządzie radcowskim. Po spotkaniu z mec. Bobrowiczem wróciliśmy do szkoleń. Najpierw z red. Pawłem Rochowiczem, dziennikarzem Rzeczpospolitej. W trakcie szkolenia rzecznicy mieli okazję dowiedzieć się jak owocnie współpracować z dziennikarzami w zakresie przekazywania materiałów do prasy oraz jak napisać i jakie cechy powinien mieć dobry tekst. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści ?od kuchni?, o tym jak dzień po dniu i właściwie godzina po godzinie funkcjonuje redakcja gazety, co skutkowało konkluzją kiedy do dziennikarza dzwonić trzeba, a kiedy stanowczo nie należy, nie chcąc narazić się na jego wyraźne niezadowolenie.
Kolejnym istotnym zagadnieniem był skuteczny sposób, dzięki któremu rzecznik prasowy może zainteresować dziennikarza prasowego wydarzeniami z życia samorządu radcowskiego oraz promowaniem zawodu radcy prawnego. Zazwyczaj dziennikarze kontaktują się z nami gdy potrzebują komentarza do niekorzystnej informacji dla naszego zawodu. Co i jak odpowiadać wiedzieliśmy już ze szkolenia radiowego z red. Mateuszuk. Podczas spotkania z red. Rochowiczem staraliśmy się kontynuować ten temat i uzyskać dodatkowe informacje na czas kontaktów z prasą. Takie szkolenia i wypracowane kontakty z mediami są w naszej codziennej pracy po prostu niezbędne.
Na koniec wróciliśmy jeszcze do prezentacji rzeczników izby gdańskiej oraz posłuchaliśmy o projekcie izby katowickiej ? bardzo ciekawej kampanii informacyjno-promocyjnej, która wspiera akcję ?Z radcą prawnym bezpieczniej?, rozpowszechnianą w sądach apelacji katowickiej.
W tym roku, wyjątkowo, warsztaty rzeczników prasowych odbyły się równolegle do XXVIII Ogólnopolskiej Spartakiady Prawników, po raz pierwszy organizowanej w Lublinie. Miejsce organizacji tego wydarzenia nie było przypadkowe. W tym roku przypada 700. rocznica lokacji miasta Lublina, nadania praw miejskich przez Króla Władysława Łokietka. To doskonały moment do pochwalenia się historią miasta oraz poznania jego dziejów. Dzięki temu połączeniu rzecznicy mogli zwiedzać miasto przy sprzyjającej pogodzie i korzystać z atrakcji przygotowanych przez władze miejskie specjalnie na czas obchodów 700-lecia Lublina.
Podczas spotkania integracyjnego z uczestnikami Spartakiady, rzecznicy mieli okazję wziąć udział w akcji charytatywnej oraz obejrzeć występ znanego lubelskiego kabaretu Ani Mru Mru. Na zakończenie szkolenia, po długim dniu intensywnej pracy nad warsztatem rzecznika prasowego, uczestnicy wzięli również udział w uroczystej Gali w Centrum Spotkania Kultur, gdzie w jednej z najpiękniejszych sal widowiskowych w kraju mieli okazję obejrzeć i wysłuchać koncertu lubelskich muzyków ? zespołu Chonabibe & Tomasz Momot Orkiestra.
Warsztaty rzeczników prasowych na stałe wpisały się w kalendarz cieszących się dużą popularnością ogólnopolskich wydarzeń naszego samorządu. W październiku przyszłego roku izba lubelska planuje zorganizować V Ogólnopolskie Warsztaty Rzeczników Prasowych i będziemy się starali ze wszystkich sił, aby były one równie udane i wyjątkowe jak w tym roku.