Znamy Prawników Jutra

0
fot. Marcin Frąckowiak

Adwokat Monika Horna-Cieślak z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę zwyciężyła w tegorocznej edycji konkursu Rising Stars ? Prawnicy ? liderzy jutra organizowanego już po raz ósmy przez Wolters Kluwer Polska oraz ?Dziennik Gazetę Prawną?. Na podium znalazł się także radca prawny Marcin Frąckowiak z katowickiej kancelarii Sadkowski i Wspólnicy. 
W jury konkursu zasiadał Maciej Bobrowicz, Prezes KRRP.

Rozmowa z MARCINEM FRĄCKOWIAKIEM, laureatem konkursu Rising Stars 2019.

Jakie problemy i bariery czekają na młodych prawników?

Odpowiem przewrotnie, że na pewno nie te, które były wymieniane przez moich nauczycieli w trakcie studiów prawniczych. Wówczas powtarzano, iż barierami dla młodych prawników są duża konkurencyjność na rynku, ciągle wzrastająca liczba prawników oraz spadające stawki za obsługę prawną. Tymczasem uważam, że dobry prawnik nie spotka się z żadnym z tych zagrożeń. Prawdziwą trudnością jest natomiast nieprzygotowanie młodych prawników na realia dzisiejszego wykonywania zawodu. Klienci coraz częściej chcą, aby to radca prawny poniósł za nich ciężar decyzji, niejednokrotnie o charakterze biznesowym. Do tego pojawiają się oczekiwania: udzielanie odpowiedzi na tak albo na nie, czyli klient chciałby pominąć analizę prawną i przejść do jednoznacznego podsumowania, żądanie oszacowania szansy na wygranie sprawy (powodzenie transakcji itp.) oraz wymaganie ukształtowania wynagrodzenia radcy prawnego za wynik sprawy, a nie za staranne działanie. Do tego dochodzi presja czasu. Młodzi prawnicy powinni już od studenckich lat myśleć, jaką dziedziną prawa chcieliby się zajmować, a więc poszukiwać specjalizacji. Ostatnią barierą, ale nie mniej ważną, jest szybko zmieniające się prawo.

Prowadzi pan poczytny blok prawniczy. Do czego przydają się nowe media i formy komunikacji w pana pracy i karierze?

Nowe formy komunikacji są niezastąpione, ale musimy pamiętać, że ?nowe formy? to tak naprawdę określenie starych form, doskonale znanych w innych sektorach biznesu, które w usługach prawnych często pojawiają się z pewnym opóźnieniem. Wydaje mi się, że wielu z nas podchodzi do nich ze zbyt dużą rezerwą. Tymczasem możliwości, jakie są obecnie dostępne, czyli internet, aplikacje na urządzenia mobilne, środki porozumiewania się na odległość takie jak wideokonferencje, blogi i vlogi (wideoblogi), to wielka szansa, żeby się wyróżnić. Blog prawopracy.blog, który prowadzę już od kilku lat, daje mi motywację do ciągłego aktualizowania wiedzy, poza tym uczy przekazywania informacji w zwięzłej, ciekawej dla czytelnika formie. Po pewnym czasie prowadzenie bloga umożliwia także zdobycie nowych klientów.

Komu i czemu zawdzięcza pan swój sukces?

Uważam, że sukces zawdzięczam swojej własnej, ciężkiej pracy. Przede wszystkim szybko zacząłem zabiegać o zdobycie praktycznej wiedzy. Pierwsze praktyki odbyłem na II roku studiów, natomiast na V roku byłem już zatrudniony na pełen etat w kancelarii prawniczej. Ten zawód wymaga stałego samodoskonalenia. 

Fot. Fot. Andrzej Stawiński

Marcin Frąckowiak – Radca prawny, pasjonat prawa pracy. Autor bloga prawniczego prawopracy.blog. Od lat związany z kancelarią Sadkowski i Wspólnicy. Członek Stowarzyszenia Ars Legis im. św. Ivo Helory Patrona Prawników Oddziału Silesia, niosącego darmową pomoc prawną ubogim.