Członkowie Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych w dniach 17–18 marca odbyli serię spotkań w Brukseli – sercu instytucji Unii Europejskiej i kluczowym ośrodku podejmowania decyzji wpływających na legislację w całej Wspólnocie. Podczas wizyty zainaugurowali działalność biura Przedstawicielstwa KIRP, rozmawiali z posłami
do Parlamentu Europejskiego, przedstawicielami Komisji Europejskiej (DG Justice), Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, a także izb prawniczych rezydujących w Brukseli.
Delegacji przewodniczył Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik, a w jej skład weszli Wiceprezesi Tomasz Korpusiński, Bartosz Opaliński, Jakub Puszkarski i Tomasz Scheffler, przewodnicząca Komisji Zagranicznej KRRP Alicja Jagielska-Burduk, przewodniczący polskiej delegacji w CCBE Przemysław Rosiak oraz stały przedstawiciel KIRP w Brukseli Katarzyna Lachowicz.
Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się w nowym biurze Przedstawicielstwa KIRP w Brukseli. Obecność Krajowej Izby Radców Prawnych w stolicy UE to nie tylko symbol, ale przede wszystkim narzędzie budowania trwałych relacji i prowadzenia aktywnego dialogu z instytucjami unijnymi oraz prawniczymi partnerami z innych państw członkowskich.
Inauguracja nowego biura KIRP
przy Avenue des Nerviens 85 w Brukseli
Krajowa Izba Radców Prawnych dołączyła do grona przedstawicielstw izb prawniczych rezydujących przy Avenue des Nerviens 85 w Brukseli.
Przedstawicielstwo KIRP w Brukseli będzie koordynować i wspierać działania KRRP i ekspertów KIRP podejmowane w ramach CCBE oraz uczestniczyć w spotkaniach i inicjatywach tej organizacji odbywających się w Brukseli. Jednocześnie przedstawicielstwo podejmie działania ułatwiające radcom prawnym zapoznanie się z przepisami unijnego prawa oraz z rolą i zadaniami instytucji oraz agencji UE, co powinno ułatwić im poruszanie się w gąszczu przepisów i regulacji unijnych oraz w sieci powiązanych ze sobą jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej, z których większość ma siedzibę w Brukseli.
– Radcowie prawni zyskają silniejszy głos na poziomie unijnym. Dzięki temu będziemy mogli reagować na zmiany legislacyjne, które mogą wpływać na warunki wykonywania naszego zawodu w Polsce i całej Unii Europejskiej. Ponadto przedstawicielstwo będzie pełnić funkcję informacyjną, dostarczając aktualnych informacji o trendach i regulacjach w UE, co pozwoli naszym radcom prawnym lepiej dostosować swoje praktyki do wymogów rynku międzynarodowego. Nie można też zapominać o możliwości nawiązywania kontaktów i współpracy z zagranicznymi kancelariami czy organizacjami – to otwiera nowe perspektywy dla tych, którzy chcą rozwijać swoją karierę w wymiarze międzynarodowym – mówił o otwarciu przedstawicielstwa KIRP w Brukseli na łamach „Radcy” Prezes KIRP Włodzimierz Chróścik.
– Stała obecność w Brukseli daje przewagę konkurencyjną i zwiększa szanse na skuteczniejsze prowadzenie spraw, na które wpływ mają unijni decydenci. Przedstawicielstwo będzie podejmowało działania na wielu płaszczyznach. Ważnym elementem będzie prowadzenie stałego dialogu z przedstawicielami instytucji unijnych i aktywny udział w unijnym procesie legislacyjnym. Już pierwsze spotkania w Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim, a także rozmowy z naszymi partnerami z innych izb prawniczych potwierdziły oczekiwaną potrzebę bieżących konsultacji inicjatyw europejskich ze środowiskiem radców prawnych. Prawodawstwo UE to dynamicznie rozwijający się obszar, wymagający znajomości procedur i często szybkich reakcji. Nie chcemy być jedynie odbiorcami unijnych regulacji, ale z wyprzedzeniem reagować na propozycje legislacyjne i promować korzystne dla radców prawnych rozwiązania w toku prac instytucji UE. Cieszę się, że będę mogła wspierać KIRP w tych działaniach – powiedziała Katarzyna Lachowicz, stały przedstawiciel KIRP w Brukseli.

Rozmowy z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Stałym Przedstawicielstwem RP
Drugi dzień wizyty zorganizowanej przez przedstawicielstwo KIRP w Brukseli rozpoczął się od rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej (DG Justice), podczas których omówiono tematy praworządności, przeglądów rocznych oraz prac nad kolejną edycją raportu KE. Dyskutowano również o narzędziach „Rule of Law toolbox”, EU Justice Scoreboard oraz ochronie niezależności zawodów prawniczych i systemów sądowych w kontekście konkurencyjności gospodarek UE.
Następnie członkowie Prezydium KRRP oraz przedstawicielka KIRP w Brukseli spotkali się z eurodeputowanymi w Parlamencie Europejskim. Tematem rozmów były m.in. wyzwania stojące przed wymiarem sprawiedliwości, rozwój cyfryzacji, usprawnianie procedur sądowych i wzmacnianie współpracy międzynarodowej. Zwrócono także uwagę na znaczenie głosu prawniczych samorządów w kontekście aktualnych zmian geopolitycznych i potrzeby obrony demokratycznych wartości.
Podczas wizyty w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE wspólnie z Wydziałem ds. Sprawiedliwości omówiono aktualną agendę legislacyjną w Radzie UE, w tym działania w obszarze harmonizacji prawa upadłościowego, prawa cywilnego i karnego. Szczególne znaczenie będą miały planowane modyfikacje istniejących instrumentów w dziedzinie współpracy sądowej, powiązane z rozporządzeniami Bruksela Ia oraz Rzym II.
Prezydium KRRP zadeklarowało pełne wsparcie dla działań polskiej prezydencji w Radzie UE i wyraziło nadzieję na kontynuację efektywnej współpracy na forum europejskim.
KIRP bliżej Europy
Obecność KIRP w Brukseli to nowy rozdział w historii naszego samorządu. Jesteśmy przekonani, że aktywne uczestnictwo w dialogu prawniczym na poziomie Unii Europejskiej wzmocni pozycję polskich radców prawnych i pozwoli jeszcze skuteczniej wspierać rozwój wymiaru sprawiedliwości oraz obronę wartości demokratycznych w Europie. n
Red., www.kirp.pl
O ważnych także dla radców prawnych działaniach CCBE w styczniu i w lutym piszemy na s. 40.
O programie prac Komisji Europejskiej na 2025 r.
można przeczytać na s. 42.