Poszukiwanie wspólnych rozwiązań w obliczu globalnych wyzwań dla zawodów prawniczych
W dniach 5–7 września w Opolu odbyło się XIV Prawnicze Forum Polsko-Niemieckie, którego organizatorem była Okręgowa Izba Radców Prawnych w Opolu we współpracy z Krajową Radą Radców Prawnych, Rechtsanwaltskammer Sachsen, AEA-EAL, Komisją Europejską, a także OIRP we Wrocławiu, w Katowicach, Zielonej Górze, Łodzi, Wałbrzychu i Toruniu oraz samorządem województwa opolskiego. W wydarzeniu wzięło udział ponad 20 prelegentów – przedstawicieli zawodów prawniczych, ośrodków naukowych polskich i niemieckich oraz instytucji działających na rzecz praw człowieka.
Głównym tematem forum były wyzwania, przed którymi stają przedstawiciele zawodów prawniczych w dynamicznie zmieniającej się pod wpływem zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych czynników Europie. Rosnąca globalizacja, nowe formy przestępczości międzynarodowej, takie jak pranie pieniędzy, a także zmieniające się struktury społeczne sprawiają, że prawnicy muszą stale poszerzać swoją wiedzę i adaptować się do nowych realiów prawnych. Szczególnie istotnym aspektem jest międzynarodowa współpraca, która umożliwia nie tylko wymianę doświadczeń, ale także wspólne poszukiwanie rozwiązań w obliczu globalnych wyzwań.
Obrady forum były prowadzone w językach polskim, niemieckim i angielskim, z zapewnionym tłumaczeniem symultanicznym. Dzięki temu możliwa była swobodna wymiana myśli i doświadczeń między przedstawicielami różnych krajów. Główne dyskusje skupiły się wokół trzech kluczowych tematów: przeciwdziałania praniu pieniędzy, międzynarodowego prawa rodzinnego oraz roli komunikacji w pracy prawnika. W obradach forum wzięli udział liczni przedstawiciele świata prawniczego, w tym adw. Sabine Fuhrmann, wiceprezydent adwokatury niemieckiej oraz prezydent saksońskiej izby adwokackiej, a także r. pr. Michał Korwek, Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Uczestnikami było również liczne grono radców prawnych i aplikantów radcowskich. Dzięki nowoczesnym technologiom część uczestników mogła dołączyć do forum zdalnie, korzystając z udostępnionej platformy komunikacyjnej.
Zgodnie z opiniami uczestników XIV Prawnicze Forum Polsko-Niemieckie cechowało się wysokim poziomem merytorycznym. Wydarzenie to nie tylko pozwoliło na zgłębienie aktualnych problemów i wyzwań, ale także stworzyło przestrzeń do dialogu i wymiany doświadczeń między prawnikami z różnych krajów, reprezentującymi różne systemy prawne, co w znacznym stopniu przyczyniło się do zacieśnienia międzynarodowej współpracy oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań dla najbardziej palących kwestii współczesnego świata prawniczego. Należy podkreślić, że wydarzenie zgromadziło specjalistów z całej Unii Europejskiej, jak również z Wielkiej Brytanii i Turcji.
Jan Wieczorek