OIRP w Krakowie
Mediacja nową aktywnością w zawodach prawniczych – perspektywy i wyzwania
Już kolejny rok z rzędu Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie uczestniczyła w obchodach Międzynarodowego Dnia Mediacji, który od 2005 r. obchodzony jest w trzeci czwartek października. 21 października, na zakończenie Tygodnia Mediacji, w siedzibie OIRP w Krakowie odbyła się konferencja naukowa z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji pt. „Mediacja nową aktywnością w zawodach prawniczych – perspektywy i wyzwania”.
Organizatorami konferencji były: Europejskie Stowarzyszenie Sędziów na rzecz Mediacji GEMME (sekcja polska), Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie, Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie oraz Izba Notarialna w Krakowie.
W trakcie konferencji dyskutowano nad takimi zagadnieniami, jak potrzeba włączenia mediacji do zakresu usług świadczonych przez prawników, budowanie marki mediatora, reprezentowanie klienta w mediacji, a także współpraca na linii sędzia–mediator.
Zwrócono uwagę na konieczność ciągłego podnoszenia kwalifikacji mediatorów m.in. poprzez uczestnictwo w superwizjach pozwalających na analizę zachowania mediatora w trakcie prowadzonych postępowań i weryfikację stosowanych technik.
W trakcie konferencji paneliści podkreślali, że zawód mediatora może być ukoronowaniem praktyki prawniczej, gdyż pozwala na świadczenie realnej pomocy w sprawnym rozwiązywaniu konfliktów. Zwykle bowiem pełnomocnicy sprowadzają swoją rolę do reprezentacji klienta przed organami wymiaru sprawiedliwości, które przecież nie rozwiązują konfliktów, a jedynie rozstrzygają spory, nie angażując się w analizę rzeczywistych przyczyn ich powstania.
Oczywiście bez zaangażowania przedstawicieli wszystkich środowisk prawniczych nie dojdzie do oczekiwanego przełomu i znaczącego wzrostu liczby spraw, które trafiają do mediacji. Dlatego też niezwykle cenne są wszelkie inicjatywy, które jednoczą środowiska prawnicze w walce o zapewnienie mediacji znaczącej pozycji wśród usług prawniczych.
Tomasz Job
OIRP w Opolu
Zielony rozwój – perspektywa na najbliższą przyszłość
Częstochowska Delegatura Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu we współpracy z Fundacją „Przyjazne Prawo”, Regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową w Częstochowie, Wydziałem Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie oraz Politechniką Częstochowską była współorganizatorem III edycji Forum Prawno-Ekonomicznego, które odbyło się 25 października na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie.
Tematem przewodnim tej edycji forum był „Zielony rozwój – perspektywa na najbliższą przyszłość”. W trakcie wydarzenia odbyły się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy, dotyczący odnawialnych źródeł energii – zagrożenia i perspektywy. Omówiono takie tematy jak: odnawialne źródła energii – aspekty regulacyjne, materiały recyklingowe w przemyśle cementowym i betonowym, odnawialne źródła energii i ich wpływ na środowisko, konwersja energii i OZE – projekty realizowane na Politechnice Częstochowskiej oraz możliwości praktycznej współpracy dla biznesu i otoczenia społeczno-gospodarczego, bariery rozwoju OZE w Polsce.
Drugi panel poświęcony był zmianom klimatycznym i planowanej zrównoważonej mobilności miejskiej oraz ich wpływom na rozwój przedsiębiorczości w regionie. Poruszono takie tematy, jak: modele biznesu przedsiębiorstw pozytywnie wpływające na zmiany klimatyczne w procesie transformacji cyfrowej, standard ochrony praw podstawowych wobec skutków zmian klimatu – rozważania na kanwie wyroku ETPC z 9 kwietnia 2024 r.
w sprawie 53600/20 Verein KlimaSeniorinnen Schweiz i inni, infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych, potencjał i rola zielonego wodoru w transformacji energetycznej, wspomaganie wytwarzania metanu w biogazowniach, rola biowęgla w transformacji energetycznej.
Częstochowska Delegatura Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu we współpracy z Fundacją „Przyjazne Prawo” od lat dokładają starań, aby wpływać na integrację przedsiębiorców z rejonu Częstochowy i północnego subregionu woj. śląskiego z lokalnymi uczelniami i środowiskiem radców prawnych, uznając za konieczne udzielenie wsparcia wszelkim inicjatywom mającym na celu swobodną wymianę myśli, doświadczeń i poglądów, a także służącą nawiązaniu współpracy. Radcowie prawni zaangażowani w proces edukacji młodzieży oraz zawodowo wspierający przedsiębiorców w ich działalności muszą móc skutecznie odpowiadać na nowe wyzwania, a te wymagają zdefiniowania, czemu służą kolejne edycje Forum Prawno-Ekonomicznego. Tegoroczna edycja forum została objęta patronatem honorowym Ministra Klimatu i Środowiska.
Jacek Będkowski, Rafał Wieczorek
OIRP w Rzeszowie
Lekcje edukacyjne o prawie
O tym, jak ważna jest edukacja prawna, nie trzeba nikomu przypominać, dlatego Okręgowa Izba Radców Prawnych w Rzeszowie kontynuuje swoją działalność edukacyjną na rzecz dzieci i młodzieży.
25 października w siedzibie izby gościliśmy uczniów klasy IIIA ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rzeszowie. Podczas spotkania z uczniami r. pr. Justyna Wojdyło-Borucka przeprowadziła zajęcia edukacyjne, które odbyły się w oparciu o scenariusze lekcji przygotowane przez Krajową Izbę Radców Prawnych. Dodatkowo uczniowie szczegółowo poznali zawody prawnicze, w tym zwłaszcza zawód radcy prawnego, o którym opowiedzieli także r. pr. Barbara Spirała-Taradajko oraz r. pr. Tomasz Bazan, oraz rodzaje tóg. W lekcji prawa uczestniczył również sędzia SR Marek Antas, który w szczególny sposób przybliżył uczniom zawód sędziego oraz rolę sądu, a także przebieg rozprawy.
Podczas zwiedzania naszej siedziby dzieci miały okazję zobaczyć, jak wygląda prawdziwa sala sądowa i jej układ. W sali rozpraw sądu dyscyplinarnego przy naszej izbie dzieci miały możliwość nie tylko wcielić się w rolę uczestników procesu, lecz również założyć stosowne minitogi radcy prawnego, prokuratora i sędziego, przygotowane specjalnie na tego typu spotkania z uczniami przez KIRP. Następnie, korzystając z „obsadzonej” sali sądowej, uczniowie wzięli udział w „procesie sądowym”. Sąd przeprowadził postępowanie dowodowe i przesłuchał licznych świadków, a następnie zapadł wyrok. Dzieci żywiołowo reagowały na przebieg rozprawy i chętnie brały w niej udział. n
Justyna Wojdyło-Borucka
OIRP w Szczecinie
O zawodzie radcy prawnego na targach i na uniwersytecie
12 i 13 października radcowie z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie prezentowali zawód radcy prawnego podczas Targów Nieruchomości i Wyposażenia Wnętrz w Szczecinie.
W wydarzeniu z ramienia izby uczestniczyli radcowie prawni Magdalena Jagiełło, Artur Tobolewski, Marcin Podlewski, Karolina Piliman i Marta Wojtarowicz oraz aplikantki radcowskie Irena Stasiak i Izabela Piekielska.
W trakcie wydarzenia przeprowadziliśmy łącznie pięć wykładów: o roli radcy prawnego w procesie inwestycyjnym, kwestiach najmu nieruchomości, o podatkach, roli spółki i karach umownych w obrocie.
Izba wzięła również aktywny udział w wydarzeniach towarzyszących targom. Dziekan Rady OIRP w Szczecinie uczestniczył w debacie „Czy to dobry moment na zakup mieszkania lub budowę domu?” (link do debaty: https://www.youtube.com/watch?v=e6MKCHAFRQo&t=3s).
Dodatkowo przedstawiciel OIRP w Szczecinie brał udział w warsztatach „Prawo budowlane w procesie inwestycyjnym”, organizowanych przez starostwo polickie. Podczas warsztatów
r. pr. Jakub Cieślicki mówił o korzyściach płynących dla inwestora oraz architektów ze współpracy z radcą prawnym w toku procesu inwestycyjnego.
O zawodzie radcy prawnego w jego dwóch odsłonach: korporacyjnej i nie, a także o aplikacji, jej przebiegu i o tym, dlaczego aplikacja w Szczecinie to najprawdopodobniej najlepsza aplikacja, radcowie prawni ze szczecińskiej izby opowiadali także podczas Europejskiego Dnia Prawnika, zorganizowanego 25 października przez Wydział Prawa i Administracji US.
Izbę reprezentowali radcowie: Marta Wojtarowicz i Jakub Cieślicki, a także aplikanci: Izabela Piekielska, Patrycja Leszek, Hubert Grabowski, Alicja Wróblewska i Celina Ciecierska.
Jakub Cieślicki
OIRP we Wrocławiu
Konflikt i mediacja w rodzinie, miejscu pracy i biznesie
11 października w Oławie odbyła się współorganizowana przez Okręgową Izbę Radców Prawnych we Wrocławiu XII Ogólnopolska Oławska Konferencja Mediacyjna „Konflikt i mediacja w rodzinie, miejscu pracy i biznesie – aspekty psychologiczne, prawne i finansowe”.
Wśród prelegentów nie zabrakło wybitnych specjalistów, którzy na co dzień zajmują się alternatywnymi metodami rozwiązywania sporów. Byli to nie tylko radcowie prawni, lecz także sędziowie, mediatorzy oraz adwokaci. Wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli zawodów niezwiązanych z prawem, tj. kuratorów, psychiatrów i psychologów, dyrektorów szkół, pracowników urzędów, pracowników socjalnych oraz przedsiębiorców.
Wydarzenie zostało podzielone na dwa panele tematyczne. Pierwszy panel dotykał zagadnień związanych z konfliktem i mediacją w rodzinie w aspekcie psychologicznym konfliktu. Podczas drugiego panelu omawiano szeroko rozumianą tematykę konfliktów i mediacji w miejscu pracy i biznesie w aspektach prawnych i finansowych. W tej części wydarzenia poruszono m.in. zagadnienia dotyczące mobbingu, mediacji w sprawach o mobbing, finansów publicznych w kontekście zawierania ugód oraz mediacji umownych w sprawach pracowniczych, cywilnych i gospodarczych.
Aleksandra Pakuła