Do egzaminu radcowskiego w 2024 r. przystąpiło 1891 osób, z których 1571 uzyskało pozytywny wynik, co stanowi 83,1% wszystkich zdających. Co podkreślają przedstawiciele samorządu radców prawnych – potwierdza się, że najlepsze wyniki osiągają na egzaminie aplikanci, którzy przystępują do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji – zdawalność w tej grupie wyniosła w tym roku aż 90,6%. Zdawalność w kategorii osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu
z innych tytułów wyniosła natomiast 62%.
Ministerstwo Sprawiedliwości, na podstawie informacji przedstawionych przez komisje egzaminacyjne powołane do przeprowadzenia egzaminu zawodowego, opublikowało oficjalne wyniki tegorocznego egzaminu radcowskiego. Wyniki te od kilku lat kształtują się na podobnym poziomie.
Dla przypomnienia do egzaminu radcowskiego w 2023 r.
przystąpiło 2034 zdających. Pozytywny wynik uzyskało wówczas 1662 zdających (około 82%). W 2022 r. zdawalność również wynosiła 82%. Zdały wówczas 1744 osoby z 2135 przystępujących. W 2021 r. zdało ponad 88% młodych prawników. Wynik pozytywny uzyskało wówczas 2231 przyszłych radców, negatywny 299 osób.
Natomiast dla porównania na tegorocznym egzaminie adwokackim wynik pozytywny uzyskało 86,8% zdających – tj. 1170 osób, a negatywny – 178 zdających. Także tutaj najwyższy poziom zdawalności był w grupie aplikantów, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji – 93%, natomiast wśród osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów niż ukończenie aplikacji egzamin zdało 68,4%. n
Egzaminy zawodowe – radcowski i adwokacki – odbyły się w tym roku w dniach 23–26 kwietnia. W pierwszym dniu egzaminu – 23 kwietnia – zdający rozwiązywali zadanie z zakresu prawa karnego, 24 kwietnia – zadanie z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, 25 kwietnia – zadanie z zakresu prawa gospodarczego, a 26 kwietnia – zadanie z zakresu prawa administracyjnego oraz zadanie egzaminacyjne z zakresu zasad wykonywania zawodu radcy prawnego lub zasad etyki. Zdający oba egzaminy rozwiązywali jednak inne zadania egzaminacyjne.
Frekwencja na egzaminach była bardzo wysoka – do egzaminu radcowskiego przystąpiło 1891 zdających z 1924 osób dopuszczonych do egzaminu. Do egzaminu adwokackiego przystąpiło 1348 zdających spośród 1374 osób, które zostały dopuszczone do egzaminu.
Na egzaminie radcowskim najtrudniejsze okazało się zadanie z prawa cywilnego, z którego wystawiono 150 ocen niedostatecznych, następnie z prawa karnego i gospodarczego (odpowiednio 124 i 122 oceny niedostateczne). Najmniej trudności przysporzyło zdającym rozwiązanie zadań z prawa administracyjnego (29 ocen niedostatecznych) oraz z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki (9 ocen niedostatecznych).
Dla porównania na egzaminie adwokackim najwięcej trudności przysporzyło zdającym rozwiązanie zadania z prawa karnego, z którego wystawiono 83 oceny niedostateczne, oraz z prawa cywilnego i gospodarczego (odpowiednio 65 ocen niedostatecznych i 64 oceny niedostateczne). Najłatwiejsze okazały się zadania z prawa administracyjnego (24 oceny niedostateczne) i z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki, z którym nie poradziło sobie sześciu zdających.
Egzamin radcowski przeprowadziły 32 komisje z siedzibą w 19 miastach: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wałbrzychu, Warszawie, we Wrocławiu i w Zielonej Górze.
Egzamin adwokacki przeprowadziło 25 komisji egzaminacyjnych mających siedziby w 13 miastach: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu.
W skład każdej komisji wchodziło osiem osób: czterech przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości – sędziów sądów powszechnych i sądów administracyjnych – oraz odpowiednio po czterech radców prawnych lub adwokatów delegowanych przez Krajową Radę Radców Prawnych lub Naczelną Radę Adwokacką. Z informacji uzyskanych od przewodniczących komisji wynika, że egzaminy przebiegały zgodnie z obowiązującymi przepisami.