W Sandomierzu w dniach 25–27 października odbyła się kolejna edycja Forum Aplikantów Radcowskich. Uczestnicy mieli okazję wymienić poglądy na temat wyzwań, z którymi mierzą się podczas szkolenia, i przedstawić swoje pomysły i postulaty dotyczące kierunków rozwoju aplikacji radcowskiej.
Forum to nie tylko przestrzeń efektywnej i wytężonej pracy, lecz także miejsce otwartego dialogu i wymiany doświadczeń na temat działalności wszystkich izb okręgowych w kraju. W tym roku ta forma wybrzmiała bardzo mocno – długa i ożywiona dyskusja wśród uczestników pozwoliła na spojrzenie na poruszane kwestie z różnych perspektyw: zarówno ze strony aplikantów, jak i przedstawicieli Krajowej Rady Radców Prawnych. Dzięki forum aplikanci mają wpływ na proces i kształt aplikacji, którą odbywają. W wydarzeniu brało udział po trzech aplikantów z każdej izby okręgowej – po jednym z każdego roku szkoleniowego aplikacji. Dyskusja skupiała się na programie aplikacji, regulaminie jej odbywania oraz sposobach kształcenia.
– Choć w ostatnich latach wprowadzono już wiele pozytywnie ocenianych zmian, które wielokrotnie inicjowane były właśnie na poprzednich edycjach forum, to również w tym roku uczestnicy wskazali obszary, w których widzą potencjał do dalszych udoskonaleń – wskazuje Kamil Moneta, aplikant radcowski z Poznania, który uczestniczył w wydarzeniu. – To, że postulaty trzech grup, w których pracowaliśmy podczas forum, się powtarzają, jest wbrew pozorom bardzo dobrym znakiem, bo pokazuje, jak dużo innowacji zostało już przez Krajową Izbę Radców Prawnych wprowadzonych i że jest coraz mniej obszarów wymagających poprawy.
W toku dyskusji aplikanci zgłaszali m.in. potrzebę przepływu materiałów dydaktycznych między izbami, jednego dla wszystkich izb programu do pisania kolokwium, obszerniejszej informacji zwrotnej po kolokwiach dla osób, które je zdały.
W zakresie metod dydaktycznych postulowali więcej symulacji rozpraw, rozmów z klientami, pracy w grupach oraz warsztatów z redagowania pism procesowych, umów i opinii prawnych. Dyskutowano również na temat możliwości wprowadzenia bardziej elastycznego rozwiązania uznającego nieobecności, a także uproszczenia procedury związanej z opinią patrona. Ważnym punktem rozmów było również unowocześnienie platformy
e-learningowej.
Nie mogło także zabraknąć dyskusji na temat praktyk zawodowych, które – zgodnie z opinią wielu uczestników – wymagają gruntownych zmian. – Choć wszyscy zgadzają się, że praktyczne podejście do nauki jest nieocenione, to obecna formuła praktyk w sądach bywa problematyczna – wskazuje Kamil Moneta.
– Będziemy szczegółowo analizować propozycje aplikantów – zapowiedział Bartosz Szolc-Nartowski, przewodniczący Komisji Aplikacji KRRP XI kadencji. – Jesteśmy zadowoleni z tego, że o sprawach aplikacji rozmawiamy w sposób otwarty i konstruktywny. Liczba zmian dokonywanych przez Krajową Radę Radców Prawnych w ostatnich latach i ich pozytywna recenzja ze strony aplikantów świadczą o tym, że wybraliśmy dobry kierunek: poszerzania oferty na aplikacji, wprowadzenia nowych metod dydaktycznych i czynienia aplikacji jeszcze bardziej praktyczną.
W trakcie forum nie mogło także zabraknąć integracji – zorganizowana została uroczysta kolacja i zabawa taneczna dla uczestników, co pozwoliło poznać się także na nieoficjalnym gruncie i nawiązać nowe znajomości.
Jak wskazuje Kamil Moneta, możliwość uczestnictwa w forum aplikantów to ogromna przyjemność i szansa na to, aby realnie zaangażować się w rozwój aplikacji. Fakt, że to już IX edycja – w połączeniu z ogromnym rozwojem, jaki w tym czasie został poczyniony – pokazuje, jak bardzo samorząd radcowski jest nowoczesny, otwarty i proaktywny.
Podobnego zdania jest aplikantka radcowska Dominika Guz z Warszawy. – Cieszę się, że mogłam wziąć udział w forum, które ponownie okazało się wydarzeniem pełnym inspiracji i wartościowych dyskusji. Miałam także przyjemność brać udział w VIII edycji i muszę przyznać, że każde kolejne forum podnosi poprzeczkę organizacyjną i merytoryczną. Ta inicjatywa to nie tylko doskonała okazja do wymiany doświadczeń i poglądów, ale także przestrzeń, w której głos aplikantek i aplikantów jest realnie słyszany. Jestem przekonana, że takie spotkania mają kluczowe znaczenie dla kształtowania przyszłości naszego zawodu.
Justyna Sputo, aplikantka radcowska z Wałbrzycha, podkreśla także ważną rolę w organizacji wydarzenia OIRP w Kielcach, na której terenie leży Sandomierz. – Dzięki świetnej organizacji forum mogliśmy nie tylko przedstawić swoje pomysły i postulaty, lecz również nawiązać znajomości z osobami z pozostałych izb.