Choć upalne wakacje sprzyjają urlopom, samorząd nieustannie realizuje kolejne projekty.
W lipcu uczestniczyliśmy w konferencji poświęconej 60-leciu Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Krajową Radę Radców Prawnych pod patronatem Ministra Sprawiedliwości, we współpracy z Komisją Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego oraz Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Ale lipiec to przede wszystkim nasze święto. Bawiliśmy się na organizowanych przez okręgowe izby piknikach i 6 lipca promowaliśmy też zawód radcy prawnego podczas Dnia Otwartego Kancelarii Radcowskich. W inicjatywie KIRP wzięło udział ponad 160 kancelarii z całej Polski. Radcowie prawni i aplikanci radcowscy odpowiadali na pytania dotyczące zawodu radcy prawnego i udzielali nieodpłatnie konsultacji prawnych.
Pomoc prawna pro bono jest zresztą motywem przewodnim tego numeru. W czerwcu uroczystą galą zakończyła się 16. edycja prestiżowego konkursu KIRP Kryształowe Serce Radcy Prawnego, którego celem jest docenienie przez samorząd i promowanie radców prawnych wyróżniających się bezinteresowną pomocą dla osób potrzebujących i organizacji. Takiej działalności naszych Koleżanek i Kolegów, pracy pro bono, która jest elementem misji naszego zawodu, poświęciliśmy temat numeru. Z dumą informujemy, że w tym roku zaszczytną statuetkę Kryształowego Serca otrzymała także nasza redakcyjna Koleżanka – r. pr. Justyna Wojdyło-Borucka z OIRP w Rzeszowie. Serdecznie gratulujemy!
Zachęcamy Państwa również do lektury nowej publikacji „Radcowie prawni społeczeństwu”, która podsumowuje kluczowe projekty prospołeczne realizowane przez KIRP w ostatnich latach. Raport stanowi wyjątkowy przegląd rozmaitych form zaangażowania społecznego, jakie Krajowa Izba Radców Prawnych podejmuje, koordynuje i realizuje, a jego celem jest promowanie działalności prospołecznej naszego samorządu, a przede wszystkim docenienie zaangażowanych w nią radców prawnych.
Ponadto polecamy rozmowę z r. pr. Grzegorzem Lorychem, przewodniczącym Krajowego Zespołu Wizytatorów, który podsumowuje prace zespołu i wyjaśnia, dlaczego wizytacja jest jedną z podstawowych kompetencji organów samorządu.
Kontynuujemy w „Radcy” cieszący się dużym uznaniem cykl, w którym analizujemy procedurę cywilną i pułapki, jakie w tych przepisach czyhają na pełnomocników.
SSO Grzegorz Karaś w tym numerze prześwietla przepisy dotyczące zdalnego i pisemnego zeznania świadków oraz przesłuchania stron.
W wakacyjnym wydaniu znajdziecie Państwo także artykuły o zapowiadanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmianach w prawie rodzinnym, dopuszczających rozwód u notariusza lub w USC, nowym pakiecie deregulacyjnym prawa gospodarczego, kryminalistycznych badaniach pisma, które mogą podważyć niejeden testament, innych niż znany już nam w większości ChatGPT narzędziach sztucznej inteligencji i etycznych ograniczeniach dotyczących naszej aktywności w social mediach.
Tym, którzy dopiero planują urlop, polecamy artykuł na temat praw pasażera w związku z odwołanym lotem.
A kiedy już będziecie Państwo odpoczywać, warto poczytać wspomnienia pierwszej studentki prawa…
Miłej lektury!
Jowita Pilarska-Korczak
redaktor naczelna