Choć za oknem coraz cieplej i pogoda zachęca do odpoczynku, nie zwalniamy tempa prac nad samorządowymi projektami.
Kwiecień i maj upłynęły pod znakiem kolejnej odsłony naszej kampanii promocji zawodu radcy prawnego. Spot zachęcający do korzystania z usług radcy ponownie oglądaliśmy w telewizji, słuchaliśmy go w radiu, a nowe formaty reklamowe, wzmacniające przekaz w głównych mediach i zachęcające do korzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika i wyszukiwarki szukajradcy.pl, intensywnie wyświetlane są także w Internecie. Po co kolejny rok z rzędu promujemy nasz zawód i czy przynosi to oczekiwany efekt – o tym piszemy w temacie numeru, podsumowującym trzy edycje kampanii promocji.
Miło nam również poinformować, że także w tym roku akcja promująca aplikację radcowską i nasz zawód – „Tydzień Akademicki – radca prawny na Twojej uczelni”, przeprowadzona w kwietniu w ponad 20 szkołach wyższych, cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Cenimy sobie również merytoryczne spotkania z młodymi przedstawicielami naszego zawodu. W maju zorganizowaliśmy VIII Forum Młodych Radców Prawnych, które ponownie było okazją do debaty nad takimi tematami, jak rozwój samorządu, promocja zawodu radcy prawnego czy promocja usług radcy w mediach społecznościowych. Jak zawsze wyciągniemy z tych rozmów wnioski na przyszłość.
W tym numerze analizujemy także kondycję dyscyplinarną naszego samorządu z punktu widzenia Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego. Zdaniem Gerarda Dźwigały w ostatnich latach odsetek nieprawidłowości jest relatywnie taki sam, jak kiedyś. Oby to się nie zmieniło.
Dobrą wiadomością, choć nie do końca nas satysfakcjonującą, jest także rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości zrównujące stawki pełnomocników świadczących pomoc prawną z urzędu ze stawkami pełnomocników z wyboru. Nowe, korzystniejsze stawki wchodzą w życie 5 czerwca. Samorząd radcowski nie ustaje jednak w staraniach, aby wynagrodzenie za wykonywaną przez profesjonalnych pełnomocników pracę zostało urealnione i uwzględniało rzeczywisty nakład pracy czy ponoszony ciężar odpowiedzialności. Rozmowy na ten temat z Ministrem Sprawiedliwości będą nadal prowadzone.
Tymczasem kontynuujemy w „Radcy” cykl, w którym analizujemy procedurę cywilną i pułapki, jakie w tych przepisach czyhają na pełnomocników. SSO Grzegorz Karaś tym razem podpowiada, jak skutecznie złożyć wniosek dowodowy i dowody z dokumentów papierowych i elektronicznych w postępowaniu cywilnym. Lektura obowiązkowa!
A w numerze ponadto znajdziecie Państwo artykuły o projekcie dotyczącym prowadzenia działalności nierejestrowanej, który ma szansę uzdrowić tę instytucję, różnicy pomiędzy grafologią i kryminalistycznymi badaniami pisma oraz o ich zastosowaniu czy korzystnej dla kredytobiorców uchwale Sądu Najwyższego.
Polecamy także ciekawe rozmowy: z Ewą Hofmańską, prezeską Fundacji Sunflowers, prowadzącej projekt, którego celem jest pomoc w ściganiu i osądzeniu zbrodni popełnionych w Ukrainie, a także z naszym kolegą Wiesławem Kujdą z OIRP w Rzeszowie, który dzieli swój czas między kancelarię i… winnicę.
A tych z Państwa, którzy chętnie sięgają po ciekawostki historyczne, zachęcam do przeczytania artykułu o stowarzyszeniu posługaczy publicznych w XIX w.
Miłej lektury!
Jowita Pilarska-Korczak
redaktor naczelna