O wpływie sztucznej inteligencji na wykonywanie zawodów prawniczych i prowadzeniu wirtualnej kancelarii prawnej dyskutowano w połowie czerwca na międzynarodowym webinarium. Zostało ono zorganizowane przez komisje: Zagraniczną KRRP i OIRP w Opolu oraz ds. Współpracy z Zagranicą OIRP we Wrocławiu. Wydarzeniu patronowały Fédération des Barreaux d?Europe (FBE) oraz European LegalTech Association (ELTA).
W webinarium, mającym charakter zdalnego spotkania, wzięło udział 150 osób z całego świata. Wydawało się, że choć koronawirus przyspieszył wykorzystanie przez prawników nowych technologii, to jednak zastosowanie w ich pracy sztucznej inteligencji jest daleką perspektywą czasową. Zaproszeni prelegenci mieli okazję zaprezentować, że owa perspektywa wcale nie musi być odległa.
María Jesús González-Espejo García z Instituto de Innovación Legal podkreśliła, że wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań powinno być poprzedzone zidentyfikowaniem potrzeb klientów.
Guy Stern, CEO Legal Connection, przedstawił korzyści z prowadzenia wirtualnych biur i kancelarii. Podkreślił, że dają one większą swobodę zarówno prawnikom, jak i właścicielom kancelarii, którzy mogą doraźnie dobierać skład zespołu prawników do potrzeb projektu.
Według Kamila Kwietnia, CEO Taskeo, zmiana tradycyjnej kancelarii na wirtualną pozwala oszczędzić czas i pieniądze oraz umożliwia ekspansję poza rynek lokalny.
Z kolei Bartosz Frydel, aplikant z Wrocławia i współzałożyciel SlothEye, podkreślił, że sztuczna inteligencja najlepsze efekty daje wówczas, gdy łączy siły z człowiekiem. Takim hybrydowym rozwiązaniem jest SlothEye, który automatycznie wykrywa problemy prawne w projektach IT, ale ich rozwiązanie pozostawia człowiekowi.
W webinarium wziął także udział filozof, dr Konrad Szocik, który przedstawił etyczne implikacje wykorzystywania sztucznej inteligencji.
Webinarium poprowadziły r. pr. Izabela Konopacka (przewodnicząca Komisji ds. Nowych Technologii FBE) oraz r. pr. Joanna Wisła-Płonka (przewodnicząca Komisji Zagranicznej KRRP), zaś dyskusję z gośćmi moderowała r. pr. Maria Dymitruk (pracownik naukowy Centrum Badań Problemów Prawnychi Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej na Uniwersytecie Wrocławskim).
Wystąpienia prelegentów spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników, którzy zadawali pytania i dzielili się doświadczeniami z rozwiązaniami LegalTech na czacie. Wpływ technologii na pracę prawników będzie odgrywał coraz większą rolę, co ? wierzymy ? przełoży się również na dalsze inicjatywy samorządu w tym zakresie, na które już teraz Państwa serdecznie zapraszamy.