W październiku mijają dwa lata od powołania Komisji ds. współpracy z zagranicą przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Przez ten czas Komisja zrealizowała i współorganizowała wiele projektów cieszących się dużym zainteresowaniem członków naszego samorządu, m.in. Międzynarodową Konferencję ?Legal Innovation?, szkolenie z argumentacji prawniczej ? Advocacy Skills ? prowadzone przez wybitnych angielskich adwokatów i sędziów, czy praktyki zagraniczne w kancelariach dla aplikantów. Komisja brała ponadto udział w prawniczym forum polsko-niemieckim w Lipsku i podpisała umowę o współpracy z jedną z największych izb prawniczych w Europie ? ICAB w Barcelonie.
Jednym z ostatnich przedsięwzięć Komisji ds. współpracy z zagranicą jest Summer School, które otrzymało nagrodę w konkursie KIRP na najlepszy projekt zagraniczny w roku 2018.
I tak w pierwszym tygodniu wakacji, zarówno aplikanci, jak i radcowie prawni mogli wziąć udział w bardzo interesujących szkoleniach z zakresu prawa prywatnego międzynarodowego, prowadzonych zarówno przez kadrę naukową, jak i praktyków z Polski i Wielkiej Brytanii. Zajęcia odbywały się w Opolu (to bowiem OIRP w Opolu była pomysłodawcą projektu), Częstochowie i we Wrocławiu. W izbie wrocławskiej 10 lipca odbyły się warsztaty językowe z przekładu prawniczego, w których nieodpłatnie mogli wziąć udział członkowie naszej izby. Po raz kolejny mieliśmy okazję gościć świetnego praktyka solicitor-advocate Dorotę Beange, tłumacza Charlesa Beange oraz wykładowcę prawa zobowiązań na Wydziale Prawa Leeds Beckett University Teresę Aksamit-Hollingworth. Podczas warsztatów można było nie tylko poznać ciekawostki z zakresu prawniczego w języku angielskim (np. jak prawidłowo stosować znane nam terminy ?prefer? czy ?perform?), lecz także dowiedzieć się, jak unikać błędów w przekładzie prawniczym, np. jak poprawnie przetłumaczyć zwrot ?sygnatura sprawy? (termin rekomendowany przez panią solicitor to ?case number?). Wykład poparty był ciekawymi przykładami z wyroków sądów angielskich oraz pism składanych przez pełnomocników. Na zakończenie prowadzący i uczestnicy mieli okazję do integracji i wymiany doświadczeń oraz poglądów w przedmiocie prawniczego języka angielskiego oraz praktyki w obszarze międzynarodowego prawa rodzinnego.
W zagranicznych wydarzeniach bierze udział coraz szersze grono radców prawnych i aplikantów. Tylko w tym roku radcowie z naszej izby uczestniczyli w największej międzynarodowej konferencji w Pradze, poświęconej iście rewolucyjnym rozwiązaniom z zakresu nowych technologii w sektorze prawniczym, a także występowali jako prelegenci podczas uroczystości barcelońskiej izby czy Kongresu FBE w Bolonii. Dzięki skutecznej promocji OIRP we Wrocławiu na forum międzynarodowym i nawiązaniu cennych kontaktów możliwe było zaproszenie do naszej izby wybitnych adwokatów i sędziów angielskich, którzy w czerwcu szkolili radców i aplikantów ze sztuki argumentacji prawniczej. Ponadto zorganizowaliśmy praktyki w Saksonii i Barcelonie dla aplikantów.
Warto zauważyć, iż przedstawiciele OIRP we Wrocławiu na forum międzynarodowym uchodzą za profesjonalnych, kompetentnych praktyków, chętnie zapraszanych do udziału w uznanych wydarzeniach, organizowanych zarówno przez międzynarodowe organizacje prawnicze, jak i zagraniczne izby.
W najbliższych planach Komisji jest Międzynarodowy Konkurs ?Kancelaria Przyszłości? dla aplikantów i młodych radców prawnych, współorganizowany z izbą w Hadze, a także duży przyszłoroczny projekt pt. Międzynarodowe Forum Kancelarii Prawnych, podczas którego radcowie naszej izby będą mogli nie tylko nawiązać kontakty z kolegami praktykami z europejskich jurysdykcji, lecz także uczestniczyć w seminariach na temat coraz prężniej rozwijającej się dziedziny, tj. transgranicznych usług prawnych.
Przed nami także precedensowy Kongres FBE w Warszawie (po raz pierwszy organizowany przez dwa samorządy ? Izbę Adwokacką w Warszawie i Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie) poświęcony prawu do prywatności.
Warto przypomnieć, iż to właśnie OIRP we Wrocławiu objęła przewodnictwo w Komisji Nowych Technologii przy Federacji Adwokatur Europejskich.
Możemy także uchylić rąbka tajemnicy, iż zaproszenie na spotkanie z radcami wrocławskiej OIRP na przyszły rok przyjął Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prof. Maciej Szpunar, który tylko w ostatnim czasie wydał opinię w głośnej sprawie Ubera, czerwonej podeszwy sławnych szpilek Louboutina czy Google.