Podcasty KIRP promują zawód radcy prawnego i popularyzują wiedzę o prawie
?Tato (i nie tylko) ? masz prawo?, ?Prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne?, ?Aktorka w todze czy prawniczka na planie filmowym? i ?Dlaczego warto czytać blogi prawnicze? to tytuły kolejnych odcinków podcastów ?Prawie prawniczo? Krajowej Izby Radców Prawnych.
Bohaterką czwartego nagrania jest r.pr. dr Dominika Mróz-Krysta, która porusza zagadnienia dotyczące prawa rodzinnego i opowiada o aspektach rodzicielstwa, jakie pojawiają się podczas rozdzielenia rodziców. Dlaczego pani mecenas prowadzi blog dotyczący praw ojców? Czego możemy uczyć się od Belgów i dlaczego okres wakacyjny i wrześniowy to trudny czas pogodzenia sprawowania opieki nad dzieckiem z obowiązkiem alimentacyjnym? ? warto posłuchać podcastu, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania.
W piątym odcinku r.pr. Bartosz Sierakowski porusza zagadnienia dotyczące prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Opowiada o upadłości konsumenckiej ? skąd jej popularność i na jakich zasadach można oddłużyć firmę, o informatyzacji postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego oraz zależności polskiego prawa w tym zakresie względem COVID-19.
W kolejnym odcinku gościmy aktorkę i radcę prawnego Joannę Jabłczyńską, która opowiada o tym, jak łączy pracę prawnika z aktorstwem, a także o tym, że klientów najczęściej zdobywa dzięki poczcie pantoflowej i zaufaniu, jakie ma wśród znajomych z show-biznesu. Jak Joanna Jabłczyńska walczy z plotkami na swój temat, czy klienci przychodzą do niej, by przy okazji zdobyć autograf, i gdzie zdarza jej się udzielać porad prawnych? ? zachęcamy do słuchania i oglądania.
Radca prawny Karolina Georges-Towalska, autorka bloga ?O prawie prościej?, opowiada w siódmym odcinku o tym, dlaczego warto czytać blogi prawnicze, po co prawnicy blogują, czy da się zweryfikować wiarygodność wpisu na blogu, a także jak przekłada zagadnienia prawne na prosty i zrozumiały język.
?Prawie prawniczo? to cykl podcastów, który uruchomiła Krajowa Izba Radców Prawnych. Prowadzącym rozmowy jest Tomasz Palak, radca prawny z Gdańska, członek Komisji Promocji Zawodu Krajowej Rady Radców Prawnych, obecny w mediach społecznościowych i od lat popularyzujący wiedzę na temat zawodu radcy prawnego.
Wszystkie odcinki można obejrzeć na platformach streamingowych (Spotify, Spreaker, Google Podcast, Apple Podcast), w wersji wideo na YouTube oraz na kontach KIRP w mediach społecznościowych.
Red., www.kirp.pl
I edycja Turnieju Arbitrażowego dla aplikantów radcowskich
Aplikanci z Krakowa pokonali 15 drużyn
Desuetudo to nazwa drużyny, która zwyciężyła w I edycji turnieju arbitrażowego organizowanego przez Krajową Izbę Radców Prawnych. W rozgrywkach wzięło udział 16 drużyn z różnych okręgowych izb radców prawnych. Finał turnieju odbył się 13 grudnia.
Do finałowego, czwartego etapu zakwalifikowały się dwie drużyny, które w poprzednich etapach zdobyły największą liczbę punktów. Finał przeprowadzony został w formie rozprawy arbitrażowej przed trzyosobowym składem sądu arbitrażowego. Wśród finalistów znalazła się drużyna Entente cordiale reprezentująca Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie, występująca w roli pozwanego, oraz Desuetudo reprezentująca Okręgową Izbę Radców Prawnych w Krakowie, występująca w roli powoda. W ostatnim etapie, który składał się z czterech dziesięciominutowych rund, największą liczbę punktów zdobyła drużyna Desuetudo z Krakowa w składzie: Aneta Szumowska, Paweł Tabora, Mateusz Tomczyk, Michał Passon. Komisja oceniała merytoryczną analizę zagadnienia, zastosowane argumenty oraz logikę wypowiedzi, a także wykonanie prezentacji ustnej i jej stylistykę.
Udział w turnieju arbitrażowym umożliwił aplikantom praktyczne wykorzystanie wiedzy o postępowaniach arbitrażowych i był doskonałą okazją do kształtowania i sprawdzenia swoich umiejętności występowania przed sądami, w szczególności arbitrażowymi.
Celem turnieju jest wzrost świadomości prawnej o arbitrażu jako alternatywnej metodzie rozwiązywania sporów, umożliwiającej ich rozstrzyganie bez udziału sądów
powszechnych.
Red., www.kirp.pl
Podpis kwalifikowany
Praktyczne zestawienie ofert dla radców prawnych
Podpis kwalifikowany to podpis elektroniczny o mocy prawnej takiej samej jak podpis własnoręczny. Dodatkowo, w celu umożliwienia weryfikacji osoby składającej podpis, ma on specjalny kwalifikowany certyfikat. Jest zatem narzędziem bezpiecznym, bo używać może go jedynie osoba, do której podpis i certyfikat są przyporządkowane.
Poniżej prezentujemy przygotowane przez r.pr. Sebastiana Grzywacza zestawienie ofert dostawców usługi podpisu kwalifikowanego, w którym opisane są poszczególne pakiety oraz szczegółowe warunki użytkowania, takie jak poświadczenie tożsamości, okres ważności narzędzia, wsparcia technicznego ze strony dostawcy czy innych usług dodatkowych.
Red., www.kirp.pl