Nowi aplikanci

0

29 września ponad 1,9 tys. młodych prawników pomyślnie rozwiązało test podczas egzaminu wstępnego na aplikację radcowską, otwierając sobie w ten sposób drogę do uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego.

Tegoroczny, 13. już egzamin państwowy na aplikacje radcowską, adwokacką i notarialną oraz 11. na aplikację komorniczą zdawało prawie 7 tys. osób. W porównaniu do lat ubiegłych został odnotowany spadek liczby kandydatów na aplikacje prawnicze. Jednak niezmiennie od kilku lat największą popularnością cieszy się aplikacja radcowska.

Najwięcej osób ? także już tradycyjnie ? dostało się na aplikację radcowską. Test zdało 1911 spośród 3674 zdających, czyli ok. 52%. To wyniki porównywalne z tymi z poprzednich lat, poza latami 2015, kiedy skuteczność na egzaminie wyniosła 34,4%, i 2016 ze zdawalnością na poziomie 40%. W 2017 r. egzamin zdało 54,6% kandydatów, w 2014 r. ? 48,6%, w 2013 r. ? 46,5%, w 2012 r. ? 50,5%, w 2011 r. ? 45,4%.

Kto poradził sobie najlepiej, kto trochę gorzej? Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości na egzaminie na aplikację radcowską najwyższą zdawalność odnotowano w komisjach egzaminacyjnych w Krakowie ? 65,5% i 59,4% ? oraz w komisji egzaminacyjnej nr 5 w Warszawie ? 59,4%, najniższą zaś w komisjach egzaminacyjnych w Koszalinie ? 39,3% i w Wałbrzychu ? 39,3%.

Dla porównaniaPodobnie jak w latach poprzednich wyglądają wyniki egzaminu na aplikację adwokacką. Zdało 1372 z 2490 kandydatów, czyli ok. 55%. Rok temu zdało 56,9%.Egzamin wstępny na aplikację notarialną zdało 32,7%, tj. 195 osób (w 2017 r. zdawalność wyniosła 41,2%).Egzamin konkursowy na aplikację komorniczą zdało 46,4%, tj. 83 osoby (w 2017 r. zdawalność wyniosła 45,3%).

Na terenie całego kraju egzaminy rozpoczęły się jak zwykle o godz. 11.00. Kandydaci na aplikantów w ciągu 150 minut rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru liczące po 150 pytań i zawierające po trzy propozycje odpowiedzi. Do uzyskania pozytywnego wyniku konieczne było udzielenie poprawnych odpowiedzi co najmniej na 100 pytań. Egzaminy zostały jednocześnie przeprowadzone w 21 miastach w Polsce przez 60 komisji egzaminacyjnych, w tym przez 25 komisji ds. aplikacji radcowskiej. Informacje o szczegółowym zakresie egzaminów kandydaci mieli już wiele miesięcy temu. Kandydaci na aplikantów radcowskich musieli zapoznać się z 54 aktami prawnymi.

Zdaniem magistrów prawa rozwiązujących test tegoroczny egzamin nie należał do najtrudniejszych, choć wiele pytań było podchwytliwych i należało przeczytać uważnie dane zagadnienie, by zaznaczyć właściwą odpowiedź. ? Mnie pytania z prawa cywilnego, karnego czy handlowego nie sprawiły trudności, ponieważ bardzo dobrze się do nich przygotowałam. ? mówi Joanna Sztela zdająca egzamin w Warszawie.

Przyszła aplikantka dobrze ocenia też samą organizację egzaminu. ? Nie ukrywam, że jestem pod wrażeniem organizacji tak dużego przedsięwzięcia. Co prawda egzamin rozpoczął się ok. kwadrans po 11.00, ale do tego czasu zostaliśmy bardzo dobrze poinformowani przez przewodniczącego o wszystkich jego etapach i formalnościach, tak żeby uniknąć jakichkolwiek niepotrzebnych błędów przez zestresowanych zdających.

Statystycznie zauważalny jest coroczny spadek kandydatów na aplikacje prawnicze, przy równoczesnym stabilizowaniu się wyników na porównywalnym poziomie. Tendencja ta pozwala samorządom prawniczym na lepsze planowanie szkoleń.

Joanna Sztela, która po pomyślnie zdanym egzaminie rozpocznie od stycznia aplikację radcowską, jest spokojna o swoją przyszłość. ? W ostatnich latach wiele się mówi, że na rynku jest za dużo prawników i ciężko się wybić. Moim zdaniem to nieprawda. Wiadomo, w kancelarii nie każdy może i chce pracować, ale wiele firm czy korporacji szuka prawników, którzy będą się specjalizować w danej jednostce. I tak chociażby teraz zauważalny jest popyt na specjalistów ? prawników z dziedziny IT, ochrony danych osobowych, compliance ? czyli wszystko to, z czym musi się zmierzyć każda korporacja, żeby prawidłowo funkcjonować.

Warto przypomnieć, że osoby, które otrzymały z egzaminu wynik pozytywny, będą uprawnione w okresie dwóch lat od dnia doręczenia uchwały o wyniku egzaminu do złożenia wniosku o wpis na listę aplikantów i rozpoczęcia aplikacji.