Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu ma nową, bardziej czytelną i funkcjonalną stronę WWW. Opowiada o niej Marcin Tomczak, specjalista marketingu internetowego kancelarii prawnych, wykładowca z zakresu marketingu prawniczego, partner zarządzający w Tomczak Stanisławski Marketing Sp. z o.o.
Jaka jest największa zmiana na nowej stronie OIRP w Poznaniu?
Przede wszystkim zmianie uległ sposób myślenia o użytkownikach. Strony internetowe tworzone są z myślą o osobach, które będą z nich korzystać. Dotychczasowa strona OIRP w Poznaniu przeznaczona była głównie dla radców prawnych i aplikantów. Nowa strona jest wygodnym w użytkowaniu narzędziem komunikacji z szerokim gronem odbiorców: radców prawnych, aplikantów oraz użytkowników spoza samorządu radcowskiego. Jest łatwiejsza w obsłudze i przyjazna w odbiorze. Nie ma charakteru ekskluzywnego. To miejsce, gdzie przeciętny Kowalski również znajdzie coś dla siebie, a docelowo uzyska informację na temat tego, do kogo z radców zwrócić się ze swoim konkretnym problemem. Oczywiście niezwykle istotne było dla nas to, by w sposób bardzo czytelny przekazać radcom prawnym i ich młodszym kolegom ważne informacje oraz dokumenty. Skutecznie też udało się zintegrować z Extranetem.
Już na pierwszy rzut oka widać, że strona jest dużo bardziej czytelna. Wydaje się również, że jest o wiele bardziej zaawansowana technologicznie. Jakie zmiany o charakterze czysto technicznym zaszły na nowej stronie poznańskiej OIRP?
Podjęliśmy wiele działań, które miały na celu ułatwienie m.in. poruszania się po stronie i jej wyświetlania. Przede wszystkim nowa strona jest w pełni responsywna. Oznacza to, że możliwe będzie przeglądanie jej zarówno z poziomu komputera stacjonarnego lub laptopa, jak również szeroko rozumianych urządzeń mobilnych ? smartfonów, tabletów itp. Ponadto nowa strona jest szyfrowana certyfikatami SSL, co znacznie zwiększa jej bezpieczeństwo. Ładuje się znacznie szybciej niż poprzednia, a w konsekwencji wszystkich wprowadzonych zmian lepiej pozycjonuje się w wyszukiwarce Google.
Te wszystkie zmiany brzmią bardzo obiecująco, ale co tak naprawdę zyskamy?
Ta strona jest ważnym narzędziem do wykorzystania w codziennej pracy izby i jej administracji. Za jej pośrednictwem można sprawnie wykonywać wiele ważnych czynności adresowanych na zewnątrz i do wewnątrz naszego samorządu bez konieczności pisania e-maili, wykonywania telefonów czy stosowania tradycyjnych technik komunikacji. W dalszej perspektywie liczymy na ocieplenie wizerunku OIRP w Poznaniu. Dzięki nowej stronie przyciągniemy nie tylko radców prawnych, lecz także aplikantów i inne osoby poszukujące w wyszukiwarce Google radców prawnych z Poznania i okolic.
Czy planowane zmiany kończą się wraz z premierą nowej strony internetowej? A może są już w planach kolejne projekty, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią korzystanie z nowej strony OIRP w Poznaniu?
Takie plany faktycznie istnieją. Jednym z naszych kolejnych celów jest budowa interaktywnego katalogu radców prawnych. Będzie to pewnego rodzaju wyszukiwarka, która podpowie użytkownikowi, jaki specjalista mógłby pomóc mu w danej sprawie. W dobie specjalizacji prawniczych taka funkcja jest niezwykle przydatna.
Rozmawiał: Tomasz Działyński