OIRP w Białymstoku
Mistrzowskie szkolenie, bal karnawałowy i męska energia w Klubie Kobiet
2025 rok rozpoczął się od rekordu frekwencji podczas szkolenia online „Wycena usług prawniczych”, prowadzonego przez adw. Joannę Lubecką. Wzięło w nim udział ponad 200 osób. Równie dużo bawiło się na Balu Karnawałowym Radców Prawnych i Aplikantów Radcowskich, zorganizowanym jak co roku przez Komisję Sportu i Integracji białostockiej izby.
W ramach cyklu „Prawniczki po godzinach” radczynie prawne i aplikantki spotkały się z Ewą Wierzbicką-Nosal na warsztatach „Mój 2024 rok. Co zabieram ze sobą do 2025 roku, a co zostawiam w przeszłości”. Kobiecą energię Klubu Kobiet zrównoważył na następnym spotkaniu r. pr. Łukasz Mróz, autor bloga i podcastu „Prawnik na budowie”, specjalista od social mediów oraz przewodniczący Komisji ds. Nowych Technologii. Nowym technologiom w służbie codziennej pracy radców prawnych, w tym Aktowi o sztucznej inteligencji, był poświęcony marcowy Pierwszy MeetUp Prawników o AI. OIRP w Białymstoku objęła także patronatem I edycję Konkursu Wiedzy o Prawie organizowanego przez Wydział Prawa i Administracji Akademii Łomżyńskiej.
Urszula Luiza Sienkiewicz
OIRP w Kielcach
Bal karnawałowy w stylu Wielkiego Gatsby’ego
Radcowie kieleckiej izby przenieśli się ostatnio do lat 20. XX w. – pełnych elegancji, blichtru i swingu.
Radcowski Bal Karnawałowy 2025 w stylu Wielkiego Gatsby’ego okazał się wspaniałym czasem radości i integracji. A dodane do strojów akcenty inspirowane tamtą epoką cieszyły oko i niezmiennie rozweselały przez cały wieczór.

Aleksandra Sutowicz
OIRP w Koszalinie
Zabawa choinkowa, Bal Radcy Prawnego i Lekarza oraz spotkanie seniorów
W Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie 19 stycznia odbyła się zabawa choinkowa dla dzieci radców prawnych i aplikantów radcowskich koszalińskiej izby.
Dzieci poza obejrzeniem specjalnie przygotowanego na tę okazję spektaklu miały szansę zwiedzić teatr od kuchni (magazyn kostiumów, salę ćwiczeń, pracownię plastyczną). Na koniec na scenie pojawił się mikołaj, który wręczył dzieciom paczki.
1 lutego w hotelu Gromada w Koszalinie odbył się Bal Radcy Prawnego i Lekarza. Goście rozpoczęli zabawę tradycyjnym polonezem, a ciąg dalszy imprezy uświetnił występ aktora Jacka Zdrojewskiego. Podczas zabawy znalazło się również miejsce na turniej, w którym radcowie prawni sprawdzili swoją wiedzę medyczną, a lekarze prawniczą.
8 lutego w Koszalinie i 11 lutego w Słupsku odbyły się noworoczne spotkania seniorów. Spotkanie w Słupsku otworzyły Wicedziekan Rady Marta Kozłowska wraz z Sekretarzem Anną Soją. Pośród zaproszonych gości byli przewodnicząca Klubu Seniora r. pr. Sabina Lutomska, rzecznik Funduszu Seniora r. pr. Teresa Ponikowska oraz pierwszy Dziekan Rady OIRP w Koszalinie r. pr. Antoni Szreder.

Marta Kozłowska
OIRP w Krakowie
Sekcje praktyków prawa dla radców i aplikantów radcowskich
Rada OIRP w Krakowie w zeszłym roku ustanowiła Komisję ds. Sekcji Praktyków Prawa. Następnie utworzonych zostało osiem sekcji praktyków prawa, w tym prawa konkurencji, której funkcja przewodniczącego została mi powierzona.
Sekcja Praktyków Prawa Konkurencji odbyła już dwa spotkania organizacyjne oraz spotkanie merytoryczne, podczas którego r. pr. dr Katarzyna Wiese-Menszig wygłosiła referat „Nie tylko konkurenci! – podstawy odpowiedzialności antymonopolowej podmiotów trzecich”. Referat został bardzo pozytywnie przyjęty, o czym świadczy rozgorzała dyskusja. Warto dodać, że udział w takich wydarzeniach jest premiowany punktami szkoleniowymi.
Naszą ideą jest, by otwierać się także na osoby niezrzeszone w izbie, tworząc pozytywny obraz samorządu. Ważnym aspektem działalności sekcji jest udział w jej wydarzeniach nie tylko radców, lecz również aplikantów radcowskich. Młodsi członkowie samorządu mogą usłyszeć wypowiedzi starszych, ale też włączyć się w dyskusję, co jest dla nich cennym doświadczeniem. Biorąc pod uwagę początkowy etap prac sekcji, cieszyć może zgromadzenie grupy kilkudziesięciu uczestników online i offline, jak również pozytywny odzew i zainteresowanie kolejnymi inicjatywami. W tym wydarzeniu uczestniczyli nie tylko radcowie i aplikanci z OIRP w Krakowie, lecz też z innych izb, adwokaci, aplikanci adwokaccy, przedstawiciele świata nauki, słuchacze z różnych instytucji akademickich.
Zachęcam do udziału w życiu krakowskich sekcji. Aktualne informacje o działaniach Sekcji Praktyków Prawa Konkurencji dostępne są na jej stronie na LinkedIn.
Kamil Dobosz
Rada Współpracy Zawodów Prawniczych
15 stycznia br. krakowskie środowiska prawnicze zawarły porozumienie w sprawie utworzenia Rady Współpracy Zawodów Prawniczych przy Prezesie Sądu Apelacyjnego w Krakowie.
Utworzone forum konsultacyjne, składające się z przedstawicieli sądu apelacyjnego, prokuratury regionalnej oraz krakowskich samorządów zawodowych radców prawnych, adwokatów, komorników i notariuszy służyć będzie przede wszystkim diagnozowaniu problemów występujących na styku działalności zawodów prawniczych i sądownictwa powszechnego na obszarze apelacji krakowskiej oraz poszukiwaniu narzędzi ich rozwiązywania.
Pomysłodawcą powołania tego forum była OIRP w Krakowie, a współtworzy je także OIRP w Kielcach, która 23 stycznia podpisała z krakowską izbą umowę o współpracy w ramach tego projektu. Połączone siły przedstawicieli obydwu izb szybko przystąpiły do pracy, organizując szeroko zakrojoną akcję informacyjną adresowaną do członków samorządu, wraz z apelem o przesyłanie zgłoszeń dotyczących spraw wymagających reakcji. Zgłoszenia te mają dotyczyć przede wszystkim obszaru: spraw organizacyjnych, związanych z funkcjonowaniem sądów i prokuratur na obszarze apelacji krakowskiej; wdrożenia „dobrych praktyk” w relacjach z sędziami, prokuratorami i innymi zawodami prawniczymi, służących w szczególności zmniejszeniu przewlekłości i formalizmu; koniecznych zmian normatywnych w sferze organizacji i funkcjonowania szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości (które następnie mogłyby zostać zgłoszone ministrowi sprawiedliwości przy wykorzystaniu kompetencji postulacyjnych prezesa sądu apelacyjnego); inicjatyw na rzecz pełniejszego dostępu obywateli do sądów oraz profesjonalnej pomocy prawnej.
Na podstawie otrzymanych zgłoszeń wspólny zespół OIRP w Krakowie oraz OIRP w Kielcach przygotował pierwszy pakiet postulatów, który 24 lutego został przedyskutowany na roboczym posiedzeniu Rady Współpracy Zawodów Prawniczych. Konkluzje tej dyskusji są bardzo obiecujące i należy mieć nadzieję, że najpóźniej po kolejnym spotkaniu, zaplanowanym na początek kwietnia, będziemy mogli podzielić się informacją na temat wymiernych rezultatów naszych starań.
Zespół pracuje jednocześnie nad kolejnymi postulatami. Jeżeli więc zdarza się państwu, że z powodu – wydawałoby się – drobiazgów sprawy, które prowadzicie, stoją w miejscu względnie uważacie, że bariery komunikacyjne przeszkadzają w sprawnym procedowaniu i uzyskaniu prawidłowego rozstrzygnięcia, albo irytują was formalizmy, zapraszamy do przesyłania waszych pomysłów na adres: radawspolpracy@oirp.krakow.pl.

Andrzej Kadzik
OIRP w Lublinie
Walentynkowy Koncert Charytatywny Prawnicy i Medycy na rzecz zwierząt
14 lutego w sali widowiskowej ACKiM UMCS Chatka Żaka odbył się czwarty koncert charytatywny na rzecz zwierząt.
W tym roku do grona organizatorów dołączyła Lubelska Izba Lekarska. Koncert prowadzili Ewa Urbanowicz i Maciej Chorągiewicz, rzecznicy prasowi lubelskiej izby radcowskiej i adwokackiej. Licznie przybyłych gości powitali Anna
Fermus-Bobowiec, Dziekan Rady OIRP w Lublinie, Bartosz Przeciechowski, dziekan ORA w Lublinie, i Dariusz Samborski, wiceprezes LIL. W tym roku beneficjentami wydarzenia były Stowarzyszenie Wolontariat Schroniska dla Psów w Nowodworze, Stowarzyszenie Psy z Bronic Szukają Domów, Fundacja Kocie Anioły, Fundacja Epicrates oraz Fundacja Wzajemnie Pomocni. Muzyczną perłą wieczoru był występ Lubelskiej Orkiestry Muzyki Rozrywkowej „FeelHarmonia”. Prawnicy i medycy udowodnili, że pomaganie jest ich misją – nie tylko w codziennej pracy.

Ewa Urbanowicz
OIRP w Rzeszowie
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
W ramach corocznej akcji Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem od 17 do 21 lutego Okręgowa Izba Radców Prawnych w Rzeszowie oferowała bezpłatne konsultacje i porady prawne dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, w tym zagrożonych przemocą, doświadczających przemocy.
Dyżury specjalistów – radców prawnych i aplikantów radcowskich oraz dyżury mediatorów odbywały się przez cały tydzień, dwutorowo – stacjonarnie w siedzibie izby oraz telefonicznie. Tegoroczna akcja była również okazją do promowania wśród społeczeństwa zawodu radcy prawnego i przybliżenia informacji o działalności samorządu radcowskiego lokalnej społeczności za pośrednictwem radia, telewizji i prasy. 18 lutego przedstawiciele rzeszowskiej izby: r. pr. Aleksander Cisek – Dziekan Rady, r. pr. Justyna Wojdyło-Borucka – rzecznik prasowy, oraz r. pr. Katarzyna Nieznańska – zastępca przewodniczącej Komisji Promocji i Polityki Informacyjnej, byli gośćmi programu „Popołudnie z TVP3 Rzeszów”. W studiu TVP3 Rzeszów podczas programu na żywo radcowie prawni rozmawiali o trwającym Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Justyna Wojdyło-Borucka
OIRP w Szczecinie
Spektakl na Dzień Kobiet i drzewo z okazji jubileuszu Sądu Apelacyjnego w Szczecinie
5 marca odbyło się organizowane przez Radę OIRP wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, które po raz kolejny cieszyło się wyjątkowym zainteresowaniem pań.
Na zaproszenie Dziekana i Rady ponad 100 radczyń prawnych i aplikantek radcowskich miało okazję obejrzeć w Teatrze Polskim w Szczecinie spektakl „Kora – dziecko słońca” z Adrianną Szymańską w roli głównej. Przed spektaklem Dziekan Rady Piotr Sydor przywitał szanowne gościnie i złożył im życzenia.
17 lutego Dziekan Rady szczecińskiej izby oraz prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Maciej Żelazowski posadzili na dziedzińcu sądu drzewo, jakie izba ufundowała z okazji jubileuszu 20-lecia tej instytucji. Obok drzewa została umieszczona tabliczka pamiątkowa.

Jakub Cieślicki
OIRP w Wałbrzychu
Zgromadzenie Delegatów
OIRP w Wałbrzychu
20 lutego podczas Zgromadzenia Delegatów wałbrzyskiej izby, które odbyło się w hotelu Maria w Wałbrzychu, przeprowadzono uzupełniające wybory na funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego OIRP w Wałbrzychu XII kadencji. Został nim r. pr. Jerzy Ciesiul.
Nowemu rzecznikowi gratulujemy wyboru i życzymy owocnej pracy na rzecz samorządu w ramach objętej funkcji. Zgromadzenie podjęło również uchwałę w sprawie ustalenia liczby delegatów wybieranych przez zebrania rejonowe OIRP w Wałbrzychu.

Agnieszka Polewska
OIRP we Wrocławiu
I Kongres Dolnośląskiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego i Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
W lutym opublikowano materiały pokonferencyjne zebrane w ramach I Kongresu Dolnośląskiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, który odbył się 29 czerwca 2024 r. Publikacja porusza zagadnienia związane z funkcjonowaniem zawodów zaufania publicznego w społeczeństwie obywatelskim.
Rozdział pierwszy koncentruje się przede wszystkim na samej ewolucji samorządności zawodowej. Rozdział drugi omawia, w jaki sposób fakt funkcjonowania zawodów zaufania publicznego oddziałuje na czynniki zewnętrzne oraz w jaki sposób samorząd zawodowy sprawuje piecze nad tym swoistym efektem synergii. Rozdział trzeci poświęcony jest ochronie tajemnicy zawodowej. Natomiast rozdział czwarty analizuje zagadnienia związane z sądownictwem dyscyplinarnym jako filarem idei zawodu zaufania publicznego. W ostatnim rozdziale zebrane zostały opracowania dotyczące aspektów praktycznych wykonywania zawodu zaufania publicznego.
Do współpracy w ramach publikacji zostali zaproszeni przedstawiciele poszczególnych samorządów tworzących Dolnośląskie Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, w tym radczynie i radcowie prawni z OIRP we Wrocławiu. Z publikacją można zapoznać się na stronie OIRP we Wrocławiu pod linkiem: //oirp.wroclaw.pl/uploads/pdf/aktualnosci/1__Kongres_DFZZP.pdf.
W dniach od 17 do 23 lutego obchodzony był w Polsce Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych, zapewnienie pomocy i informacji osobom dotkniętym przestępstwem. Tradycyjnie włączyła się w nią również izba wrocławska, która stworzyła sześć edukacyjnych filmików poruszających najważniejsze kwestie związane z prawami ofiar oraz dostępną pomocą prawną. Zostały one wyświetlone łącznie aż 1,8 tys. razy. Przez pięć dni działał także radcowski telefon zaufania, dzięki któremu osoby pokrzywdzone mogły uzyskać darmową pomoc prawną oraz wsparcie w trudnych sytuacjach.

Aleksandra Pakuła