Rozpoczynamy kolejny rok, szczególny dla naszego samorządu, bo wyborczy. Nie czekając jednak na wyniki zgromadzeń wyborczych w izbach, nie ustajemy w realizacji oczekiwanych przez nasze środowisko projektów.
Jednym z nich jest zmiana ustawy o radcach prawnych. Akt, który powstał ponad 40 lat temu, wymaga dostosowania do aktualnej sytuacji radców prawnych na rynku usług prawnych. Dyskusja o konieczności nowelizacji toczy się od wielu lat, a wśród regulacji wymagających zmian wymieniane są m.in. te dotyczące form wykonywania zawodu i świadczenia pomocy prawnej, struktury samorządu czy procedury związane z odpowiedzialnością dyscyplinarną. Nowa ustawa powinna jednak przede wszystkim chronić nas samych – radców prawnych – i maksymalnie umożliwiać profesjonalne wykonywanie zawodu. Zmianom w ustawie o radcach poświęcamy temat numeru i zachęcamy do dyskusji nad proponowanymi rozwiązaniami.
W styczniowo-lutowym numerze naszego czasopisma przyglądamy się także kondycji dyscyplinarnej naszego samorządu. Jak zapewnia na naszych łamach Krzysztof Górecki, przewodniczący WSD, jest ona dobra, a liczba spraw dyscyplinarnych od lat utrzymuje się na podobnym poziomie.
Ponadto kontynuujemy w „Radcy” wysoko oceniany przez Państwa cykl, w którym analizujemy procedurę cywilną. Tym razem SSO Grzegorz Karaś opisuje pułapki w przepisach dotyczących postępowania odwoławczego. Warto przeczytać!
A w dalszej części tego wydania przypominamy o wchodzących w połowie marca przepisach zaostrzających kary za jazdę pod wpływem alkoholu (wprowadzających przepadek auta), bierzemy pod lupę instytucję ostrzeżenia dziekańskiego uregulowaną w ustawie o radcach, a także omawiamy kolejny wyrok TSUE korzystny dla kredytobiorców frankowych.
Gościem tego wydania jest r. pr. Jacek Czaja, laureat trzeciego miejsca w XII edycji konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2023”. Jak w wieku 31 lat można osiągnąć już tyle, ile bohater naszego wywiadu? Zachęcam do lektury.
Dla wytchnienia od tematów zawodowych polecam podróż w czasie i artykuł o dawnych listach gończych, w których uwagę przyciągają zwłaszcza opisy wyglądu osób poszukiwanych. To prawdziwa dawka humoru! A tym z Państwa, którzy rozważają kupno psa lub jeszcze lepiej przygarnięcie zwierzaka ze schroniska, polecam rozmowę z radczynią prawną Martą Sagan-Martko, która jest także psim behawiorystą.
Miłej lektury!
Jowita Pilarska-Korczak
redaktor naczelna