XIII Krajowy Zjazd Radców Prawnych, który odbył się w dniach 15–16 listopada w Warszawie, dokonał wyboru władz samorządu na lata 2024–2028.
Prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych ponownie został Włodzimierz Chróścik.
XIII Krajowy Zjazd Radców Prawnych został zwołany uchwałą nr 175/XI/2024 Krajowej Rady z dnia 14 czerwca 2024 r. Do warszawskiego hotelu Presidential (dawnego Marriotta) przybyli delegaci, ustępujący członkowie KRRP XI kadencji, członkowie Krajowej Komisji Wyborczej oraz przedstawiciele mediów.
Zjazd rozpoczęto 15 listopada w podniosłej atmosferze. Radcowie prawni Beata Cedro-Łosak z OIRP w Kielcach, Robert Staszewski z OIRP we Wrocławiu i Ewelina Jaworska z OIRP w Warszawie wprowadzili na salę obrad sztandar Krajowej Izby Radców Prawnych, a zgromadzeni wysłuchali hymnu państwowego.
Delegatów i gości powitał Prezes XI kadencji KRRP Włodzimierz Chróścik. Minutą ciszy uczczono też pamięć wszystkich członków samorządu, którzy zmarli w ostatnich latach, w tym dwóch byłych Prezesów Krajowej Rady – Dariusza Sałajewskiego i Jacka Żuławskiego.
– Dzisiejszy zjazd to nie tylko okazja do formalnych obrad, ale także do wspólnego spojrzenia w przyszłość naszego samorządu. Przed nami ważna rozmowa i fundamentalne dla przyszłości decyzje. Pamiętajmy, że łączy nas jeden cel: wzmocnienie naszej wspólnoty i w konsekwencji – pozycji radców prawnych w społeczeństwie. Jako wspólnota, oparta na takich wartościach jak rozwaga, odpowiedzialność i solidarność, mamy ogromny potencjał. Wykorzystamy go, jeśli dzisiaj przeprowadzimy konstruktywną dyskusję i wybierzemy odpowiedzialnie i mądrze. Dziękuję za państwa obecność, zaangażowanie i gotowość do działania na rzecz naszej społeczności – powiedział Włodzimierz Chróścik, otwierając obrady XIII Krajowego Zjazdu Radców Prawnych.
Powołanie komisji i prezydium zjazdu
Zgodnie z regulaminem zjazdu w pierwszej kolejności powołano Prezydium zjazdu oraz komisje zjazdowe – Komisję Mandatowo-Skrutacyjną i Komisję Uchwał i Wniosków.
Wszystkich głosowań na zjeździe delegaci dokonywali za pomocą tabletów zabezpieczonych przed możliwością nieuprawnionego wpływu na wyniki głosowania, zgodnie z ordynacją oraz uchwałą Krajowej Rady Radców Prawnych
nr 181/XI/2024.
Do Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej powołano pięć osób:Damiana Cedro z OIRP w Opolu, Damiana Czwojdzińskiego z OIRP w Zielonej Górze, Michała Formalika z OIRP w Poznaniu, Magdalenę Przybysz z OIRP w Warszawie i Bożenę Zajdel z OIRP w Rzeszowie. Przewodniczącą komisji została Magdalena Przybysz.
W następnej kolejności delegaci dokonali wyboru Prezydium zjazdu. Przewodniczącą została Jowita Pilarska-Korczak z OIRP w Zielonej Górze, zastępcami Tomasz Korpusiński z OIRP w Krakowie i Andrzej Pieścik z OIRP w Poznaniu, natomiast na sekretarza zjazdu powołano Martę Stryjek z OIRP w Warszawie. Od tego momentu prowadzenie obrad przejęła przewodnicząca Prezydium zjazdu.
Do Komisji Uchwał i Wniosków powołano pięć osób: Jolantę Czepe z OIRP w Koszalinie, Adama Jędrzejewskiego z OIRP w Szczecinie, Grzegorza Łaszczycę z OIRP w Katowicach, Annę Machnikowską z OIRP w Gdańsku i Tomasza Osińskiego z OIRP w Warszawie.
Kolejnym punktem porządku obrad była prezentacja sprawozdań z działalności Krajowej Rady Radców Prawnych
XI kadencji, Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego, Wyższego Sądu Dyscyplinarnego i Wyższej Komisji Rewizyjnej.
Wymieniając działania KRRP, Prezes Włodzimierz Chróścik podkreślił, że XI kadencja była niezwykle trudna. – Rozpoczęliśmy ją w covidzie, potem wybuchła wojna w Ukrainie, a dodatkowo ustawodawca nie był nam życzliwy – przypomniał.
Wszystkie prezentowane sprawozdania zostały przez delegatów zatwierdzone w głosowaniach bez uwag (sprawozdanie KRRP: 273 głosy za, 22 przeciw, 12 wstrzymujących; sprawozdanie GRD: 295 głosy za, 2 przeciw, 6 wstrzymujących; sprawozdanie WSD: 274 głosy za, 11 przeciw, 9 wstrzymujących; sprawozdanie WKR: 265 głosy za, 9 przeciw, 7 wstrzymujących).
Wybór Prezesa KRRP
Zanim delegaci przystąpili do wyborów władz samorządu XII kadencji, swoje sprawozdanie przedstawił także przewodniczący Krajowej Komisji Wyborczej Piotr Rączka, podsumowując przebieg zgłoszeń kandydatów i ich rejestrację. Z kolei przewodnicząca Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej przypomniała, że wybory przeprowadza się w głosowaniu tajnym, a oddanie głosu jest obowiązkiem każdego delegata.
Po raz pierwszy w historii samorządu radców prawnych o funkcję Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych ubiegało się aż pięciu kandydatów:
1. Włodzimierz Chróścik, OIRP w Warszawie,
2. Andrzej Głogowski, OIRP w Kielcach,
3. Michał Korwek, OIRP w Olsztynie,
4. Marcin Sala-Szczypiński, OIRP w Krakowie,
5. Bartłomiej Tkacz, OIRP w Opolu.
Przed głosowaniem każdy z kandydatów przedstawił w swoim wystąpieniu informację o przebiegu pracy zawodowej, w tym jako radcy prawnego, dotychczasowej działalności w samorządzie radców prawnych oraz planach, jakie chciałby realizować po objęciu funkcji. Po prezentacji każdy kandydat zmierzył się z serią pytań delegatów.
W tajnym głosowaniu na Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych oddano 318 głosów, wszystkie ważne. Bezwzględna większość głosów wynosiła 160.
Wyniki przedstawiła przewodnicząca Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej r. pr. Magdalena Przybysz. Głosy delegatów rozłożyły się następująco:
– Włodzimierz Chróścik – 237 głosów,
– Andrzej Głogowski – 9 głosów,
– Michał Korwek – 51 głosów,
– Marcin Sala-Szczypiński – 11 głosów,
– Bartłomiej Tkacz – 10 głosów.
Łańcuchem Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych udekorował Włodzimierza Chróścika r. pr. Jan Łoziński, nestor samorządu radców prawnych, od początku zaangażowany w jego budowanie, były Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu oraz Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych w latach 2007–2013.
– Bardzo dziękuję delegatkom i delegatom za poparcie. Nasza wspólnota przemówiła silnym głosem i wybrała dobry kierunek dalszego działania. Samorząd radcowski będzie nadal rozwijał się prężnie i mądrze. Obradujemy dalej, bo kilka ważnych wyborów jeszcze przed nami. A od poniedziałku wracamy do pracy na rzecz radczyń i radców prawnych. Mamy bardzo ambitne plany i nie zawahamy się ich realizować – powiedział nowo wybrany Prezes KRRP podczas krótkiego przemówienia inauguracyjnego.
W swojej deklaracji programowej Włodzimierz Chróścik wskazał główne wyzwania i priorytety na najbliższe lata, w tym m.in.:
- bezpieczne przeprowadzenie radców prawnych przez rewolucję technologiczną,
- aktywny i skuteczny wpływ ekspercki na legislację krajową i debatę publiczną,
- poszerzenie działalności zagranicznej o wpływ na legislację europejską.
Wybór Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego
Zgodnie z protokołem Krajowej Komisji Wyborczej na funkcję Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego kandydował tylko jeden delegat – Leszek Korczak z OIRP we Wrocławiu, radca prawny od 2000 r., były Wicedziekan i dwukrotnie Dziekan Rady tej izby, Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych w latach 2016–2020 i zastępca przewodniczącego Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Krajowej Izby Radców Prawnych w latach 2020–2024, wykładowca z zakresu Kodeksu Etyki Radcy Prawnego oraz zasad wykonywania zawodu.
W krótkiej prezentacji przed głosowaniem mec. Korczak przedstawił przebieg swojej kariery zawodowej i zapowiedział, że jako GRD chciałby prowadzić wraz ze swoimi zastępcami aktywną i profesjonalną współpracę z Wyższym Sądem Dyscyplinarnym, zaangażować się w rozwój informatyzacji pionu dyscyplinarnego, zapewnić aktywny udział GRD i zastępców przed Sądem Najwyższym, opracować wraz z Ośrodkiem Badań, Studiów i Legislacji KRRP wzory postanowień, zarządzeń i innych dokumentów występujących w postępowaniu dyscyplinarnym, a także opracować wzory pouczeń dla stroń postępowania – przybliżających zakres ich uprawnień oraz sytuację prawną przystępnym i komunikatywnym językiem.
Wybór Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego, tak jak w przypadku głosowania na Prezesa KRRP, nastąpił bezwzględną większością ważnie oddanych głosów.
W głosowaniu oddano 301 głosów, wszystkie ważne.Na Leszka Korczaka zagłosowało 280 delegatów, 21 było przeciw.
W swoim przemówieniu po wyborze nowo wybrany Główny Rzecznik Dyscyplinarny wyraził wdzięczność za zaufanie oraz podkreślił konieczność dalszego wzmacniania zasad etycznych, które są fundamentem zawodu radców prawnych.
Uroczysta kolacja i odznaczenia Ministra Sprawiedliwości
Na zakończenie pierwszego dnia XIII Krajowego Zjazdu Radców Prawnych w Warsaw Presidential Hotel odbyła się uroczysta kolacja, która zgromadziła przedstawicieli samorządu radców prawnych, polityki, organizacji społecznych oraz przyjaciół samorządu radcowskiego. Wieczór był wyjątkowy, ponieważ uświetniła go ceremonia wręczenia Odznak Honorowych za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości, przyznanych wybitnym radcom prawnym.
Uroczystość poprowadziła Sekretarz KRRP XI kadencji
r. pr. Agnieszka Gajewska-Zabój, która powitała wszystkich zgromadzonych gości. A byli wśród nich m.in.: minister sprawiedliwości prof. Adam Bodnar, wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Mirosław Wróblewski, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dr Daniel Mańkowski, a także przedstawiciele innych kluczowych instytucji i organizacji publicznych. Obecni byli również Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych w latach 2007–2013 i 2016–2020 Maciej Bobrowicz, byli Wiceprezesi KRRP, delegaci na XIII Krajowy Zjazd Radców Prawnych, a także liczni reprezentanci środowisk prawniczych oraz stowarzyszeń sędziów i prokuratorów.
Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik w swoim przemówieniu podkreślił, jak silną i prężnie działającą społecznością jest samorząd radców prawnych.
– Jako wspólnota zawodowa mamy powody do dumy. Jesteśmy nie tylko aktywnym uczestnikiem rynku usług prawnych, ale także realnie wpływamy na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości oraz promujemy wartości demokratycznego państwa prawa– zaznaczył Prezes. Wyraził także wdzięczność za zaangażowanie każdego członka społeczności w budowanie prestiżu zawodu oraz wzmacnianie jego pozycji zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.
Następnie głos zabrał minister sprawiedliwości prof. Adam Bodnar. W swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna jest rola radców prawnych w kształtowaniu kultury prawnej, budowaniu społeczeństwa obywatelskiego oraz w umacnianiu demokratycznych fundamentów państwa. Jego słowa nadały szczególnej wagi uroczystości, będącej nie tylko celebracją osiągnięć, ale także momentem refleksji nad misją i odpowiedzialnością zawodu radcy prawnego. Minister sprawiedliwości zapowiedział także dalsze prace m.in. nad urealnieniem stawek dla radców.
Centralnym punktem wieczoru była ceremonia wręczenia Odznak Honorowych za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości – wyjątkowego wyróżnienia przyznawanego przez Ministra Sprawiedliwości. To prestiżowe odznaczenie przyznawane jest osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do umacniania zasad demokratycznego państwa prawa, kształtowania kultury prawnej oraz wspierania prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
- Odznaki otrzymali:
- r. pr. Maciej Bobrowicz– Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych VII, VIII, X kadencji, zaangażowany w budowanie misji, prestiżu i silnej pozycji zawodu radcy prawnego;
- r. pr. Jan Łoziński – Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych VII, VIII kadencji, autorytet moralny i intelektualny wielu pokoleń aplikantów radcowskich, wzór do naśladowania dla radców prawnych poznających arkana zawodu i pracę na rzecz samorządu;
- r. pr. Maria Ślązak – Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych IX kadencji, Prezydent Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych w Brukseli (CCBE) w 2015 r., obecnie Prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Prawników;
- r. pr. Magdalena Witkowska – Dziekan Rady OIRP w Gdańsku XI kadencji, działająca w prawniczych organizacjach międzynarodowych oraz w zakresie ochrony praw człowieka.
Medale i dyplomy wręczył osobiście minister sprawiedliwości prof. Adam Bodnar. W imieniu uhonorowanych głos zabrał Prezes Maciej Bobrowicz, który wyraził wdzięczność za wyróżnienie oraz podkreślił, jak ważna jest rola i odpowiedzialność radców prawnych w budowaniu silnego społeczeństwa i wymiaru sprawiedliwości.
Wieczór zakończył się podziękowaniami dla wszystkich, którzy swoją codzienną pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju i umacniania wartości zawodu radcy prawnego.
Wybór członków Krajowej Rady Radców Prawnych XII kadencji
Drugi dzień Krajowego Zjazdu Radców Prawnych rozpoczął się od wyboru do składu Krajowej Rady Radców Prawnych 40 osób spośród 57 kandydatów.
Do Krajowej Rady Radców Prawnych zostali wybrani:
- Magdalena Bartosiewicz, OIRP w Warszawie,
- Maciej Bedyński, OIRP w Poznaniu,
- Ewa Bielecka, OIRP w Krakowie,
- Bartosz Brylski, OIRP w Warszawie,
- Ewelina Cała-Wacinkiewicz, OIRP w Szczecinie,
- Beata Cedro-Łosak, OIRP w Kielcach,
- Aleksander Cisek, OIRP w Rzeszowie,
- Maciej Czajkowski, OIRP w Katowicach,
- Jolanta Czepe, OIRP w Koszalinie,
- Sylwia Filińska-Juszczak, OIRP we Wrocławiu,
- Agnieszka Gajewska-Zabój, OIRP w Warszawie,
- Alicja Jagielska-Burduk, OIRP w Bydgoszczy,
- Tomasz Job, OIRP w Krakowie,
- Piotr Kamiński, OIRP w Rzeszowie,
- Anna Kluczek-Kollár, OIRP w Gdańsku,
- Tomasz Korpusiński, OIRP w Krakowie,
- Grzegorz Łaszczyca, OIRP w Katowicach,
- Anna Machnikowska, OIRP w Gdańsku,
- Marta Marek, OIRP w Wałbrzychu,
- Łukasz Oleksiuk, OIRP w Warszawie,
- Katarzyna Palka-Bartoszek, OIRP w Katowicach,
- Michał Pankiewicz, OIRP w Poznaniu,
- Andrzej Pieścik, OIRP w Poznaniu,
- Jowita Pilarska-Korczak, OIRP w Zielonej Górze,
- Jakub Puszkarski, OIRP w Gdańsku,
- Magdalena Romanowska, OIRP w Krakowie,
- Przemysław Kamil Rosiak, OIRP w Warszawie,
- Rafał Rybnik, OIRP w Białymstoku,
- Joanna Sachanbińska, OIRP w Opolu,
- Tomasz Scheffler, OIRP we Wrocławiu,
- Anna Sękowska, OIRP w Warszawie,
- Agnieszka Sołtys, OIRP w Warszawie,
- Bogusław Sołtys, OIRP we Wrocławiu,
- Stanisław Sopel, OIRP w Warszawie,
- Marta Stryjek, OIRP w Warszawie,
- Dorota Sylwestrzak, OIRP w Toruniu,
- Bartosz Szolc-Nartowski, OIRP w Gdańsku,
- Tomasz Witulski, OIRP w Poznaniu,
- Bartosz Wołodkiewicz, OIRP w Warszawie,
- Jacek Zieleziński, OIRP w Kielcach.
Skład Wyższego Sądu Dyscyplinarnego
Kolejnym punktem porządku drugiego dnia obrad był wybór 33 osób do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego spośród
40 kandydatów. W głosowaniu mandaty zdobyli:
Sławomir Bereza, OIRP w Lublinie,
- Mariusz Bochenek, OIRP we Wrocławiu,
- Katarzyna Brocławik, OIRP w Katowicach,
- Stanisław Chmielewski, OIRP w Bydgoszczy,
- Ewa Chmielowicz, OIRP w Koszalinie,
- Piotr Chrzczonowicz, OIRP w Toruniu,
- Katarzyna Drożdż-Najbor, OIRP w Katowicach,
- Gerard Dźwigała, OIRP w Warszawie,
- Grażyna Gliniewicz, OIRP w Gdańsku,
- Tomasz Jankowski, OIRP w Łodzi,
- Barbara Kleśta, OIRP w Wałbrzychu,
- Wiesław Kmiotek, OIRP w Rzeszowie,
- Katarzyna Kosicka-Polak, OIRP w Warszawie,
- Leszek Krupa, OIRP w Katowicach,
- Paweł Libertowski, OIRP w Poznaniu,
- Piotr Manowski, OIRP w Katowicach,
- Monika Marukiewicz, OIRP we Wrocławiu,
- Sławomir Pilipiec, OIRP w Lublinie,
- Paweł Pleśniak, OIRP w Warszawie,
- Wioletta Polonis, OIRP w Zielonej Górze,
- Tomasz Prokopiuk, OIRP w Zielonej Górze,
- Michał Rajski, OIRP W Warszawie,
- Arkadiusz Sawala, OIRP w Poznaniu,
- Dariusz Smejda, OIRP w Poznaniu,
- Daniela Sosin, OIRP we Wrocławiu,
- Karolina Szał, OIRP w Poznaniu,
- Andrzej Szmigiel, OIRP w Warszawie,
- Magdalena Śniegula, OIRP w Łodzi,
- Katarzyna Świderska, OIRP w Kielcach,
- Sylwia Tkaczyk, OIRP w Kielcach,
- Piotr Trębicki, OIRP w Warszawie,
- Jan Uniejewski, OIRP w Szczecinie,
- Monika Urbaniak, OIRP w Poznaniu.
Wybór członków Wyższej Komisji Rewizyjnej
Ostatnim głosowaniem do składu organów samorządu radców prawnych XII kadencji był wybór członków Wyższej Komisji Rewizyjnej.Delegaci wybierali dziewięć osób spośród 14 zarejestrowanych przez Krajową Komisję Wyborczą kandydatów.
Mandaty do Wyższej Komisji Rewizyjnej uzyskali:
- Tomasz Kranc, OIRP w Bydgoszczy,
- Jacek Leńczuk, OIRP w Lublinie,
- Grzegorz Lorych, OIRP w Poznaniu,
- Joanna Łabędzka, OIRP we Wrocławiu,
- Maciej Stemplewski, OIRP w Kielcach,
- Małgorzata Wiśniewska, OIRP w Zielonej Górze,
- Tomasz Wolny-Dunst, OIRP w Gdańsku,
- Przemysław Zawalski, OIRP w Łodzi,
- Elżbieta Żelazko-Nowosielska, OIRP w Rzeszowie.
Wytyczne działania samorządu i jego organów
Obrady XIII Krajowego Zjazdu Radców Prawnych zakończyło rozpatrzenie przedłożonego przez Krajową Radę Radców Prawnych projektu uchwały w sprawie wytycznych działania samorządu i jego organów na lata 2024–2028. Do projektu nie wniesiono żadnych poprawek. W przyjętych przez Krajowy Zjazd wytycznych zaakcentowano m.in.: działania mające na celu przywracanie ładu konstytucyjnego i praworządności, aktywny udział w tworzeniu prawa i regulacji rynku pomocy prawnej, wzmacnianie etyki zawodowej i profesjonalizmu, rozwój nowoczesnych narzędzi pracy oraz cyfryzacji, popularyzację aplikacji radcowskiej wśród studentów prawa, budowanie pozytywnego wizerunku zawodu i edukację prawną społeczeństwa, współpracę międzynarodową i wymianę doświadczeń.
Po ostatnim głosowaniu sztandar Krajowej Izby Radców Prawnych uroczyście wyprowadzono. XIII Krajowy Zjazd Radców Prawnych przeszedł do historii.
Redakcja
Wytyczne działania samorządu i jego organów na lata 2024–2028
Krajowy Zjazd Radców Prawnych stwierdza, że niezmienną powinnością samorządu zawodowego radców prawnych jako zawodu zaufania publicznego jest troska o ład konstytucyjny i praworządność działania organów władzy publicznej, które mają służyć ochronie oraz umacnianiu praw i wolności człowieka i obywatela.
Wyrazem tej troski jest również oparty na postanowieniach Konstytucji stały wysiłek, podejmowany przez wszystkie organy i agendy samorządu zawodowego na rzecz niezależności zawodu, w tym nienaruszalności tajemnicy zawodowej oraz poszanowania autonomii samorządu w kształtowaniu zasad wykonywania zawodu radcy prawnego i jego etyki zawodowej.
Krajowy Zjazd, dostrzegając wyzwania stojące przed radcami prawnymi i samorządem, wynikające z szybkich zmian politycznych, społecznych, ekonomicznych i technologicznych, uznaje za kluczowe skoncentrowanie działań na: eliminowaniu niespójności w przepisach dotyczących zawodu radcy prawnego, większym udziale w tworzeniu prawa i polityk publicznych oraz pogłębianiu wiedzy o problemach i sytuacji związanych z wykonywaniem tego zawodu.
Mając powyższe na uwadze, Krajowy Zjazd wzywa wszystkich członków Krajowej Izby Radców Prawnych oraz wszystkie organy i agendy samorządu zawodowego, aby w działalności samorządowej kierowali się następującymi wytycznymi:
1. Zaangażowanie samorządu radców prawnych w działania, mające na celu przywrócenie w Polsce ładu konstytucyjnego, praworządności działania organów władzy publicznej oraz gwarancji praw i wolności człowieka i obywatela.
2. Zwiększenie udziału przedstawicieli samorządu radców prawnych oraz stworzenie nowych form partycypacji we wszystkich fazach tworzenia aktów normatywnych, w szczególności z zakresu wymiaru sprawiedliwości, rynku pomocy prawnej oraz wykonywania zawodu radcy prawnego.
3. Kontynuacja prac nad przygotowaniem projektu nowelizacji ustawy o radcach prawnych poprzez w szczególności przygotowanie projektu nowych rozwiązań regulujących zasady wykonywania zawodu radcy prawnego oraz organizację i działanie samorządu.
4. Podjęcie i wspieranie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej przygotowania projektu i uchwalenia ustawy regulującej kompleksowo rynek świadczenia pomocy prawnej w Polsce, z uwzględnieniem rozszerzenia zakresu przymusu adwokacko-radcowskiego.
5. Podjęcie i wspieranie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej kompleksowego uregulowania świadczenia pomocy prawnej z urzędu i nieodpłatnej pomocy prawnej, ze szczególnym uwzględnieniem racjonalizacji zasad jej przyznawania i udzielania oraz urealnienia kwestii wysokości wynagrodzeń i zwrotu poniesionych wydatków.
6. Kontynuacja prac nad analizą możliwości oraz identyfikacją szans i zagrożeń związanych z następującymi zagadnieniami:
1) dopuszczeniem wykonywania zawodu w formie podmiotu będącego osobą prawną, w szczególności spółek kapitałowych (przy rozważeniu zasad dopuszczalności świadczenia pomocy prawnej przez zagraniczne osoby prawne lub ich oddziały),
2) kompleksowym uregulowaniem niezależności i tajemnicy zawodowej radcy prawnego,
3) specjalizacji zawodowej – z uwzględnieniem uwarunkowań wynikających z prawa Unii Europejskiej i orzecznictwa trybunałów i sądów Unii Europejskiej w zakresie regulacji zawodów prawniczych oraz swobody przedsiębiorczości i świadczenia usług.
7. Wzmacnianie pionu dyscyplinarnego, w szczególności w zakresie jego organizacji i funkcjonowania oraz informatyzacji.
8. Dbanie o przestrzeganie zasad należytego wykonywania zawodu radcy prawnego i etyki zawodowej, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na autorytet, prestiż oraz wizerunek i zaufanie zawodu, jak i jego przedstawicieli.
9. Rozwój systemu prewencji dyscyplinarnej, w szczególności uwzględniającego publikowanie i upowszechnianie w środowisku radcowskim i społeczeństwie orzeczeń dyscyplinarnych, glos, stanowisk oraz opinii, prowadzenie specjalistycznych szkoleń z zakresu wykonywania zawodu i etyki zawodowej.
10. Kontynuacja prac i analiz dotyczących wpływu nowoczesnych metod i narzędzi pracy i komunikacji, z uwzględnieniem procesów cyfryzacji i informatyzacji, w tym informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne, na kształtowanie publicznego zaufania do zawodu radcy prawnego, wykonywanie zawodu, doskonalenie zawodowe, aplikację radcowską oraz działalność samorządu radców prawnych i jego organów. Metodyczne wsparcie radców prawnych i aplikantów radcowskich w poznawaniu i wykorzystywaniu nowoczesnych narzędzi wykonywania zawodu.
11. Kontynuacja prac nad poszerzaniem zakresu tematycznego doskonalenia zawodowego (nowe dziedziny) oraz pogłębianiem wiedzy w ramach specjalizacji, a także nad unowocześnianiem form i metod szkoleń, mając na celu podniesienie ich atrakcyjności, jakości i praktyczności. W szczególności należy uwzględnić formy zdalne, zapewniając ich dostępność dla wszystkich członków samorządu.
12. Wspieranie działalności naukowo-badawczej i publikacyjnej radców prawnych i aplikantów radcowskich oraz zaprojektowanie i wdrożenie systemu prowadzenia badań empirycznych – dotyczących prawa, rynku pomocy prawnej, kompetencji zawodowych i wykonywania zawodu oraz pieczy samorządu nad jego należytym wykonywaniem, nad statusem i funkcjonowaniem samorządu radców prawnych i innych zawodów zaufania publicznego.
13. Popularyzacja aplikacji radcowskiej wśród studentów prawa. Wspieranie aplikacji radcowskiej jako rekomendowanej drogi dojścia do zawodu radcy prawnego i podnoszenie jakości i efektywności szkolenia zawodowego aplikantów radcowskich, w szczególności z uwzględnieniem form i metodyki nauczania osób dorosłych oraz położeniem nacisku na praktyczny wymiar szkolenia oraz podnoszenie jakości i efektywności doskonalenia zawodowego radców prawnych, z uwzględnieniem kompetencji pozaprawnych niezbędnych do wykonywania zawodu radcy prawnego. Tworzenie mechanizmów wspierających praktyczną doniosłość odbywania aplikacji pod kierunkiem radcy prawnego – patrona aplikanta radcowskiego.
14. Wzmacnianie pozytywnego wizerunku i zaufania do zawodu radcy prawnego i aplikanta radcowskiego, zwiększenie zasięgu i skuteczności jego promocji, a także propagowanie korzystania z pomocy prawnej oraz podnoszenie poziomu kultury prawnej społeczeństwa m.in. poprzez działania promocyjne, edukacyjne i społeczne.
15. Podejmowanie działań mających na celu zaktywizowanie radców prawnych i aplikantów radcowskich do większego utożsamiania się z samorządem radców prawnych i zaangażowania się w jego działalność.
16. Wzmocnienie pozycji samorządu radców prawnych na arenie międzynarodowej poprzez aktywny udział w międzynarodowych inicjatywach i organizacjach prawniczych, promowanie standardów etyki zawodowej oraz wymianę doświadczeń z zagranicznymi instytucjami. Rozwijanie współpracy z zagranicznymi samorządami prawniczymi w celu wymiany wiedzy i dobrych praktyk, a także inwestowanie w projekty badawcze i szkoleniowe dotyczące międzynarodowego rynku usług prawnych.
17. Kontynuacja zaangażowania samorządu radców prawnych w działalność związaną z ochroną praw człowieka i obywatela w Polsce i innych krajach.
Krajowy Zjazd Radców Prawnych zobowiązuje Krajową Radę Radców Prawnych do uszczegółowienia ustalonych priorytetów oraz bieżącej ewaluacji ich stosowania.