Rozmowa z Prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierzem Chróścikiem.
n X Forum to z jednej strony jubileusz i powód do dumy, z drugiej jednak – czy nie jest ono organizowane już tylko z przyzwyczajenia lub z sentymentu?
X Forum Aplikantów Radcowskich to nie tylko jubileusz, lecz także – i przede wszystkim – przestrzeń do realnej dyskusji o przyszłości aplikacji radcowskiej i wyzwaniach, przed którymi stoją przyszli radcowie. Każda edycja forum to okazja do wymiany doświadczeń w różnych izbach okręgowych, analizy bieżących problemów oraz poszukiwania rozwiązań, które mogą usprawnić system aplikacji i lepiej przygotować aplikantów do zawodu.
Jeśli wydarzenie organizowane byłoby jedynie z przyzwyczajenia, nie cieszyłoby się takim zainteresowaniem. W tym roku w wydarzeniu brało udział 62 aplikantów ze wszystkich izb okręgowych i ze wszystkich roczników. Ponadto nie generowałoby ważnych wniosków, które wpływają na proces i kształt aplikacji. To, że odbywa się już po raz dziesiąty, świadczy o jego istotnej roli dla środowiska aplikantów i naszego samorządu. Forum ewoluuje, dostosowując się do aktualnych potrzeb, dlatego nie jest tylko sentymentalnym spotkaniem, lecz miejscem, gdzie kształtuje się przyszłość zawodu radcy prawnego.
Dlatego na forum zawsze rozmawiamy w sposób otwarty i konstruktywny, wiele tematów jest istotnych z punktu widzenia przyszłych radców prawnych, a oni sami co roku zgłaszają również pomysły dotyczące zaangażowania się młodego pokolenia w prace samorządu zawodowego. Ich spostrzeżenia i sugestie są dla Krajowej Rady bardzo cenne i pomagają nam dostosowywać i doskonalić program aplikacji do zmieniających się wymagań i oczekiwań rynku usług prawnych, który – jak wiemy – dynamicznie się zmienia. Bez tej informacji zwrotnej od aplikantów nasze działania byłyby niedostosowane do ich potrzeb.

n A zatem wciąż warto rozmawiać z aplikantami – przyszłymi radcami prawnymi?
Zdecydowanie tak. Najistotniejszy w tych spotkaniach jest fakt, że rozmawiamy o aplikacji radcowskiej z najbardziej zainteresowanymi, a nie tylko „z górą”: dziekanami, kierownikami aplikacji itd. To właśnie aplikanci najlepiej wiedzą, jakie wyzwania stoją przed młodymi prawnikami i z jakimi trudnościami mierzą się na drodze do uzyskania uprawnień zawodowych. Aplikanci są częścią samorządu radców prawnych i przyszłością naszego zawodu, dlatego przyjęliśmy i kontynuujemy format, który pozwala na wymianę poglądów i dzielenie się spostrzeżeniami co do zasad i formuły prowadzenia aplikacji przez 19 izb okręgowych. Co więcej, forum to także miejsce, gdzie aplikanci oceniają nasze rozwiązania wdrażane na aplikacji w poprzednich latach. Mamy świadomość, że spotkania aplikantów z przedstawicielami samorządu radcowskiego są koniecznością. Wsłuchiwanie się w opinie młodych prawników to także jedna z form budowania nowoczesnego samorządu.

n Czy przez te dziesięć edycji warto byłoby coś jeszcze podkreślić? Jakąś wartość dodaną forum?
Obserwujemy, że bezsprzecznie jest to na pewno integracja uczestników ze wszystkich izb okręgowych. W ciągu dziesięciu edycji forum stało się przestrzenią budowania społeczności przyszłych radców zaangażowanych w działalność naszego samorządu. To dobra okazja do nawiązania cennych kontaktów, które procentują w przyszłości.
Dział Komunikacji