Wreszcie zawitała do nas wiosna i z nowymi siłami rzucamy się w wir zawodowych i samorządowych obowiązków.
A wiosną, jak zawsze, dużo uwagi poświęcamy naszym aplikantom, by wesprzeć ich w przygotowaniach do najważniejszego sprawdzianu, czyli egzaminu radcowskiego. Krajowa Izba już trzeci raz zorganizowała próbny egzamin, który od początku wdrożenia tego projektu cieszy się dużym zainteresowaniem aplikantów, odnotowując frekwencję na poziomie niemal 70% wszystkich uprawnionych. Ci, którzy mieli jeszcze potrzebę powtórzenia materiału, mogli uczestniczyć także w zorganizowanych przez KIRP w marcu specjalnych konsultacjach prowadzonych przez doświadczonych wykładowców i ekspertów w dziedzinie prawa. W kwietniu zaś trwają zajęcia powtórzeniowe. Dzięki takiemu przygotowaniu egzamin zawodowy z pewnością będzie dużo łatwiejszym wyzwaniem.
Z równym zaangażowaniem kontynuujemy projekt rebrandingu, w którym przeprowadziliśmy konsultacje wśród dużej rzeszy członków naszego samorządu. Ankieta, w której wzięło udział prawie 2 tys. osób, dała jednoznaczną odpowiedź, że chcemy zmiany logo, a nowy znak powinien nawiązywać do obecnego i symbolizować takie wartości, jak kompetencja i wiedza, wiarygodność i zaufanie. Wybrana przez KRRP agencja kontynuuje zatem prace nad stworzeniem docelowego logo spełniającego nasze oczekiwania.
Tymczasem samorząd radcowski wszedł w kolejny cykl wyborczy. Wybory trwają już w izbach okręgowych, jesienią zaś wybierzemy władze krajowe. Jak ważna w tym procesie jest frekwencja i jak dokładnie przebiega procedura wyborcza na poziomie okręgowym i krajowym, opisujemy szeroko w temacie numeru. Warto zachęcać członków naszego samorządu do udziału w wyborach, dzięki czemu mamy realny wpływ na kierunki, w których będzie rozwijać się nasz samorząd i cała profesja.
W wiosennym numerze nie mogło zabraknąć także podsumowania działań naszego Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej, które już dwa lata, od początku inwazji wojsk rosyjskich w Ukrainie, pomaga uchodźcom. O pracy Centrum, zaangażowaniu w pomoc radców prawnych i prawniczek z Ukrainy opowiada na naszych łamach koordynatorka CKPP r. pr. Magdalena Bartosiewicz.
Ponadto kontynuujemy w „Radcy” cykl, w którym analizujemy procedurę cywilną. SSO Grzegorz Karaś prześwietla nowe przepisy k.p.c. wprowadzające na stałe do procesu cywilnego możliwość przeprowadzenia jawnego posiedzenia zdalnego. Polecam!
Tym z Państwa, którzy w ramach obowiązków zawodowych (i nie tylko) muszą występować publicznie, prezentować projekty czy dane, doradzamy, jak sprawnie się do tego przygotować i stworzyć ciekawy materiał.
A do rozmowy zaprosiliśmy w tym numerze wyjątkowego gościa – naszego wieloletniego redakcyjnego kolegę, red. Wojciecha Tumidalskiego, który przez 13 lat pisał dla „Radcy” sprawozdania z najciekawszych procesów sądowych. Niestety nasza współpraca musiała się zakończyć z powodu nowych obowiązków p. Wojtka, który w lutym objął stanowisko redaktora naczelnego PAP-u. Dziękujemy za wiele lat świetnej współpracy i życzymy wielu sukcesów w nowej, ważnej roli!
Z kolei fanów rapu z pewnością ucieszy nasz wywiad z Adamem Bogumiłem Zielińskim, prawnikiem po aplikacji radcowskiej, znanym na rynku muzycznym jako Łona, dla którego ten rok zaczął się gradem nagród.
Miłej lektury!
Jowita Pilarska-Korczak
redaktor naczelna